Startuje sezon główny Porsche Esports Sprint Challenge Poland 2021

Już 9 września rozpocznie się sezon główny oficjalnych mistrzostw Polski w Digital Motorsporcie – Porsche Esports Sprint Challenge Poland, które po raz kolejny gościć będą w kalendarzu Polskiego Związku Motorowego. Wszystkie rundy mistrzostw będzie można zobaczyć na żywo w ELEVEN SPORTS w telewizji i na Facebooku.

Zakończyła się faza prekwalifikacji wyłaniając stawkę dwudziestu czterech kierowców. Zawodnicy zmierzyli się w trzech osobnych rundach, które wygrali odpowiednio: Mateusz Łuczak, Dominik Blajer i Patryk Sokołowski. Warto dodać, że Dominik jest urzędującym Mistrzem Polski, a w tym sezonie będzie bronił swojego tytułu na zupełnie nowej platformie.

W drugim sezonie mistrzostw partnerem projektu w dalszym ciągu będzie marka Porsche, która silnie związana jest z motorsportem i rywalizacją esportową. Porsche organizuje między innymi globalne zawody Porsche TAG Heuer Esports Supercup.

Cyfrowe wyścigi są coraz silniej splecione z tymi rzeczywistymi, a niektórzy kierowcy - jak np. Junior Porsche Ayhancan Güven – startują i na prawdziwych torach, i na tych wirtualnych. Oczywiście e-sport nie zastąpi prawdziwego ścigania, ale będzie jego świetnym uzupełnieniem. A skoro Porsche ma sport w swoim DNA, to naturalnym jest, że teraz dodaje to tego e-sport – mówi Paweł Mazurek z Porsche Polska.

Digital motorsport zanotował znaczny wzrost popularności w ciągu ostatnich kilku lat i stał się jedną z najbardziej popularnych dziedzin esportu, a w tej chwili jest oficjalnie uznawany za dziedzinę motorsportu przez Międzynarodową Federację Samochodową (FIA).

Organizatorzy PESCP podjęli decyzję o przejściu z Assetto Corsa na iRacing, argumentując to dużo większym zaagażowaniem marki Porsche na tej platformie oraz znacznym wzroście popularności podczas pandemii. Zmiana platformy oznacza, że zawodnicy prezentujący najmocniejsze osiągi w poprzedniej edycji mistrzostw będą musieli na nowo budować swoją przewagę, a wyłonienie faworyta do zdobycia tytułu jest na tym etapie prawie niemożliwe.

„Drugi sezon mistrzostw Polski w digital motorsporcie przynosi kilka nowości i zapowiada się niezwykle emocjonująco. Przejście z platformy Assetto Corsa na iRacing już na etapie prekwalifikacji pokazało, że było dobrym posunięciem. W Top 24 sezonu głównego pojawili się kierowcy, którzy z powodzeniem radzili sobie rok temu na Assetto Corsa, jak i zupełnie nowi simracerzy, w tym znane nazwiska ze świata iRacing”- mówi Radek Turek, CEO Ragnar Simulator, organizator cyklu PESCP 2021.

Przejście na iRacing pociągnęło za sobą szereg innych innowacji, które na stałe zagoszczą w tym sezonie Mistrzostw Polski. Zaliczyć do nich można lotne starty, ustalenie stałej stawki zawodników na pełen sezon, nowy samochód – Porsche 911 RSR, czy odświeżony system punktacji, który nadal faworyzuje topową trójkę pierwszego wyścigu, ale jednoczośnienie wyrównuje różnice punktowe na niższych pozycjach. Odświeżony został również kalendarz rozgrywek. Ujrzymy w nim legendarne tory takie jak Nordschleife, Circuit de la Sarthe (Le Mans) czy Imola. Na uwagę zasługuje również fakt, że organizator Ragnar Simulator przygotował darmowe konta dla osób chcących wziąć udział w prekwalifikacjach, a teraz zapewni darmowy dostęp do torów wymaganych podczas głównego sezonu zmagań. 

Podczas, gdy kierowcy z czołówki walczyć będą o najwyższe laury, środek stawki również powinien przykuwać uwagę. Wszystko to z powodu gwarantowanego awansu do Mistrzostw Polski Digital Motorsport 2022 dla Top 12 w klasyfikacji generalnej mistrzostw.

„W tym roku do sezonu głównego Mistrzostw awansowała stała stawka 24 kierowców. 12 najlepszych dostaje z automatu awans do MPDM 2022, a kierowcy z miejsc 13-24 spadają do baraży. Tam będą rywalizować z Top 12 z Pucharu Polski o miejsce w Mistrzostwach 2022. Tym sposobem tworzymy zazębiający się mechanizm dający możliwość ścigania się zarówno doświadczonym kierowcom, jak i tym, którzy przygodę z simracingiem dopiero zaczynają, a mają wielkie marzenia” – dodaje Radek Turek z Ragnar Simulator.

Inauguracyjna runda Porsche Esports Sprint Challenge Poland odbędzie się już w czwartek 09.09.2021 o godzinie 20:00. Kierowcy zagoszczą na wirtualnym torze Hockenheimring, który w aktualnym układzie mierzy 4.57 km długości. Obiekt jest mieszanką szybkich iciasnych 17 zakrętów, a także dwóch długich prostych. Otwarcie sezonu zapowiada się niesamowicie emocjonująco, a całość show będzie można obejrzeć na żywo w telewizji ELEVEN SPORTS 2 oraz facebooku ELEVEN SPORTS.

Głównym sponsorem Mistrzostw Polski Digital Motorsport jest Porsche Polska. Organizatorem i promotorem Ragnar Simulator. Partner techniczny iRacing. Partner marketingowym ESE Entertainment. Patroni medialni ELEVEN SPORTS (transmisje na żywo w telewizji i Internecie) oraz Sport.pl.

Kalendarz i transmijse na żywo PESCP 2021

Wrzesień:

  • Hockenheimring | 09.09.2021 | Eleven Sports 2 | godz. 20.00
  • Imola | 16.09.2021 | Eleven Sports 2 | godz. 20.00
  • Le Mans | 30.09.2021 | Eleven Sports 2 | godz. 20.00

Październik

  • Circuit de Barcelona-Catalunya | 07.10.2021 | Eleven Sports 1 | godz. 19.30
  • Silverstone | 21.10.2021 | Eleven Sports 1 | godz. 19.30
  • Nurburgring Nordschleife | 28.10.2021 | Eleven Sports 1 | godz. 19.30
Samochody: 
Źródło newsa: 
Źródło zdjęcia: 
Share

News

Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk Mistrzami Polski!
Na rajdzie Koszyc nie było niespodzianek. Liderzy klasyfikacji pewnie wygrali... więcej
Zwroty akcji na Słowacji – zagraniczna runda Motul HRSMP dla Lutego i Celińskiego
To nie był wyłącznie słodki rajd dla duetu Luty/Celiński. Długa jazda za... więcej
Rajd Hiszpanii 2021: Kajetanowicz i Szczepaniak na podium! Polacy nowymi liderami kategorii WRC 3!
Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak wywalczyli piąte podium w swoim... więcej
Świetne tempo i awans Kajetanowicza!
Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak wygrali w swojej kategorii finałową... więcej
Rajd Hiszpanii 2021: Kajetanowicz w walce na ułamki sekund
Dobiegł końca długi, mierzący ponad 112 kilometrów pierwszy etap Rajdu... więcej
Finał sezonu ProfiAuto RSMP w Koszycach
Finałowy rajd sezonu 2021 ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski... więcej
Rusza Rajd Hiszpanii, Kajetanowicz gotowy do walki!
Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, wiceliderzy Rajdowych Mistrzostw... więcej
Szkolenie na licencję sędziowską, 23-24.10.2021 r., Olsztyn
KURS - SZKOLENIE  KANDYDATÓW NA SĘDZIÓW SPORTU SAMOCHODOWEGO ... więcej
Szkolenie na licencję RN, 23-24.10.2021 r., Olsztyn
Program Szkolenia na licencję zawodnika i licencję kierowcy stopnia RN1. Termin... więcej

Strony

- Archiwum