Sezon Porsche Esports Sprint Challenge Poland 2021 wchodzi na ostatnią prostą

Po tygodniowej przerwie kierowcy PESCP przygotowują się do ostatnich dwóch rund sezonu, które odbędą się w najbliższe czwartki – 21 i 28 października. Po pierwszych czterech rundach losy tytułu mistrzowskiego wciąż są dalekie od wyjaśnienia. Od początku sezonu prowadzenie w mistrzostwach dzierży Dominik Blajer z DV1 TRITON RACING, czyli urzędujący mistrz serii Porsche Esports Sprint Challenge Polska.

Drugie miejsce zajmuje Maciej Młynek z RLR ABRUZZI ESPORTS, weteran świata simracingu, który jest dokładnym przeciwieństwem Blajera. Tam gdzie Dominik wykorzystuje swoje czyste tempo do zyskania przewagi nad rywalami, Maciek wykazuje się regularnością i unikaniem kłopotów. Właśnie dzięki stałej i pewnej jeździe plasuje się tak wysoko w klasyfikacji generalnej, mimo że nie stał jeszcze na najwyższym stopniu podium. Trzecie i czwarte miejsca zajmują Michał Rak oraz Jakub Maciejewski z CARBON SIMSPORT, dwa objawienia tegorocznego sezonu.

19-to i 16-to latek wygrywali już w tym sezonie wyścigi i prezentują zdumiewająca chłodne głowy jak na tak młody wiek i małą ilość doświadczenia. Jeszcze półtora roku temu Maciejewski nie posiadał nawet kierownicy simracingowej. Czołową piątkę zamyka partner zespołowy Jakuba – Mateusz Łuczak z CARBON SIMSPORT. Przez całą pierwszą połowę sezonu wydawało się, że Łuczak będzie największym rywalem Blajera w walce o tytuł mistrzowski, jednak bardzo pechowa runda na torze w Barcelonie pokrzyżowała te plany. Ze stratą 56-ciu punktów do lidera, Mateusz liczyć musi na błędy swoich przeciwników.

Jeśli już mówimy o błędach, to szansa na ich pojawienie się jest stosunkowo duża, ponieważ zwieńczeniem sezonu będzie legendarne Zielone Piekło, czyli pełna pętla Nordschleife. Jeden z najbardziej wymagających torów na świecie będzie idealnym sprawdzianem umiejętności i zapewni niesamowite emocje podczas ostatniej rundy mistrzostw. Zanim jednak nasi zawodnicy zmierzą się z wirtualnymi 23-ma kilometrami będą jeszcze musieli opanować inny tor słynący z niesamowicie szybkich i wymagających zakrętów – Silverstone. To właśnie tam odbędzie się nadchodząca, przedostatnia runda sezonu. Oba tory zapowiadają wiele manewrów wyprzedzania i walkę do ostatniego zakrętu.

Zacięta walka toczy się również o miejsca w pierwszej dwunastce klasyfikacji, która gwarantuje dostanie się do przyszłorocznego sezonu mistrzostw. Obecnie ostatnie miejsca dające awans zajmuje Patryk Werbowy z CARBON SIMSPORT, ale matematyczne szanse na pokonanie go ma jeszcze każdy zawodnik w stawce. Co ciekawe, również każdy zawodnik w stawce łącznie z liderem mistrzostw może poza pierwszą dwunastkę wypaść, co pokazuje jak wyrównana i nieprzewidywalna jest tegoroczna stawka PESCP 2021.

Wirtualne wyścigi fani Digital Motorsportu mogą śledzić w telewizji na kanale Eleven Sports 1 oraz w Internecie na Facebooku ELEVEN SPORTS. Piąta i szósta runda transmitowane będą 21 i 28 października od godziny 19:30.

KOMENTARZE EKSPERTÓW:

Jakub Brzeziński, kierowca Williams Esports: „Do tej pory w sezonie PESCP widzieliśmy kontrast agresji i czystego tempa ze strony niektórych zawodników oraz regularności i unikania kłopotów ze strony innych. Myślę, że tytuł zdobędzie ten kierowca, któremu podczas ostatnich rund uda się połączyć te cechy i w czysty, bezkontaktowy sposób zyskiwać pozycje w wyścigach z odwróconą pierwszą dziesiątką. Jestem bardzo ciekawy czy Maciek Młynek znajdzie te brakujący dziesiąte sekundy, które pozwolą mu nawiązać walkę o czołowe lokaty w kwalifikacjach, co z kolei bardzo ułatwiłoby mu życie w wyścigach. Z zainteresowaniem będę również obserwował poczynania Mateusz Łuczaka, który zdecydowanie ma czyste tempo na miarę mistrza, a w swojej obecnej sytuacji nie ma już nic do stracenia i może tylko atakować. Moim typem do zdobycia mistrzostwa jest mimo wszystko Dominik Blajer, po którym nie spodziewam się roztrwonienia zbudowanej do tej pory przewagi 27-miu punktów”

Nikodem Wiśniewski, ambasador mistrzostw, kierowca Williams Esports: „Myślę, że przed sezonem wiele osób stawiało Dominika Blajera w roli faworyta do zdobycia tytułu, jednak mimo prowadzenia w mistrzostwach inni zawodnicy nie dają mu odetchnąć. Osobiście kibicuję Maćkowi Młynkowi, który jest moim byłym partnerem zespołowym i chciałbym zobaczyć go w roli Mistrza Polski. Wydaje mi się, że kluczowe będzie uniknięcie kłopotów w drugich wyścigach rund, gdzie po odwróceniu pierwszej dziesiątki panuje lekki chaos na pierwszym okrążeniu i bardzo łatwo jest o kontakt z innymi samochodami. Dominik na pewno będzie miał świadomość, że nie może sobie pozwolić na żaden wypadek, a pozostali kierowcy wręcz przeciwnie – muszą atakować, żeby odrabiać punkty. Myślę, że dla fanów serii to scenariusz, który dostarczy sporych emocji”

Kalendarz i transmijse na żywo PESCP 2021

Wrzesień:

1. Hockenheimring | 09.09.2021 | Eleven Sports 2 | godz. 20.00

2. Imola | 16.09.2021 | Eleven Sports 2 | godz. 20.00

3. Le Mans | 30.09.2021 | Eleven Sports 2 | godz. 20.00

Październik

4. Circuit de Barcelona-Catalunya | 07.10.2021 | Eleven Sports 1 | godz. 19.30

5. Silverstone | 21.10.2021 | Eleven Sports 1 | godz. 19.30

6. Nurburgring Nordschleife | 28.10.2021 | Eleven Sports 1 | godz. 19.30

 

 

Wyścig 21.10.2021 o godz. 19:30 w Eleven Sports 1
i na Facebooku: https://fb.me/e/1X20pyQZq

 

 

Samochody: 
Share

News

Kajetanowicz deklasuje rywali i po raz ósmy z rzędu wygrywa Rajd Barbórka!
Kajetan Kajetanowicz i Maciek Szczepaniak wygrywają 59. Rajd Barbórka! Załoga... więcej
Kajetanowicz wspiera WOŚP
Zaledwie dwa tygodnie po zakończonym Rajdzie Monzy Kajetan Kajetanowicz i... więcej
Inter Europol Competition wraca do Asian Le Mans Series w 2022!
Polski zespół Inter Europol Competition wystawi swój prototyp klasy LMP3 w... więcej
Gala zakończenia sezonu 2021 w Sporcie Samochodowym za nami
W dniu 20 listopada 2021 roku w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się Gala... więcej
Mistrzowie MX-5 Cup Poland uhonorowani
W minioną sobotę w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyło się uroczyste... więcej
Marczyk zadowolony ze swoich postępów
Mikołaj Marczyk sezon 2021 w Rajdowych Mistrzostwach Europy zakończył na... więcej
Kajetan Kajetanowicz wicemistrzem świata! Kolejne podium polskiego duetu w WRC!
Polacy dopięli swego! Po fenomenalnym sezonie i emocjonującym finale Kajetan... więcej
Biuletyn PZM Nr 24 - Październik 2021
No i mamy jesień. Na dworze coraz zimniej i dni stają się coraz krótsze. Pora... więcej

Strony

- Archiwum