Trochę szczęścia, trochę Pecha – Konrad Dąbrowski z Duust Rally Team w pierwszej trzydziestce po 10. etapie Rajdu Dakar 2021

Sukces w rajdach terenowych, a szczególnie takich, jak Rajd Dakar, zależy przede wszystkim od świetnego przygotowania, perfekcyjnych umiejętności i realizacji optymalnej strategii. Często jednak na wynik składa się też odrobina szczęścia lub pecha. I jedno, i drugie towarzyszyło Konradowi Dąbrowskiemu z DUUST Rally Team na 10. etapie Rajdu Dakar 2021. Finalny efekt był jednak pozytywny – młody motocyklista wskoczył do czołowej trzydziestki motocyklowej stawki rajdu!

Rajd Dakar 2021 powoli dobiega końca. Organizatorzy zadbali jednak, żeby tych ostatnich dni zawodnikom nie ułatwiać. 10. etap był kolejnym starciem z piaskiem i kamieniami oraz trudną nawigacją, a przede wszystkim z narastającym zmęczeniem, które już zawodnikom mocno dokucza. Choć sam etap z Neom do Al Ula był najkrótszy w całym rajdzie – liczył łącznie 583 km, to 342-kilometrowy oes wielu z nich przysporzył problemów. Wyjątkowego pecha miał dotychczasowy lider klasyfikacji motocyklistów, Jose Ignacio Cornejo Florimo, który miał na tym odcinku wypadek. Dojechał co prawda do mety, ale po badaniach lekarskich musiał wycofać się z rajdu. Z kolei jedyny polski motocyklista pozostały w rajdzie, Konrad Dąbrowski z DUUST Rally Team, może ten dzień zaliczyć do udanych. Na etapie uzyskał 28. czas, awansując na 30. miejsce w generalce. Coraz lepsze z dnia na dzień wyniki młodego Polaka w jego debiutanckim Dakarze to przede wszystkim efekt świetnego przygotowania fizycznego i psychicznego, a równe tempo i bardzo dobra nawigacja jest jego przepisem na sukces. Realizacja obranej strategii przynosi efekty, ale do końcowego wyniku przyczynia się czasami trochę szczęścia lub trochę pecha. A na 10. Etapie Konrad Dąbrowski miał i jedno, i drugie.

- Po etapie 10. jestem trochę zmieszany, bo poszło mi naprawdę dobrze i zająłem najlepsze miejsce ze wszystkich etapów na całym rajdzie. Ale dostałem rano nowy GPS, bo mój się popsuł i organizator się pomylił i zamiast dać mi GPS na motocykl, dał mi dedykowany dla quadów i przez cały odcinek miałem ograniczenie prędkości do 130km/h. Myśląc, że wszyscy tak mają i też trochę z obawy, by nie dostać kar, nie przekraczałem tych 130km/h i straciłem na tym trochę czasu. Całe szczęście, że nie było dużo szybkich prostych, więc nie straciłem aż tak dużo, jakbym mógł stracić, ale mogło być jeszcze lepiej. Bezpiecznie dojechałem do mety, etap poszedł mi bardzo dobrze – opowiadał o swojej nietypowej przygodzie Konrad Dąbrowski.

Tego niespodziewanego pecha zrekompensowała mu… odrobina szczęścia.

- Miałem trochę szczęścia, bo rano na początku dużo zawodników błądziło. Ja złapałem się z grupą zawodników, która wyjeżdżała z błędu, więc nie straciłem aż tyle czasu, jak niektórzy. Trochę pecha, trochę szczęścia, ale w sumie bardzo dobry dzień – podsumowuje Konrad Dąbrowski.

Szczęście młodemu, debiutującemu w Rajdzie Dakar Dąbrowskiemu przyda się jeszcze przez dwa dni. Najbliższy z nich, gdy rozegrany będzie etap 11, prowadzący z Al Ula do Yanbu., nie zapowiada się na łatwiejszy niż dotychczasowe. Organizatorzy zaplanowali na czwartek najdłuższy odcinek specjalny w całym rajdzie, bo liczący aż 511 km, jednak w związku z warunkami pogodowymi na trasie postanowili skrócić go do 466 km. To jednak nadal bardzo dużo bardzo trudnych kilometrów. Tutaj rozegrają się losy rajdu, bowiem zawodnicy powrócą na ogromne wydmy, które będą się ciągnęły przez ponad 100 km. Ten etap ma być ostatecznym sitem, które przesieje pozostałych jeszcze w grze zawodników. Szczęście zatem będzie tu naprawdę potrzebne.

Motocykle: 
Share

News

Przekaż 1% Fundacji PZM
Okres rozliczania dochodów za 2020 rok to okazja do wsparcia potrzebujących... więcej
Kurs na licencję instruktora sportu kartingowego, motocyklowego i samochodowego PZM
Kurs na licencję instruktora sportu kartingowego, motocyklowego i samochodowego... więcej
Misja wykonana – Konrad Dąbrowski liderem Pucharu Świata po Dubai International Baja
 Swój debiutancki start w Dubai International Baja Konrad Dąbrowski... więcej
Pustynna rozgrzewka – Konrad Dąbrowski po pierwszym etapie Dubai International Baja
Wreszcie zawodnicy się doczekali – Dubai International Baja wystartowała!... więcej
Konrad Dąbrowski wystartuje w Dubai International Baja
Zaledwie miesiąc po swoim świetnym debiucie w Rajdzie Dakar 2021, Konrad... więcej
PZM na rzecz WOŚP
Zapraszamy serdecznie do udziału w licytowaniu zestawów gadżetów wystawionych... więcej
Czy zainstalowałeś już naszą Aplikację Asystent Podróży PZM?
ASYSTENT PODRÓŻY PZM to bezpłatna aplikacja mobilna przydatna każdemu... więcej
Peterhansel pisze historię, świetne wyniki Polaków!
Najważniejsze fakty: ➢  30 lat po swoim pierwszym dakarowym zwycięstwie na... więcej
Spełnione marzenie- Konrad Dąbrowski z DUUST RALLY TEAM na podium Rajdu Dakar 2021
Mamy za sobą ostatni, 12 etap, rajdu Dakar 2021. Jedyny pozostały w stawce... więcej
DAKAR 2021 Przed ostatnią prostą
W centrum uwagiJedenasty etap Dakaru, chociaż skrócony o około 50 kilometrów... więcej

Strony

- Archiwum