DAKAR 2021 Przygoński już czwarty!

W centrum uwagi

Na trasie długiego (456 km) odcinka specjalnego z Rijadu do Al-Kajsumy uczestnicy Dakaru napotkali niemal każdy rodzaj „atrakcji” jaki można sobie wyobrazić: były liczne pułapki nawigacyjne, sekcja wydm w środkowej partii trasy, przejazdy przez wyschnięte koryta rzek i wiele partii kamienistych, gdzie łatwo było uszkodzić oponę. To był etap dla doświadczonych, rozważnych kierowców, potrafiących w porę dostrzec i oszacować niebezpieczeństwo.

Dzień w skrócie

Kevin Benavides odniósł czwarte zwycięstwo etapowe w karierze i został nowym liderem w klasyfikacji motocyklistów. Maciej Giemza zajmował przez dłuższy czas znakomite piąte miejsce i przyjechał na metę jako czternasty. Adam Tomiczek był 29. Po 5 etapach nasi motocykliści Orlen Teamu zajmują odpowiednio 18. i 25. miejsce. Młodziutki Konrad Dąbrowski z zespołu Duust Rally Team zajął  36 miejsce, co jest jego najlepszym wynikiem do tej pory. Niestety, Jacek Bartoszek wycofał się z rywalizacji z powodu defektu instalacji elektrycznej motocykla, ale zamierza powrócić na trasę po dniu przerwy w formule Dakar Experience.

Lider klasyfikacji quadów Argentyńczyk Nicolas Cavigliasso wygrał odcinek i umocnił się na pierwszym miejscu. Kamil Wiśniewski z Orlen Teamu był siódmy i awansował na ósmą pozycję w klasyfikacji.

Kierowcy z Afryki Południowej zdominowali dzień w kategorii samochodów – Giniel de Villiers wygrał, a drugi na mecie był ze stratą niespełna minuty Brian Baragwanath. Trzecie miejsce zajął lider klasyfikacji Stéphane Peterhansel, który powiększył przewagę nad Nasserem Al-Attiyah do 6’11 min. Kuba Przygoński i Timo Gottschalk z Orlen Teamu ukończyli etap na wysokiej 5. pozycji i awansowali na 4. lokatę w klasyfikacji, a Martin Prokop i Viktor Chytka, w środę (5. miejsce) są tuż za swoimi kolegami z zespołu.

Lider klasy T3 Seth Quintero wygrał czwartkowy odcinek i ma już 1h 20 min przewagi nad Cristiną Gutierrez

Kolejny udany dzień dla Polaków w kategorii T4! Aron Domżała i Maciej Marton osiągnęli czwarty czas i utrzymali drugie miejsce, za zwycięzcą piątego etapu „Chaleco” Lopezem. Ponownie znakomicie spisali się Michał Goczał i Szymon Gospodarczyk z Energylandia Rally Team, którzy stracili tylko półtorej minuty do rodaków i zajęli piąte miejsce, awansując na szóstą pozycję w klasyfikacji! Druga załoga zespołu Marek Goczał / Rafał Marton została sklasyfikowana na 13. miejscu i awansowała na 11. pozycję w klasie T4.

Dmitrij Sotnikow (Kamaz) był najszybszy w „wadze ciężkiej” i pozostał liderem klasy, przed Szibałowem i Macikiem.

Dramat dnia

Wiadomo, że na trasie Dakaru może zdarzyć się wszystko, nawet tuż przed metą. W czwartek przekonał się o tym Kris Meeke. Po wygranym prologu, a potem kilku trudnych odcinkach, zwycięzca pięciu rajdów WRC, tegoroczny dakarowy debiutant zaczął „dogadywać się” z saudyjską pustynią i bezdrożami, a czwarty etap ukończył na drugim miejscu. Jednak w czwartek awaria samochodu 100 km przed metą odcinka wyeliminowała go z walki.

Liczba dnia: 75

To był dzień Argentyńczyków w Dakarze. Kevin Benavides odniósł swoje czwarte etapowe zwycięstwo w karierze,  a Nicolás Cavigliasso – dwunaste. Łączna liczna odcinków wygranych przez kierowców z Argentyny wynosi 75.

Wynik dnia

Giniel De Villiers i Brian Baragwanath z Afryki Południowej zajęli dwa pierwsze miejsca w kategorii samochodów na trasie do Al-Kajsumy i byłby to świetny dzień dla kibiców z tego kraju, gdyby nie pech Henka Lategana. Dakarowy debiutant, jeszcze w czwartek rano czwarty w klasyfikacji samochodów, dachował swoją Toyotą. Doznał złamania obojczyka i został przewieziony śmigłowcem do szpitala. Na szczęście obyło się bez poważniejszych obrażeń.

Dakar Classic czyli zatrzymane w kadrze…

Porsche 911 Amerykanki Amy Lerner pochodzi z 1982 roku. Zostało zbudowane na nowo tak, aby przypominało samochód, którym René Metge wygrał Dakar w 1984. Zajmuje na razie 22 miejsce w Dakar Classic, ale wzbudza chyba największe zainteresowanie fotografów i operatorów kamer!

Wypowiedź dnia:

Kuba Przygoński (Orlen Team): “To był bardzo trudny nawigacyjnie etap. Na samym początku zgubiliśmy się w kanionie i musieliśmy zawracać. Spotkaliśmy tam Carlosa Sainza. Potem goniliśmy czołówkę w strasznym kurzu i znów się pogubiliśmy, ale po 200 km wreszcie złapaliśmy rytm i zaczęliśmy gonić. Adrenaliny było aż nadto! Tym bardziej cieszymy się, że jesteśmy na mecie. Samochód w dobrej formie, my też, więc jutro ciśniemy dalej!

Samochody:
Motocykle:
Źródło newsa:
Źródło zdjęcia:

Komunikat GKSS PZM nr 4/2024
Informujemy, że Komunikat Głównej Komisji Sportu Samochodowego PZM nr 4/2024... więcej
Szkolenie sędziów technicznych sportu samochodowego, 13-14.04.2024 r., Katowice
1. Zakres szkolenia:Szkolenie dla Sędziów Technicznych Sportu Samochodowego w... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 06.04.2024, Katowice
1. Termin:06 kwietnia 2024r. (sobota)2. Miejsce:Polski Związek Motorowy Zarząd... więcej
Gwiazdy motorsportu wracają do Wieliczki
Organizowane przez Automobilklub Krakowski Rajdy – Memoriały Janusza... więcej
Maciej Gładysz sięga po tytuł mistrzowski w Formule 4
15-letni Maciej Gładysz wywalczył trzecie miejsce w klasyfikacji... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 23.03.2024r., Olsztyn
Organizatorem szkolenia jest Automobilklub Warmiński w Olsztynie. Głównym celem... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 23-24.03.2024r., Olsztyn
1.Termin szkolenia: 23 – 24 .03. 2024 roku  /sobota- niedziela... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 21.03.2024, Mielec
I. Cele szkolenia:- przeprowadzenie szkoleń i egzaminów na licencje sędziowskie... więcej