Maratończycy w akcji – Konrad Dąbrowski i Jacek Bartoszek z Duust Rally Team po pierwszej części etapu maratońskiego Rajdu Dakar 2021

Etap maratoński to zawsze najpoważniejsze wyzwanie, jakie czeka zawodników biorących udział w Rajdzie Dakar. Są oni wtedy przez dwa dni skazani tylko na siebie. Pierwszą część tego etapu Konrad Dąbrowski i Jacek Bartoszek z DUUST Rally Team mają już za sobą. Cali i zdrowi, podobnie, jak ich maszyny, zameldowali się na odciętym od zewnętrznego świata biwaku w Sakaka. Po raz kolejny osiągnęli metę z dobrymi wynikami.

Po dniu przerwy zawodnicy wrócili do ścigania w drugiej części Rajdu Dakar 2021. 7. etap rajdu, z Ha’il do Sakaki, liczył łącznie aż 737 km, z czego 453 km stanowił odcinek specjalny. Na trasie mieli do pokonania różne rodzaje terenu – przez wydmy, po kręte, kamieniste ścieżki. Ale tutaj nie tylko długość etapu i teren miały znaczenie – zawodnicy rozpoczęli dwudniowy etap maratoński, podczas którego zdani są wyłącznie na siebie, gdyż nie mają do nich w tych dniach dostępu ich ekipy serwisowe. To z kolei wymaga bardzo rozważnej jazdy, oszczędzającej własne siły i sprzęt. Taką rozważną jazdą na 7. etapie wykazali się Konrad Dąbrowski i Jacek Bartoszek z DUUST Rally Team. Pojechali dobrym, ale rozsądnym tempem, dzięki czemu mogli się zameldować na mecie pierwszej części maratonu. W dodatku zachowane tempo przyniosło im kolejne dobre wyniki.

Konrad Dąbrowski zakończył niedzielny etap z 40. czasem, a w generalce pozostaje na 39. pozycji. Ten zaledwie 19-letni motocyklista od początku swojego debiutanckiego Rajdu Dakar zadziwia dojrzałym podejściem do jazdy – jedzie dobrym, równym tempem, odpowiednio rozkładając siły i dbając o motocykl. Tak samo było też na 7. etapie, gdzie właśnie taka postawa jest kluczowa. Nie pomagały natomiast warunki pogodowe.

- Siódmy odcinek rajdu Dakar był trudny. Mieliśmy trochę zwariowaną pogodę, bo rano padało, później świeciło słońce, potem znowu padało i tak w kratkę. Również teren był zmienny, bo mieliśmy na początku pustynię z camel grassem z paroma dużymi wydmami, później były kamienie, szutrówki, także pełen mix dzisiaj, ale wszystko jest ok. Nie zepsułem motocykla w trakcie, także wszystko działa, nie ucierpi bardzo, że mechanik go dzisiaj nie zobaczy. Wszystko jest ok i jutro jedziemy dalej – raportował z Sakaki Konrad Dąbrowski.

Jacek Bartoszek po dwudniowej przerwie spowodowanej awarią motocykla powrócił na trasę rajdu. Batrdzo się cieszył na ten moment, pojechał dobrze, notując 75. czas, ale przyznaje, że 7. etap dał mu mocno w kość.

- Bardzo ciężki etap. Jestem bardzo zmęczony. Awaria motocykla wybiła mnie z rytmu i dzisiaj było mi bardzo ciężko. 11,5 h na moto! Bardzo niebezpieczna mieszanina piachu, kamieni i żwiru. Odcinek ciężki i nudny, na wykończenie. Motor bez problemów. Ja odczułem trudy dzisiejszego dnia chyba najmocniej w porówananiu z dotychczasowymi – opowiadał zmęczony Jacek Bartoszek.

Teraz zawodników czeka druga część maratonu, która poprowadzi z Sakaki do Neom. Nie będzie ani krótsza, ani łatwiejsza niż pierwsza, gdyż do pokonania zawodnicy będą mieli 334 km dojazdówek i 375 km oesu. Na trasie znów napotkają piaszczyste i kamieniste tereny, ale pod koniec oesu ujrzą najpiękniejsze krajobrazy Arabii Saudyjskiej. Co więcej, nagrodą dla tych, którzy dotrą do mety etapu w Neom za dnia, będzie biwak usytuowany na plaży nad brzegiem Morza Czerwonego.

Motocykle: 
Share

News

Puchar Polski Pit Bike będzie gościł na torze w Głogowie. Sezon off-road zmierza do finału.
Minimotocykle MRF, YCF, Kayo i RXF w wersji off-roadowej już w najbliższy piątek... więcej
Dwa mistrzostwa Polski dla Szkopek Team! Dawid Nowak i Jurand Kuśmierczyk z tytułami
Szkopek Team kończy mistrzostwa Polski z dwoma tytułami! Jurand Kuśmierczyk (... więcej
Quadcross of European Nations 2022 (QxoEN)
Quadcross of European Nations 2022 (QxoEN) odbędzie się w dniach 24-25 września... więcej
Wójcik Racing Team w finale MŚ FIM EWC we Francji
Motocykliści polskiego zespołu wystartują w najbliższy weekend w czwartej i... więcej
Puchar Polski Pit Bike Off-Road, Dąbrowa Górnicza: ścigali się w błocie
Ekstremalnie trudne warunki na torze MXDG w Dąbrowie Górniczej przyniosły... więcej
Miłosz Żyznowski Mistrzem Europy Juniorów 2022 w FIM Trial European Championship Junior Cup!
Miłosz Żyznowski z Automobilklubu Krakowskiego wywalczył tytuł Mistrza Europy... więcej
Dawid Nowak w pierwszej dziesiątce ostatniego wyścigu Yamaha bLU cRU
Dawid Nowak zajął dziewiąte miejsce w wyścigu na torze Magny-Cours, kończącym... więcej
Reprezentacja Polski kończy Mistrzostwa Świata Drużyn Narodowych Enduro (ISDE) z niedosytem i nową motywacją
W dniach 29 sierpnia – 3 września odbyły się Mistrzostwa Świata Drużyn... więcej
Rusza druga połowa sezonu Pit Bike Off-Road!
Czas na Dąbrowę Górniczą. Po imponującej pierwszej części sezonu, Puchar... więcej
Tadeusz „Taddy” Błażusiak zapowiedział walkę o szósty tytuł Mistrzostw USA - AMA EnduroCross 2022!
Sześciokrotny Mistrz Świata w SuperEnduro oraz pięciokrotny triumfator... więcej

Strony

- Archiwum