Best Young Drivers zjechali się do Modlina

Ponad 20 młodych kierowców (18-26) z Austrii, Bułgarii, Polski i Słowenii przyjechało w miniony weekend do Warszawy. W sobotę, 2 października na Torze Modlin odbyły się dwa europejskie finały 2020-2021 konkursu pod egidą Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA Region I. Finał europejski to kulminacja krajowych zmagań, w Polsce organizowanych przez Polski Związek Motorowy pn. „Najbezpieczniejszy Młody Kierowca”. Finał europejski co roku odbywa się w innym państwie, pierwszy miał miejsce w Słowenii w 2019 roku, natomiast w roku 2020 został przełożony o rok z powodu pandemii COVID-19.

Areną zmagań był Tor Modlin. Ten ultra nowoczesny obiekt położony jest 30 km od Warszawy. Pozwoliło to na przygotowanie 5 interdyscyplinarnych zadań: Pierwsza Pomoc, Jazda tyłem z użyciem kamery cofania, Start Lotny 50, Wymiana koła, Slalom na zmiennej nawierzchni. W czasie gdy finaliści 2020 rywalizowali, finaliści 2021 wybrali się na wycieczkę autokarową po Warszawie. Po południu nastąpiła zamiana ról. Goście zobaczyli Warszawę historyczną i nowoczesną.

Prezes PZM, Michał Sikora tak komentował finał europejski: - Cieszę się, że PZM powitał najbezpieczniejszych młodych kierowców z innych krajów. W tym roku organizowaliśmy ten konkurs w Polsce już po raz czwarty. Widzimy, że z roku na rok rośnie zainteresowanie konkursem, a zarazem bezpieczną jazdą. O to właśnie nam chodzi, żeby szerzyć pozytywne przykłady w tej grupie młodych, często skłonnych do podejmowania ryzyka, kierowców.

Gala Finałowa odbyła się w Centrum Olimpijskim. Jest to pewien symbol. Jak każdy olimpijczyk dochodzi do formy poprzez długoletni wysiłek, tak samo kierowca musi poświęcić czas na samodoskonalenie się, aby stał się mistrzem bezpiecznej jazdy.

Tytuł „Best Young Driver 2020” zdobył Szymon Pabich z Polski, natomiast tytuł „Best Young Driver 2021” Simon Seiberl z Austrii. Zwycięzcy odebrali szereg nagród: 2 vouchery na F1 w Barcelonie ufundowane przez FIA Region I i voucher na weekend dla dwojga w Hotelu Harnaś w Bukowinie Tatrzańskiej ufundowany przez sam Hotel. Dodatkowo, zwycięzca 2020 otrzymał hoverboard i nagrodę od sponsora firmy Navitel. Natomiast zwycięzca 2021 otrzymał rejestrator jazdy Mio MiVue818 od tegorocznego sponsora firmy Mio.

Finał projektu w Polsce nie odbyłby się bez sponsora strategicznego: marki Škoda. Projekt współfinansowany przez FIA Road Safety Grant Programme. Podziękowania dla Polskiego Radia Kierowców za relację na żywo. Partnerzy merytoryczni polskiego etapu konkursu: Komenda Główna Policji i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie.

Zwycięzcy edycji 2020:

  1. Szymon Pabich z Polski
  2. Julian Baumgartner z Austrii
  3. Matej Gorjan ze Słowenii

Zwycięzcy edycji 2021:

  1. Simon Seiberl z Austrii
  2. Žiga Žgur ze Słowenii
  3. Neca Galičič ze Słowenii
Źródło zdjęcia: 
Share

News

FIA REGION I BEST YOUNG DRIVER FINAL 2022
Alan Ochman i Jakub Kapanajko zajęli 4 i 5 miejsce w europejskiej edycji... więcej
XXXV Europejski Turniej Edukacji Drogowej (ETEC) - Zadar, 24-27.09.2022
W 2022 roku w dniach 24-27 września w Zadarze (Chorwacja) na zaproszenie... więcej
COFO ROAD SAFATY MEETING WARSAW & PRUSZKÓW
Polski Związek Motorowy zorganizował pierwsze COFO* Road Safety Meeting.... więcej
"ŻYJ I RATUJ ŻYCIE", CZYLI EUROPEJSKI TYDZIEŃ MOBILNOŚCI (Roadpol Safety Days) 2022
Europejski Tydzień Mobilności – 16 do 22 września 2022 roku! We... więcej
Najbezpieczniejszy Młody Kierowca PZM 2022
Alan Ochman został Najbezpieczniejszym Młodym Kierowcą 2022. Drugie miejsce... więcej
Kobieta na 6. biegu – Bemowo
Dopisała pogoda i frekwencja. 12 motocyklistek wzięło udział w szkoleniu... więcej
Kolejny odcinek (6) - "Z kodeksowego na nasze"
pobierz- https://www.aw.poznan.pl/z-kodeksowego-na-nasze 

Strony

- Archiwum