Best Young Drivers zjechali się do Modlina

Ponad 20 młodych kierowców (18-26) z Austrii, Bułgarii, Polski i Słowenii przyjechało w miniony weekend do Warszawy. W sobotę, 2 października na Torze Modlin odbyły się dwa europejskie finały 2020-2021 konkursu pod egidą Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA Region I. Finał europejski to kulminacja krajowych zmagań, w Polsce organizowanych przez Polski Związek Motorowy pn. „Najbezpieczniejszy Młody Kierowca”. Finał europejski co roku odbywa się w innym państwie, pierwszy miał miejsce w Słowenii w 2019 roku, natomiast w roku 2020 został przełożony o rok z powodu pandemii COVID-19.

Areną zmagań był Tor Modlin. Ten ultra nowoczesny obiekt położony jest 30 km od Warszawy. Pozwoliło to na przygotowanie 5 interdyscyplinarnych zadań: Pierwsza Pomoc, Jazda tyłem z użyciem kamery cofania, Start Lotny 50, Wymiana koła, Slalom na zmiennej nawierzchni. W czasie gdy finaliści 2020 rywalizowali, finaliści 2021 wybrali się na wycieczkę autokarową po Warszawie. Po południu nastąpiła zamiana ról. Goście zobaczyli Warszawę historyczną i nowoczesną.

Prezes PZM, Michał Sikora tak komentował finał europejski: - Cieszę się, że PZM powitał najbezpieczniejszych młodych kierowców z innych krajów. W tym roku organizowaliśmy ten konkurs w Polsce już po raz czwarty. Widzimy, że z roku na rok rośnie zainteresowanie konkursem, a zarazem bezpieczną jazdą. O to właśnie nam chodzi, żeby szerzyć pozytywne przykłady w tej grupie młodych, często skłonnych do podejmowania ryzyka, kierowców.

Gala Finałowa odbyła się w Centrum Olimpijskim. Jest to pewien symbol. Jak każdy olimpijczyk dochodzi do formy poprzez długoletni wysiłek, tak samo kierowca musi poświęcić czas na samodoskonalenie się, aby stał się mistrzem bezpiecznej jazdy.

Tytuł „Best Young Driver 2020” zdobył Szymon Pabich z Polski, natomiast tytuł „Best Young Driver 2021” Simon Seiberl z Austrii. Zwycięzcy odebrali szereg nagród: 2 vouchery na F1 w Barcelonie ufundowane przez FIA Region I i voucher na weekend dla dwojga w Hotelu Harnaś w Bukowinie Tatrzańskiej ufundowany przez sam Hotel. Dodatkowo, zwycięzca 2020 otrzymał hoverboard i nagrodę od sponsora firmy Navitel. Natomiast zwycięzca 2021 otrzymał rejestrator jazdy Mio MiVue818 od tegorocznego sponsora firmy Mio.

Finał projektu w Polsce nie odbyłby się bez sponsora strategicznego: marki Škoda. Projekt współfinansowany przez FIA Road Safety Grant Programme. Podziękowania dla Polskiego Radia Kierowców za relację na żywo. Partnerzy merytoryczni polskiego etapu konkursu: Komenda Główna Policji i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie.

Zwycięzcy edycji 2020:

  1. Szymon Pabich z Polski
  2. Julian Baumgartner z Austrii
  3. Matej Gorjan ze Słowenii

Zwycięzcy edycji 2021:

  1. Simon Seiberl z Austrii
  2. Žiga Žgur ze Słowenii
  3. Neca Galičič ze Słowenii
Źródło zdjęcia: 

News

PZM info
W poniedziałek, 29 maja 2023 roku, Biuro Sportu i Turystyki PZM jest dostępne... więcej
Mobilność, środowisko, bezpieczeństwo
Trwa 7. Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ. W tym roku celem... więcej
FOTON Racing z Grójca w wielkim finale „F1 in Schools 2023”
14 maja w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej odbyły się pierwsze w historii... więcej
Europejski Dzień Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
W ten weekend obchodzimy Europejski Dzień Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym (6... więcej
W dniu 2 maja 2023 r. biura ZG PZM będą nieczynne!
Informujemy, że w dniu 2 maja 2023 r. (wtorek) biura Zarządu Głównego Polskiego... więcej
PZM zaprasza: Warsaw Motorcycle Show 2023 już w ten weekend!
Wyjątkowi goście, motocykle i atrakcje już w warszawskim Nadarzynie... więcej

Strony

- Archiwum