DAKAR 2021: KAMAZ W ROLI FAWORYTA

Najważniejsze fakty: 

  • Charyzmatyczny szef zespołu Kamaza, siedmiokrotny zwycięzca Dakaru, rekordzista w kategorii ciężarówek – Władimir Czagin będzie podczas nadchodzącej 43. edycji obchodził swoje pięćdziesiąte urodziny. Jego zespół należy jak zwykle do grona faworytów.
  • Dominacji błękitnych ciężarówek będą próbowali przeszkodzić rywale tacy, jak Siarhej Wiazowicz z Białorusi czy Czesi Martin Macík i Aleš Loprais.  
  • Do kokpitu ciężarówki powraca trzykrotny zwycięzca Dakaru w kategorii quadów – Ignacio Casale z Chile, który debiutował w „wadze ciężkiej” 10 lat temu.

Jeżeli historia nauczyła nas czegokolwiek, to jedynie tego, że nic nie trwa wiecznie. W styczniu tego roku austriacki producent motocykli KTM przegrał Dakar po osiemnastu kolejnych zwycięstwach. Z wygranej cieszył się zespół Honda, którego liderem był Amerykanin Ricky Brabec. W klasie ciężarówek bezdyskusyjnym dominatorem jest od lat Kamaz. W 21. wieku rosyjski zespół przegrał Dakar tylko 4 razy. Tym razem zespół z Tatarstanu zmodyfikował swoją strategię. Czterokrotny zwycięzca Dakaru Eduard Nikołajew opuszcza kokpit ciężarówki. Obejmuje inne obowiązki w zespole, który wielokrotnie korzystał z jego ogromnego doświadczenia, by wygrać rajd. Pomimo to, ciężarówki Kamaz poprowadzi w Arabii Saudyjskiej czterech wybitnych ekspertów od jazdy po pustyni: dwukrotny zwycięzca Dakaru (w latach 2014 i 2020) Andriej Karginow; triumfator w roku 2015 Ajrat Mardiejew, drugi na mecie w styczniu tego roku Anton Szibałow oraz najmłodszy z tej czwórki Dmitrij Sotnikow, drugi w 2017 i ponownie w 2019. Ta czwórka ma łącznie na swoim koncie 31 zwycięstw na odcinkach specjalnych Dakaru i niezwykle trudno będzie komukolwiek ją pokonać. Obok umiejętności kierowców, za Kamazem przemawia poziom zaawansowania technologicznego i niezawodność ciężarówek, a także bezmiar doświadczenia i duch zespołu.

Jednakże rywale Rosjan nie zamierzają się poddawać i są jak zawsze głodni sukcesu. W minionej edycji Siarhej Wiazowicz z Białorusi w ciężarówce MAZ spisał się niezwykle obiecująco i stanął na najniższym stopniu podium. Bardzo mocną reprezentację wystawiają jak zwykle Czesi, którzy zawsze próbują stawić czoła Rosjanom. Martin Macík zadebiutował w Dakarze w roku 2013 i do tej pory dwukrotnie kończył rajd na piątym miejscu – w latach  2018 i 2020. Bez wątpienia, także i w nadchodzącej edycji będzie faworytem do miejsc w ścisłej czołówce. To samo można powiedzieć o kolejnym bardzo doświadczonym kierowcy, jakim jest Aleš Loprais, którego wujek Karel wygrywał Dakar aż sześciokrotnie, ale on sam wciąż puka do drzwi elitarnego grona zwycięzców rajdu (na razie był trzeci w 2007, czwarty w 2015 i piąty w 2019). Oprócz tego, jak zwykle powinni liczyć się Holendrzy, zwłaszcza Martin van den Brink, którego 18-letni syn Mitchell, także wystartuje w Dakarze za kierownicą ciężarówki, reprezentując młode pokolenie w tej kategorii. Kolejny powiew świeżości na saudyjskiej pustyni to wspomniany już, powracający do kokpitu ciężarówki Ignacio Casale, którego doświadczenie z lżejszych klas powinno procentować w tegorocznym starcie. Po trzech zwycięstwach w klasie quadów i jednorazowej przesiadce do pojazdu UTV, kierowca z Chile powraca w edycji 2021 do kategorii, w której debiutował w Dakarze jako pilot swojego ojca w 2010 roku, zajmując  26. miejsce. Wybrał ciężarówkę marki Tatra i czeskich mechaników z zespołu Buggyra Racing, licząc na miejsce w elicie kategorii.

 

Więcej informacji: www.dakar.com

Kontakt dla mediów: pressedakar@aso.fr

Samochody: 
Share

News

Kurs na licencję stopnia RN, 13-14.03.2021 r., Łaziska Górne
Szkolenie na licencję zawodnika i licencję kierowcy stopnia RN   ... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, Krosno, 13.03.2021 r. oraz 20.03.2021 r.
SZKOLENIE KANDYDATÓW NA SĘDZIÓW SPORTU SAMOCHODOWEGO Organizator szkolenia... więcej
Platinum 5. Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza, Wieliczka, 11 kwietnia 2021
11 kwietnia 2021 Automobilklub Krakowski zorganizuje PLATINUM 5. Rajd Memoriał... więcej
Performance factor (Pf 2.0) w sezonie 2021
Informujemy, że zoptymalizowana wersja kalkulatora, który określa Performance... więcej
Cykl webinarów FIA o kobietach w sportach motorowych
FIA i jej Komisja Kobiet zorganizowały nam odliczanie do Międzynarodowego Dnia... więcej
Przekaż 1% Fundacji PZM
Okres rozliczania dochodów za 2020 rok to okazja do wsparcia potrzebujących... więcej
Szkolenie sędziów oraz kandydatów na licencję stopnia RN, 27-28.02.2021 r., Świdnica
SZKOLENIE SĘDZIÓW ORAZ KANDYDATÓW NA LICENCJĘ STOPNIA RN DATA I MIEJSCE:27... więcej
Alfa Romeo C41 na scenie Teatru Wielkiego
Po raz pierwszy w historii światowa premiera samochodu Formuły 1 odbyła się w... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, Gorzów Wlkp, 06.03.2021 r.
OKRĘGOWE SZKOLENIE SĘDZIÓW SPORTU SAMOCHODOWEGOGorzów Wlkp., 06.03.2021 ... więcej

Strony

- Archiwum