Memoriał Redaktora Szelichowskiego podczas inauguracji KMP 2020

W najbliższy weekend podczas inauguracyjnej rundy Kartingowych Mistrzostw Polski wspomnimy niezwykle ważną postać dla kartingu w Polsce. Kategoria OK Junior rozegra wyścig memoriałowy im. Stanisława Szelichowskiego.

Stanisław Szelichowski, który odszedł od nas niespełna dwa lata temu jest jedną z najważniejszych postaci dla polskiego sportu kartingowego. Redaktor Szelichowski był nie tylko jednym z pierwszych promotorów kartingu w naszym kraju, ale również mentorem dla wielu pokoleń motoryzacyjnych i sportowych dziennikarzy. W czerwcu minęła 90. rocznica Jego urodzin. Odszedł przedwcześnie, 27 grudnia 2017 roku. W roku 2020 sport kartingowy w Polsce będzie obchodził swój 60. sezon. Zasługa śp. Stanisława Szelichowskiego w powstanie i rozwój kartingu w Polsce jest niebagatelna.

W połowie lat pięćdziesiątych XX wieku Stanisław Szelichowski podjął pracę w redakcji tygodnika „Motor”. To właśnie redakcja „Motoru” zainicjowała w Polsce ruch kartingowy. Karting stanowił wówczas tak wielką sensację, że organizatorzy mieli trudności z wytyczeniem trasy podczas jednych z pierwszych pokazów dyscypliny w Warszawie pod Pałacem Kultury i Nauki. Stanisław Szelichowski budował popularność kartingu nie tylko jako dziennikarz, ale również działacz Polskiego Związku Motorowego. Przez wiele lat był sekretarzem generalnym PZM. Pełnił również funkcje w organizacjach międzynarodowych. Jako współtwórca polskiego kartingu zasiadał m.in. w Międzynarodowej Komisji Sportu Kartingowego CIK FIA, przez 19 lat będąc jej wiceprezydentem. 

Reprezentował Polski Związek Motorowy w Międzynarodowej Komisji Sportowej FISA oraz wielokrotnie był wyznaczany jako obserwator najważniejszych światowych rajdów, m.in. Rajdu Monte Carlo  oraz Rajdu Wybrzeża Kości Słoniowej.

W trakcie 40 lat CIK-owskiej kariery ośmiokrotnie organizował w Polsce kartingowe mistrzostwa świata i Europy na torach w Bydgoszczy, Wrocławiu, Kędzierzynie Koźlu i Częstochowie. Podczas jednej z nich w latach 70. był starterem wyścigu! To właśnie w zawodach w Koźlu wystartował późniejszy mistrz świata F1 Alain Prost.

Przez długie lata Stanisław Szelichowski był nie tylko czołowym publicystą najsławniejszego w powojennym półwieczu czasopisma motoryzacyjnego, ale również zastępcą redaktora naczelnego „Motoru”. W latach 90. pracował w wydawnictwie AUTO Technika Motoryzacyjna publikując swe artykuły w magazynie Transport Technika Motoryzacyjna.

Był autorem wielu publikacji książkowych. Między innymi współtworzył niezwykle popularną „Karting w Szkole”, na której wychowały się pokolenia kartingowców. Wydał również ważne w polskiej literaturze motoryzacyjnej pozycje takie jak „Polacy w rajdach i wyścigach samochodowych”, „120 lat sportu samochodowego w Polsce” i „Sto lat polskiej motoryzacji”. Za tę ostatnią otrzymał prestiżową nagrodę im. Nicolasa Josepha Cugnota, przyznaną w 2004 r. przez Stowarzyszenie Historyków Motoryzacji z siedzibą w Bostonie (USA) - za najlepszą książkę nie anglojęzyczną.

Urodził się 3 czerwca 1930 r. w Krakowie. Był absolwentem Wydziału Samochodowego Politechniki Warszawskiej. W 2001 roku za wybitne zasługi w pracy dziennikarskiej oraz propagowanie tematyki motoryzacyjnej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Podczas inauguracji tegorocznych Kartingowych Mistrzostw Polski, które otworzą 60. sezon kartingu w Polsce i 53. edycję KMP zostanie rozegrany wyścig memoriałowy im. Stanisława Szelichowskiego.

 

©℗ Paweł Surynowicz (Polski Karting)
 

Karting: 
Share

News

Komunikat 16.2020
Komunikat 16.2020 - Informacja Promotora Rok Cup Poland.
Znamy liderów Rok Cup Poland na półmetku serii
Kierowcy dwóch teamów są liderami klasyfikacji generalnych pięciu kategorii... więcej
Polacy w Kartingowych Mistrzostwach Europy
W hiszpańskiej Zuerze odbyła się pierwsza odsłona tegorocznych Kartingowych... więcej
Pierwsi faworyci do tytułów KMP 2020
Po zawodach KMP w Bydgoszczy poznaliśmy pierwszych faworytów do zdobycia... więcej
Regulamin Uzupełniający 3 Runda Kartingowych Mistrzostw Polski, 14-16.08.2020r., Poznań
 Regulamin Uzupełniający,zał.2 Harmonogram treningizał.3 Harmonogram... więcej
Trening Kartingowy Tor Poznań
Trening Kartingowy Tor Poznań, 03-04.08.2020r.
Regulamin Uzupełniający 2 Runda ROK CUP Poland
Regulamin Uzupełniający, 2 Runda ROK CUP Poland, 07-09.08.2020r. Zielona Góra.
Biuletyn PZM Nr 19 - Lipiec 2020
Lipiec zawsze był środkiem sezonu. W tym roku to dopiero początek!Nie tak... więcej
Sześciu Polaków na podium Rotax CEE w Trzyńcu
Na torze w czeskim Trzyńcu odbyła się druga runda Central Eastern Europe Rotax... więcej
Polscy kierowcy fabryczni w Hiszpanii. Maciej Gładysz najwyżej
W miniony weekend na torze w hiszpańskiej Zuerze zakończyła się inauguracyjna... więcej
WSK Euro Series. Polak na podium rundy!
Na torze w Sarno zakończyła się pierwsza runda cyklu WSK Euro Series, w której... więcej

Strony

- Archiwum