W najbliższy weekend podczas inauguracyjnej rundy Kartingowych Mistrzostw Polski wspomnimy niezwykle ważną postać dla kartingu w Polsce. Kategoria OK Junior rozegra wyścig memoriałowy im. Stanisława Szelichowskiego.
Stanisław Szelichowski, który odszedł od nas niespełna dwa lata temu jest jedną z najważniejszych postaci dla polskiego sportu kartingowego. Redaktor Szelichowski był nie tylko jednym z pierwszych promotorów kartingu w naszym kraju, ale również mentorem dla wielu pokoleń motoryzacyjnych i sportowych dziennikarzy. W czerwcu minęła 90. rocznica Jego urodzin. Odszedł przedwcześnie, 27 grudnia 2017 roku. W roku 2020 sport kartingowy w Polsce będzie obchodził swój 60. sezon. Zasługa śp. Stanisława Szelichowskiego w powstanie i rozwój kartingu w Polsce jest niebagatelna.
W połowie lat pięćdziesiątych XX wieku Stanisław Szelichowski podjął pracę w redakcji tygodnika „Motor”. To właśnie redakcja „Motoru” zainicjowała w Polsce ruch kartingowy. Karting stanowił wówczas tak wielką sensację, że organizatorzy mieli trudności z wytyczeniem trasy podczas jednych z pierwszych pokazów dyscypliny w Warszawie pod Pałacem Kultury i Nauki. Stanisław Szelichowski budował popularność kartingu nie tylko jako dziennikarz, ale również działacz Polskiego Związku Motorowego. Przez wiele lat był sekretarzem generalnym PZM. Pełnił również funkcje w organizacjach międzynarodowych. Jako współtwórca polskiego kartingu zasiadał m.in. w Międzynarodowej Komisji Sportu Kartingowego CIK FIA, przez 19 lat będąc jej wiceprezydentem.
Reprezentował Polski Związek Motorowy w Międzynarodowej Komisji Sportowej FISA oraz wielokrotnie był wyznaczany jako obserwator najważniejszych światowych rajdów, m.in. Rajdu Monte Carlo oraz Rajdu Wybrzeża Kości Słoniowej.
W trakcie 40 lat CIK-owskiej kariery ośmiokrotnie organizował w Polsce kartingowe mistrzostwa świata i Europy na torach w Bydgoszczy, Wrocławiu, Kędzierzynie Koźlu i Częstochowie. Podczas jednej z nich w latach 70. był starterem wyścigu! To właśnie w zawodach w Koźlu wystartował późniejszy mistrz świata F1 Alain Prost.
Przez długie lata Stanisław Szelichowski był nie tylko czołowym publicystą najsławniejszego w powojennym półwieczu czasopisma motoryzacyjnego, ale również zastępcą redaktora naczelnego „Motoru”. W latach 90. pracował w wydawnictwie AUTO Technika Motoryzacyjna publikując swe artykuły w magazynie Transport Technika Motoryzacyjna.
Był autorem wielu publikacji książkowych. Między innymi współtworzył niezwykle popularną „Karting w Szkole”, na której wychowały się pokolenia kartingowców. Wydał również ważne w polskiej literaturze motoryzacyjnej pozycje takie jak „Polacy w rajdach i wyścigach samochodowych”, „120 lat sportu samochodowego w Polsce” i „Sto lat polskiej motoryzacji”. Za tę ostatnią otrzymał prestiżową nagrodę im. Nicolasa Josepha Cugnota, przyznaną w 2004 r. przez Stowarzyszenie Historyków Motoryzacji z siedzibą w Bostonie (USA) - za najlepszą książkę nie anglojęzyczną.
Urodził się 3 czerwca 1930 r. w Krakowie. Był absolwentem Wydziału Samochodowego Politechniki Warszawskiej. W 2001 roku za wybitne zasługi w pracy dziennikarskiej oraz propagowanie tematyki motoryzacyjnej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Podczas inauguracji tegorocznych Kartingowych Mistrzostw Polski, które otworzą 60. sezon kartingu w Polsce i 53. edycję KMP zostanie rozegrany wyścig memoriałowy im. Stanisława Szelichowskiego.
©℗ Paweł Surynowicz (Polski Karting)