#zostańwdomu, ale jeśli jedziesz gdzieś samochodem, warto o tym pamiętać

Drodzy kierowcy!

Wszyscy doskonale już wiemy, jak prawidłowo myć ręce, czym je dezynfekować, czego unikać w miejscach publicznych, aby uniknąć zakażenia koronawirusem. Wiemy też, że w najbliższych dniach najlepiej jest dołączyć do akcji #zostańwdomu i nie wychodzić niepotrzebnie na zewnątrz, ale kiedy jednak musimy się gdzieś przemieścić, najlepiej zrobić to prywatnym samochodem. Ale czy wiemy, jak dbać o wnętrze swojego auta i jak podróżować z innymi osobami, aby jak najlepiej zabezpieczyć siebie i innych?

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby zrezygnować z używania klimatyzacji i w miarę możliwości podróżować z uchylonymi oknami, aby zapewnić właściwą cyrkulację powietrza i aby to powietrze było cały czas wymieniane na "świeże", a nie pochodziło z urządzeń klimatyzacyjnych samochodu. Pamiętajmy, żeby w grupach podróżować w maseczkach, nawet jeśli nie mamy objawów choroby. We wnętrzu samochodu nie jesteśmy w stanie zachować "bezpiecznej" odległości, więc dla dobra swojego i współpasażerów powinniśmy się zabezpieczyć.  Przede wszystkim jednak  należy zadbać o to, aby nasze auto i wszystkie jego elementy wewnątrz były odpowiednio wyczyszczone i zdezynfekowane. Jeśli wszyscy razem zachowamy należytą ostrożność i prawidłowo zadbamy o siebie i swoje otoczenie, to możemy przyczynić się do znacznego zmniejszenia ryzyka zachorowania na koronawirusa czego sobie i Państwu serdecznie życzymy.

Karty kierowcy i pasażera, konieczne przy zagranicznych podróżach w najbliższych dniach, można pobrać na oficjalnej stronie internetowej Rządu RP: https://www.gov.pl/web/koronawirus/do-pobrania  

Szczegółowe informacje dotyczące prawidłowego czyszczenia i zabezpieczenia wnętrza auta znajdziecie Państwo w artykule poniżej.

---

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC - Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom) - mycie rąk oraz czyszczenie i dezynfekcja powierzchni dotykowych to dwa najlepsze sposoby obrony przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

W miarę rozprzestrzeniania się COVID-19 prawdopodobnie już nauczyłeś się właściwej techniki mycia rąk i które domowe środki czyszczące mogą zniszczyć koronawirusa.

Ale co z wnętrzem twojego samochodu?

Według Jennifer Stockburger, dyrektor ds. operacyjnych w Auto Test Center Consumer Reports: - "Jeśli ty lub ktoś, kto był w samochodzie, wykazuje objawy choroby, należy wyczyścić często dotykane powierzchnie, w tym kierownicę, klamki, dźwignię zmiany biegów, wszelkie przyciski lub ekrany dotykowe, wycieraczki i kierunkowskazy, podłokietniki drzwiowe pasażera i kierowcy, uchwyty i regulatory siedzeń. Jeśli jesteś taksówkarzem lub kierowcą, który przewozi wielu pasażerów, jeździ wynajętym lub wspólnym samochodem lub jeśli mieszkasz gdzieś z wieloma przypadkami COVID-19, regularne czyszczenie tych powierzchni jest koniecznością."

Wnętrze samochodu jest mniej trwałe niż, np. blat kuchenny lub umywalka w łazience. Jak więc chronić te powierzchnie bez ich uszkadzania?

Z kilkoma znaczącymi wyjątkami wiele takich samych domowych środków czyszczących, które zabijają koronawirusy na twardych powierzchniach w domu, może również czyścić samochód bez uszkodzenia jego wnętrza. Możliwe, że niektóre z tych produktów możesz już mieć w domu.

Według CDC roztwory alkoholowe zawierające co najmniej 70 procent alkoholu są skuteczne przeciwko koronawirusowi. Jeff Stout, dyrektor wykonawczy ds. globalnych innowacji w Yanfeng Automotive Interiors twierdzi, że w większości przypadków wnętrze auta może być czyszczone alkoholem izopropylowym.

Yanfeng jest największym na świecie dostawcą części wewnętrznych do samochodów i współpracuje z prawie każdym dużym producentem samochodów. Jeśli byłeś w samochodzie, prawdopodobnie widziałeś lub dotknąłeś czegoś, co zrobił Yanfeng - i  do czyszczenia czego używa alkoholu izopropylowego we własnych fabrykach.

„Alkoholu izopropylowego używamy do usuwania smug i wszelkich innych zabrudzeń części elementów w ostatniej chwili, zanim wyślemy produkt” - mówi Stout. Wszystkie produkty firmy - od plastikowych wykończeń przez lakierowany chrom i imitację skóry - zostały przetestowane, aby upewnić się, że nie ulegają degradacji pod wpływem czystego alkoholu izopropylowego. Stout twierdzi, że możliwe jest nawet pocieranie zewnętrznej powierzchni tapicerki z miękkiej tkaniny alkoholem w celu jej wyczyszczenia.

Cokolwiek robisz, nie używaj wybielacza ani nadtlenku wodoru we wnętrzu samochodu! Oba mogą zabijać koronawirusy na powierzchni, ale prawdopodobnie uszkodzą tapicerkę twojego samochodu. Nie używaj środków czyszczących na bazie amoniaku do samochodowych ekranów dotykowych, ponieważ mogą one uszkodzić powłoki przeciwodblaskowe i powłoki przeciw odciskom palców!

Energiczne mycie mydłem i wodą może również zniszczyć koronawirusa. Koronawirusy otoczone są ochronną otoczką, która pomaga im zainfekować inne komórki, a zniszczenie tej otoczki może skutecznie je rozbroić.

„Tarcie spowodowane czyszczeniem również bierze udział w niszczeniu” - mówi Stephen Thomas, MD, dyrektor chorób zakaźnych i dyrektor ds. zdrowia na Upstate Medical University w Syracuse. „Używając  nawet mydła i wody możesz zmniejszyć ryzyko”.

"Mydło i woda są również bezpieczne dla większości wnętrz samochodów - zwłaszcza tkanin i starszej skóry, które mogły zacząć pękać. Tylko pamiętaj, aby nie szorować zbyt mocno" - mówi Larry Kosilla, prezes firmy AMMO NYC produkującej środki czystości do samochodów i prowadzący popularny kanał YouTube na temat czyszczenia samochodów.

Większość skór samochodowych i skór imitujących ma powłoki poliuretanowe dla ochrony, które można bezpiecznie czyścić alkoholem. Ale większość skór jest barwiona, a zbyt intensywne czyszczenie może usunąć barwnik.

Kosilla mówi, że słyszał od właścicieli samochodów, którzy uważają, że ich jasna skóra staje się bardziej brudna, gdy ją szorują, co nie jest prawdą. „Nie robi się coraz brudniejsza, usuwasz cały kolor na wierzchu” - mówi.

"Zadbaj o skórzaną tapicerkę po jej wyczyszczeniu" - mówi John Ibbotson, dyrektor ds. usług motoryzacyjnych w CR. „Powinieneś użyć dobrego środka do czyszczenia skóry, a następnie dobrego środka do konserwacji skóry” - mówi.

Jeśli twój samochód ma tapicerkę tkaninową, Kosilla ostrzega przed czyszczeniem jej zbyt dużą ilością wody i mydła. „Celem nie jest uzyskanie dużej ilości mydlin, jeśli zrobi się piana, zostanie tam już na zawsze” - mówi. Ponadto, jeśli materiał przesiąknie aż do poduszki pod spodem, może to stworzyć stęchły zapach lub sprzyjać rozwojowi pleśni. Zamiast tego Kosilla zaleca delikatne czyszczenie tkaniny z niewielką ilością wody i detergentu do prania.

Zarówno Stout, jak i Kosilla zalecają czyszczenie wszystkich powierzchni ściereczką z mikrofibry, ponieważ jest ona wykonana z tkaniny składającej się z małych pętli, które wychwytują i usuwają cząsteczki brudu i kurzu, zanim będą mogły zarysować delikatne lub lśniące plastikowe powierzchnie. Dla porównania, brud i zanieczyszczenia w twoim samochodzie mogą przylgnąć nawet do najczystszych ręczników papierowych lub serwetek i zarysować powierzchnie - „jak papier ścierny” - mówi Kosilla.

Po zakończeniu czyszczenia nie zapomnij umyć rąk przed i po jeździe. To dobry nawyk nawet nie tylko w czasach pandemii, ponieważ dzięki temu kierownica i inne często dotykane powierzchnie w samochodzie nie będą wyglądać na obskurne.

„Najważniejsze jest, aby umyć ręce”, mówi Kosilla. „Możesz wyczyścić kierownicę, ale jeśli masz brudne ręce, ponownie ją zabrudzisz”.

„Mycie rąk jest nadal jednym z najlepszych sposobów obrony przed COVID-19” - mówi Thomas. „Wiadomo, że koronawirusy mogą utrzymywać się na powierzchniach, ale w tej chwili nadal uważamy, że infekcje przenoszone drogą oddechową są nadal przede wszystkim przenoszone od osoby do osoby”.

Tłumaczenie własne. Źródło: https://www.consumerreports.org/tires-car-care/how-to-kill-coronavirus-in-your-car-without-damaging-interior-surfaces/

Karting: 
Caravaning: 
Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

Warunki prowadzenia treningów i wydarzeń sportowych
Stan prawny na dzień 19 kwietnia 2021 r.  Warunki prowadzenia zajęć/... więcej
1. runda MPRC / PPAC nie odbędzie się w planowanym terminie
Zawody będące 2. rundą FIA - CEZ Rallycross Championship,1. rundą Mistrzostw... więcej
Pilarczyk, Giemza i Kajetanowicz w "Jaka to melodia?"
Uczestnikami sobotniego (17.04) odcinka teleturnieju „Jaka to melodia... więcej
Przekaż 1% Fundacji PZM
Okres rozliczania dochodów za 2020 rok to okazja do wsparcia potrzebujących... więcej
Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie. Sukces Hołowczyca i Kurzei na inaugurację sezonu
Zwycięstwem Krzysztofa Hołowczyca i Łukasza Kurzei zakończył się w sobotę rajd... więcej
Warunki prowadzenia treningów i wydarzeń sportowych
Polski Związek Motorowy informuje, że na podstawie Rozporządzenia Rady... więcej
ORLEN sponsorem tytularnym jubileuszowego Rajdu Polski
(08.04.2021) Sześć samochodów wyruszyło 23 lipca 1921 roku z Warszawy na... więcej
Ponad 100 zawodników w Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie
Do rywalizacji na najtrudniejszych i najbardziej wymagających trasach w Polsce... więcej
FENIX RALLY 2021: POLSKA SZARŻA NA SAHARZE
A jednak nawet w czasie światowej pandemii można cieszyć się życiem,... więcej

Strony

- Archiwum