Maciej Ołdakowski z Siedlec Najbezpieczniejszym Młodym Kierowcą 2020

Zakończył się tym samym polski półfinał konkursu „FIA Region I International Best Young Driver 2020” na Torze Poznań.

Znamy już trzech laureatów konkursu „Najbezpieczniejszy Młody Kierowca 2020”. Są nimi Maciej Ołdakowski z Siedlec, Szymon Pabich z Bełchatowa (zeszłoroczny zwycięzca) i Wawrzyniec Otfinowski z Wrocławia. Tych trzech kierowców będzie reprezentować PZM w europejskim finale „FIA Region I International Best Young Driver 2020” w październiku, w Modlinie.

Trzech finalistów Polski Związek Motorowy wyłonił spośród dwudziestu młodych kierowców, którzy zjechali 30 sierpnia z całej Polski na Tor Poznań, aby rywalizować o tytuł. Przeszli najpierw pierwszy etap, krajowe eliminacje przeprowadzane drogą elektroniczną, polegające na rozwiązywaniu testu z zasad i przepisów ruchu drogowego, które były dostępne w sierpniu na stronie www.najbezpieczniejszymlodykierowca.pl.  

W półfinale, na Torze Poznań musieli zaliczyć sześć konkurencji, w tym test wiedzy przygotowany przez warszawski WORD i Komendę Główną Policji – partnerów merytorycznych konkursu. Konkurencje praktyczne oceniali instruktorzy Automobilklubu Wielkopolski i Ratownicy PZM z AMK Limanowa, a nie były one proste. Pierwszą konkurencją była pierwsza pomoc powypadkowa, uczestnicy musieli udzielić pomocy poszkodowanemu zgodnie z wytycznymi WHO w czasie pandemii Covid-19. Drugą konkurencją było pokonanie slalomu niesymetrycznego tyłem, wyłącznie przy użyciu kamery cofania. Szyby przednia, boczne i tylna zaklejone na kolor czarny. Trzecią konkurencją był poślizg nadsterowny z utrzymaniem wyznaczonego słupkami pasa ruchu. Limit prędkości 50 km/h, mierzony czas przejazdu i punkty karne za potrącone słupki. Meta pomiędzy 2 słupkami – zatrzymanie pojazdu na śliskiej nawierzchni, słupki między osiami. Czwartą konkurencją był slalom niesymetryczny na czas na zmiennej przyczepności asfaltu, długość ok. 200 m. No i piąta, usterka: wymiana koła na czas.

Swoją obecnością półfinał uświetnił Miko Marczyk, w sezonie 2019 najmłodszy w historii Rajdowy Mistrz Polski, który reprezentuje zespół ŠKODA Polska Motorsport. Prezes PZM Michał Sikora wraz z Miko Marczykiem wręczali zwycięzcom nagrody, a trzem laureatom Mistrz zapewnił wyjątkowe emocje przejazdem po Torze Poznań.

Partnerzy

Nowym partnerem konkursu jest ŠKODA, która użyczyła samochodów do przeprowadzenia konkursu oraz ufundowała samochód na miesiąc dla zdobywcy pierwszego miejsca. Stały partner konkursu, Navitel ufundował nawigacje i wideorejestratory samochodowe dla laureatów pierwszych 10 miejsc polskiego półfinału. Patronat medialny nad konkursem objął w tym roku Magazyn Motór.

Idea konkursu

Najbezpieczniejszy Młody Kierowca to konkurs przeniesiony ze Słowenii na grunt Polski, ponieważ młodzi kierowcy (w wieku 18-24 lat) stanowią grupę najbardziej niebezpiecznych kierowców w Polsce. Zamiast nagłaśniać negatywne przykłady, konkurs NMK promuje bezpieczne zachowania tej grupy kierowców. Pierwsza edycja konkursu w Polsce miała miejsce w 2018 roku.

Od 2019 roku, Międzynarodowa Federacja Samochodowa, FIA Region I wspiera organizację konkursu finansowo i organizacyjnie. FIA dostrzegła bowiem szansę promocji zasad ruchu drogowego wśród młodych kierowców. W finale mogą wziąć udział laureaci narodowych konkursów z klubów motoryzacyjnych Europy, takich jakim jest PZM. Tegoroczny Europejski Finał, organizowany przez PZM, odbędzie się 17 października na Torze Modlin. Swoją obecność, oprócz naszych laureatów, zapowiedzieli reprezentanci Austrii, Bułgarii, Serbii i Słowenii.

Źródło zdjęcia: 

News

„Kobiety na 6. biegu” 2025 czas start!
W niedzielę, 13 kwietnia na Torze Modlin, odbyło się pierwsze w ... więcej
Kobiety na 6.biegu – wiosenna rozgrzewka na Pitbikach na Torze Modlin!
W najbliższą niedzielę, 13-go kwietnia, na Torze Modlin, w ... więcej
Kobiety na 6. biegu startują z cyklem szkoleń z techniki jazdy!
Rusza cykl szkoleń „Kobiety na 6. biegu – w drodze do... więcej
Narada Środowiskowa BRD PZM - KGP
W dniach 08-09.03 w Hotelu Inter Szablewski w Dymaczewie Nowym odbyło się... więcej
Kobiety na 6.biegu – Weekend motocyklistki już za nami!
W miniony weekend 7-9 marca, odbyła się pierwsza impreza z cyklu... więcej
Ponad pięć milionów złotych dla dzieci poszkodowanych w wypadkach. Wielka Wyprawa Maluchów zrealizowała cel
W lipcu ubiegłego roku Wielka Wyprawa Maluchów dla Dzieci ruszyła spod Pałacu... więcej
12 lutego 2025 roku w wieku 78 lat zmarł MICHAŁ CHORZĘPA
Całe życie związany z Ludowym Klubem Turystycznym „Wyczół”... więcej
1,5% Dla Fundacji PZM: Wspieraj Rehabilitację, Edukację i Bezpieczeństwo Drogowe!
Fundacja Polskiego Związku Motorowego od lat angażuje się w pomoc osobom... więcej
Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo
Podobnie jak w latach poprzednich, Polski Związek Motorowy zachęca do wzięcia... więcej
Polacy na finale konkursu FIA Best Young Driver w Belgii
22 najlepszych młodych kierowców z 11 krajów rywalizowało w światowym finale... więcej
Piąte miejsce reprezentacji Polski na Europejskim Konkursie Edukacji Drogowej w Paryżu
W dniach 19-22 września 2024 roku w Paryżu odbył się XXXVII Europejski Konkurs... więcej
ROADPOL Safety Days 2024
W ramach trwającej od 2019 roku kampanii Dni Bezpieczeństwa, organizowanej... więcej
Kobiety na 6. biegu w miniony weekend w Szczyrku!
W pierwszy weekend września 6 – 8.09.2024 odbyło się ostatnie w... więcej

Strony

- Archiwum