Aktywny i bezpieczny kierowca – stop zmęczeniu i używkom!

Zmęczenie, pośpiech, alkohol, narkotyki. Finał? To często śmierć na drodze. Jak ważna jest kondycja psychofizyczna kierowców, i to nie tylko zawodowych, o tym mówili dziś na wspólnym briefingu Minister Sportu, Główny Inspektor Transportu Drogowego i Główny Inspektor Sanitarny. Do apelu o rozsądek i przewidywanie skutków swoich decyzji przyłączyli się zawodnicy sportów motorowych – motocyklista Marek Szkopek i żużlowiec Igor Kopeć-Sobczyński.

 

Wakacje (nie) zawsze bezpieczne!

Ponad 1 promil alkoholu w wydychanym powietrzu miał kierowca zestawu jadącego z Niemiec na Ukrainę, zatrzymany koło Zgorzelca. Blisko pół promila alkoholu miał kierowca przeładowanego pojazdu dostawczego. Prawdopodobnie pod wpływem amfetaminy – co wstępnie potwierdził wynik badania narkotestem – był kierowca 40 tonowego zestawu, którym chciał jeszcze przejechać ok. 170 km.

- Takie sytuacje na drodze są nieakceptowalne. Kierowca nie może być zagrożeniem dla innych. Niestety wciąż brakuje świadomości, z jakimi konsekwencjami, wiąże się jazda wielotonową ciężarówką, czy jakimkolwiek innym pojazdem, pod wpływem alkoholu lub środków psychoaktywnych – podkreślił Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Dlatego Inspekcja prowadzi na terenie całego kraju cykliczne kontrole, przede wszystkim na trasach tranzytowych i głównych szlakach komunikacyjnych, gdzie ruch jest największy. Sprawdzany jest stan techniczny pojazdów, ale również stan trzeźwości i czas pracy kierowców.

Bezpieczny kierowca dba o swoje zdrowie. I nie jeździ na magnesie

Od początku wakacji inspektorzy przeprowadzili ponad 11 tys. kontroli drogowych. Ponad 40 proc. stwierdzonych naruszeń dotyczyło właśnie nieprzestrzegania przez kierowców przepisów dotyczących czasu prowadzenia pojazdów oraz obowiązkowych przerw i odpoczynków.

- W trakcie kontroli ujawniane są również przypadki stosowania przez kierowców niedozwolonych urządzeń, które umożliwiają fałszowanie czasu pracy. To ponad 37 proc. naruszeń stwierdzonych od początku wakacji. Zawodowy kierowca powinien doskonale wiedzieć, jak może zakończyć się prowadzenie pojazdu, kiedy jest zmęczony i pracuje ponad normy. Zmęczenie obniża sprawność psychofizyczną, osłabia koordynację wzrokowo-słuchową, spowalnia reakcje, uniemożliwia właściwą ocenę sytuacji na drodze – przypomniał Alvin Gajadhur, szef ITD.

I właśnie o przestrzeganie m.in. norm czasu pracy apelowali dziś w trakcie briefingu zawodnicy sportów motorowych. Marek Szkopek jest nie tylko utytułowanym kierowcą motocyklowym, ale też często siada za kółko samochodów ciężarowych, prowadząc zespołowego tira na zawodach.

- Oczywiście wszyscy kierowcy powinni jechać przepisowo i rozważnie, ale w tym miejscu chciałbym prosić właśnie kierowców zawodowych: prowadźcie swoje pojazdy z głową, przestrzegajcie przepisów. Coraz częściej słyszymy, że kierowcy zawodowi jeżdżą przemęczeni. Tymczasem jazda wymaga ogromnego skupienia. Szczególnie teraz, kiedy jest gorąco, lub nagle zmienia się pogoda, a kierowca jest niewyspany i zmęczony. Łatwo stracić czujność – przestrzegał Marek Szkopek, kapitan reprezentacji Polski w wyścigach motocyklowych.

Bezpieczeństwo i sport mają wiele wspólnego. Aktywność i dobra kondycja psychofizyczna to gwarancja bezpieczeństwa na drodze, podkreśliła w trakcie briefingu Minister Sportu.

- Kierowca, który spędza wiele godzin za kierownicą, powinien zadbać o aktywny odpoczynek również w trasie. Przerwy można wykorzystać na proste ćwiczenia, czy chociażby krótki spacer. Zachęcamy żebyśmy aktywnie spędzali czas, abyśmy wsiadali wypoczęci za kierownicę i abyśmy byli bezpieczni dla innych uczestników ruchu drogowego – mówiła Danuta Dmowska-Andrzejuk, Minister Sportu.

Styl życia to także styl jazdy. Aby dojechać do celu, trzeba spełnić kilka kryteriów. Wsiadając do samochodu trzeba być wypoczętym, trzeba być dobrze nawodnionym, nie wolno używać żadnych środków psychoaktywnych, trzeba wiedzieć, kiedy się zatrzymać, trzeba wyjść z samochodu, odetchnąć świeżym powietrzem. Ważne też, aby kierowcy zwracali uwagę na swoją dietę. - dodał Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny.

Wspólny briefing Ministerstwa Sportu, GITD i GIS to kontynuacja wieloletniej współpracy promującej bezpieczeństwo na drodze.

Cieszę się, że działania informacyjne, które mają ostrzegać przed ekstremalnymi i niedopuszczalnymi zachowaniami wspierają coraz częściej przedstawiciele różnych środowisk, dziś świata sportów motorowych. Cieszę się również, że kontynuowana jest współpraca z resortem sportu oraz zdrowia. Miedzy innymi GITD i GIS od kilku miesięcy promują bezpieczeństwo zdrowotne wśród kierowców zawodowych, jako istotny element bezpieczeństwa ruchu drogowego, w ramach kampanii „Wrzuć bieg na zdrowie” – podkreślił Szef ITD Alvin Gajadhur.

Dojedźmy wszyscy do mety!

Zawodnicy zwrócili również uwagę na niebezpieczeństwo, jakim wciąż jest nadmierna prędkość.

- Na torze żużlowym czy motocyklowym osiągamy bardzo duże prędkości. Ale nawet na torze dbamy o swoje bezpieczeństwo i trzymamy nogę na hamulcu. Na drodze zawsze zdejmujmy nogę z gazu. Nikt na niej nie powinien się ścigać, a do mety mamy dojechać wszyscy. I nie ważne, kto będzie pierwszy – zwrócił uwagę Marek Szkopek, kapitan reprezentacji Polski w wyścigach motocyklowych.

- Apeluję o spokojną jazdę. Bardzo dobrze wiem jak sprzęt, który ma silnik potrafi być agresywny, ale uprawiając sport żużlowy nauczyłem się pokory, którą również przekładam na drogę, kiedy gdzieś jadę np. po zawodach. I o to apeluję do młodych kierowców- zaapelował do młodych kierowców Igor Kopeć-Sobczyński, zawodnik żużlowej młodzieżowej reprezentacji Polski.

Tymczasem od początku wakacji system fotoradarowy Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym zarejestrował ponad 100 tys. przypadków przekroczenia prędkości. To o 10 proc. więcej niż w pierwszych tygodniach ubiegłorocznych wakacji. Rekordzista miał na liczniku 173 km/h przy ograniczeniu prędkości do 60 km/h w obszarze zabudowanym.

„Bezpieczny autokar”. Akcja trwa

Czas pracy, prędkość i kondycja kierowcy mają istotne znaczenie w transporcie publicznym. Inspektorzy ITD prowadzą w całym kraju kontrole autokarów w ramach akcji „Bezpieczny autokar”. Do tej pory skontrolowano ponad 400 autokarów. Z uwagi na zły stan techniczny zatrzymano 12 dowodów rejestracyjnych, w 4 przypadkach wydano zakazy jazdy. Tak zakończyła się kontrola m.in. autokaru we Wrocławiu, który miał zawieźć grupę dzieci nad morze. W pojeździe stwierdzono poważną wadę układu hamulcowego.

Pamiętajmy o możliwości zgłoszenia autokaru do kontroli. Może to zrobić każdy z nas. Wystarczy wysłać z wyprzedzeniem wniosek do właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektoratu transportu drogowego – przypomniał Szef ITD.

W całym kraju trwają też kontrole stanu technicznego autobusów komunikacji miejskiej oraz uprawnień i stanu trzeźwości prowadzących je kierowców.

 

Źródło:

https://gitd.gov.pl/dla-mediow/aktualnosci/artykul/news/aktywny-i-bezpie...

Źródło newsa: 

News

W dniu 31 maja 2024 Biura ZG PZM będą nieczynne.
W dniu 31 maja 2024 r. (piątek) biura ZG PZM na ulicy Kazimierzowskiej 66 i... więcej
Kolejne szkolenie Kobiet na 6. biegu za nami
25 maja 2024 roku, na ODTJ Moto Park w Toruniu, odbyło się trzecie z... więcej
Kobiety na 6. biegu szkoliły się na Torze Modlin
19 maja 2024 r. na Torze Modlin, odbyło się kolejne szkolenie dla... więcej
Kobiety na 6. biegu na Torze Modlin
Szkolenie z doskonalenia jazdy dla motocyklistek „Kobiety na 6... więcej
Fundacja PZM: 1.5 proc. ma znaczenie
Okres rozliczania dochodów za 2023 rok to okazja do wsparcia potrzebujących... więcej
Kobiety na 6.biegu – za nami pierwsze szkolenie dla motocyklistek!
W niedzielę, 14 kwietnia na Torze Modlin, odbyło się... więcej
Spokojnych Świąt Wielkanocnych
Spokojnych, dobrych i zdrowych Świąt Wielkanocnych życzy Polski Związek... więcej
Odszedł Jerzy Żukowski
Z żalem przyjeliśmy informację, że w dniu 10 lutego zmarł Jerzy Żukowski,... więcej
Nowe przepisy Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym wchodzące w życie w 2024 r.
Główna Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przypomina o nowych przepisach w... więcej
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!
 W tym wyjątkowym czasie, pełnym światła i ciepła, pragniemy... więcej
Fundacja PZM rozdysponuje 700 tysięcy zł zebranych podczas Wielkiej Wyprawy Maluchów
700 tysięcy złotych dla Fundacji PZM, a w sumie ponad dwa miliony złotych dla... więcej
Pamiętajmy o ofiarach wypadków drogowych
19 Listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.... więcej

Strony

- Archiwum