Dakar 2020: W Neom wszystko się zmienia

Trasa etapu

Neom – miasto przyszłości istnieje na razie tylko w planach urbanistów, ale uczestnicy Dakaru ścigali się dziś na pętli ze startem i metą właśnie w Neom, w prowincji Tabuk na północy Arabii Saudyjskiej. To tu, nad brzegiem Morza Czerwonego ma powstać za kilka lat gigantyczna, ultranowoczesna metropolia. Póki co jednak trzeci odcinek specjalny tegorocznego Dakaru okazał się bardzo trudną próbą dla uczestników rajdu. Dla niektórych zbyt trudną. Szybkie sekcje na pierwszych 100 kilometrach prowadziły zawodników slalomem pomiędzy gigantycznymi skałami Wadi ash Sharmah. Dalsza część trasy przebiegała przez góry Jabal ash Shifa w pobliżu granicy z Jordanią, a następnie, w końcówce, w skalistym terenie wymagającym wyjątkowej uwagi od zawodników.

Dzień w skrócie

Ricky Brabec wygrał pewnie w klasyfikacji motocykli i został nowym liderem. Bardzo dobrze pojechali motocykliści Orlen Teamu Adam Tomiczek i Maciej Giemza, którzy zajęli odpowiednio 17 i 18 miejsce i plasują się w pierwszej połowie trzeciej dziesiątki. Krzysztof Jarmuż awansował na siódme miejsce w klasyfikacji Original by Motul.

Giovanni Enrico przerwał zwycięską passę Ignacio Casale i odniósł swoje pierwsze etapowe zwycięstwo w karierze. Rafał Sonik był czwarty, ale utrzymał pozycję wicelidera rajdu. Kamil Wiśniewski z Orlen Teamu wciąż narzekający na brak mocy w swoim pojeździe był siódmy i tę samą pozycję zajmuje po 3 etapach. Arkadiusz Lindner był czternasty, a Paweł Otwinowski szesnasty. Obydwaj zajmują miejsca w drugiej dziesiątce.

Carlos Sainz wygrał swój 33. odcinek w karierze i został liderem rajdu. Drugi był Kuba Przygoński z Orlen Teamu, który po dwóch pierwszych nieudanych dniach pokazał, na co go stać, gdy pech go opuści.

Sensacyjni zwycięzcy pierwszego odcinka w klasyfikacji UTV Aron Domżała i Maciej Marton po wczorajszym dramacie dziś powrócili do czołówki i zajęli 4 miejsce. Ich ojcowie przyjechali na metę na 21 miejscu. Zwyciężył Gerard Farrés.

Andriej Karginow pokonał Siarheja Wiazowicza w klasyfikacji ciężarówek, ale Białorusin utrzymał prowadzenie. Janus van Kasteren z Darkiem Rodewaldem zajęli 8 pozycję. Patrice Garrouste i Szymon Gospodarczyk ukończyli etap na 20 miejscu, a Robert Szustkowski i Jarek Kazberuk na 30.

Ciekawostka dnia

Saudyjczyk Yasir Seaidan powrócił na trasę Dakaru po czteroletniej nieobecności i z pewnością nie jest tak znany, jak jego rodak Yazeed Al Rajhi. Kierowca Mini zespołu X-Raid pojechał we wtorek perfekcyjnie i ukończył etap na znakomitym czwartym miejscu.

Dramaty dnia

Dakar nie jest łaskawy dla Adriena Van Beverena. Francuz nie ukończył 2 ostatnich edycji, odpadając po walce w czołówce, a dziś zaliczył ciężki wypadek przy dużej szybkości na czwartym kilometrze odcinka specjalnego. Khalid Al Qassimi wraz z warszawiakiem Xavierem Panseri, którzy wczoraj zajęli doskonałe trzecie miejsce i awansowali na siódmą pozycję, dziś zakończyli jazdę po poważnie wyglądającym rolowaniu na trzecim odcinku. Dobrze, że skończyło się na niegroźnych obrażeniach kierowcy i pilota.

Liczba dnia

2: dwóch kierowców z Arabii Saudyjskiej ukończyło odcinek w czołowej szóstce po raz pierwszy w historii Dakaru. Dokonali tej sztuki Yasir Seaidan i Yazeed Al Rajhi, co jest dobrą wróżbą dla przyszłości całej dyscypliny w kraju gospodarza Dakaru, a także na całym Bliskim Wschodzie.

Wypowiedź dnia

Xavier de Soultrait: Przykro mi, że Adrien musiał wycofać się z rajdu. To świetny motocyklista. Mieliśmy dobrą strategię. Dakar jest zawsze trudny i trzeba się liczyć z konsekwencjami. To był całkiem niezły odcinek. Jednak po 350 km upadłem przy około 15 km/h i zraniłem się w rękę. Musiałem założyć opaskę uciskową, by zatrzymać krwawienie. Obawiam się, że szwy będą bolesne. Nie lubię takich rzeczy. Chciałem zajmować wysokie miejsca każdego dnia w pierwszym tygodniu, aby mieć dobrą pozycję wyjściową do walki w drugiej połowie rajdu i na razie to mi się udaje”.

 

Więcej informacji: www.dakar.com

Kontakt dla mediów: pressedakar@aso.fr

Motocykle: 
Źródło zdjęcia: 

News

Radosław Matuszczak
Jesteśmy ogromnie zasmuceni informacją, że swoją walkę o życie po wypadku na... więcej
Dąbrowski zwycięża w Qatar International Baja, Modrzewska 2 wśród kobiet.
Konrad Dąbrowski zwyciężył w klasyfikacji generalnej, w klasie Moto 450 i... więcej
Tadeusz Błażusiak 3. na świecie w SuperEnduro!
Wielkie gratulacje dla Tadeusza Błażusiaka za zdobycie 3 miejsca w tegorocznym... więcej
Nowa audycja na antenie Radio WNET - Czas na Motorsport
#PZMnews: Od marca na antenie Radio WNET fani #motosport, a przede wszystkim... więcej
PZM w ten weekend na Wrocławskich Targach Motocyklowych
18-19 marca we Wrocławiu PZM zaprasza na Wrocławskie Targi Motocyklowe w Hali... więcej
PZM zaprasza: 18 marca widzimy się w Gliwicach na finałowej rundzie MISTRZOSTW ŚWIATA SUPER ENDURO!
Finał Mistrzostw Świata FIM SuperEnduro po raz pierwszy w historii zawita do... więcej
PZM zaprasza: Warsaw Motorcycle Show 2023 już w ten weekend!
Wyjątkowi goście, motocykle i atrakcje już w warszawskim Nadarzynie podczas... więcej
MACEC. Nowa rola Aleksandry Knyszewskiej z PZM
3-4 marca w Tatrzańskiej Łomnicy na Słowacji odbyło się szczególne posiedzenie... więcej
SuperEnduro: Błażusiak trzeci w Izraelu
Bardzo dobrze wypadli Taddy Błażusiak (3. miejsce) i Dominik Olszowy (5. miejsce... więcej
Szkolenie dla Sędziów oraz Dyrektorów Zawodów w konkurencjach Motocross, Cross Country i Enduro (aktualizacja)
Główna Komisja Sportu Motocyklowego PZM informuje, że coroczne szkolenie dla... więcej

Strony

- Archiwum