W dniach 22-25 lipca na terenie Belgii i Holandii odbył się drugi obóz szkoleniowy FIA dla Drużyny Europejskiej projektu The Girls on Track – Karting Challenge. W obozie wzięły udział dwie Polki: Michalina Sabaj, która trafiła do Drużyny Europejskiej już w marcu podczas europejskiego finału Le Mans oraz Joanna Piwowarek, która zastąpiła Finkę Milija Kukkonen w wyniku jej rezygnacji.

Podczas obozu Michalina i Asia trenowały na kartach zespołu Ralfa Schumachera pod okiem Richarda Verschoora z F3 i innych instruktorów na torach w Genk w Belgii oraz w Eindhoven w Holandii. Miały też okazję spróbowania swoich sił na symulatorach F1 u Xaviera Massenna. Pozostałe cztery dziewczyny, które również wzięły udział w obozie to: Matilde Fidalgo (Portugalia), Nina Pothof (Holandia) oraz Anna Glaerum i Maja Hallén Fellenius (Szwecja).

Był to drugi i ostatni obóz dla finalistek projektu Girls on Track. Pierwszy obóz, w którym udział wzięła Michalina Sabaj, odbył się w na koniec kwietnia na torze Hungaroring na Węgrzech. Michalina towarzyszyła kierowcy wyścigowemu Gabriele Tarquini przez cały czas trwania rundy FIA World Touring Car Cup. Podczas obu obozów nad polskimi reprezentantkami czuwała Małgorzata Serbin, wielokrotny Mistrz Polski w Wyścigach Samochodowych.

Michalina i Asia przeszły długą drogę, aby dotrzeć do tego etapu projektu. Polskie eliminacje do projektu odbyły się w 2018 roku w Tychach i Rzeszowie. Następnie, 14 półfinalistek wzięło udział w eksperckich szkoleniach zorganizowanych przez PZM oraz Gosię Rdest. Europejski finał we francuskim Le Mans, gdzie wybrano Europejską Drużynę, odbył się w marcu 2019 roku.

Projekt The Girls on Track – Karting Challenge zostanie oficjalnie podsumowany podczas ostatniego spotkania i pokazu kartingowego przy Parlamencie Europejskim w Brukseli na początku października.

Słowa kluczowe: