Szybkie okrążenia podczas gorącej rundy

Przez trzy dni na Torze Poznań – Automobilklub Wielkopolski, prawie 120 zawodników walczyło w: 5. i 6. rundzie Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Strefy Europy Centralnej FIA CEZ, 3. rundzie Endurance Mistrzostw Strefy Europy Centralnej FIA CEZ, 3. i 4. rundzie Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski, 3. rundzie Wyścigowych Mistrzostw Polski KIA Platinum Cup, 3. i 4. rundzie Mistrzostw Polski 318 IS Cup PL, 3. i 4. rundzie Mistrzostw Polski Super S Cup, 2. rundzie Mistrzostw Polski Endurance oraz 2. rundzie mistrzostw Łotwy Baltic Cup Formula Historic. Tym razem aura była idealna, a kierowcy ścigali się w doskonałych warunkach.

Największe emocje wzbudzały wyścigi najmocniejszych aut, zarówno w wyścigach mistrzowskich, jak i w rywalizacji Endurance. W obu wyścigach w klasie powyżej 3500 ccm, w rywalizacji FIA CEZ dwukrotnie najszybszy był Marcin Jedliński (Olimp Racing), jadący audi R8 LMS GT3, który jednocześnie dwa razy poprawiał swoje rezultaty jednego okrążenia. W sobotę osiągnął na dziewiątym okrążeniu 1:29,560, natomiast w niedzielę jeszcze poprawił rezultat z czasem 1:29,295 (podczas piątego okrążenia). Za nim dwukrotnie finiszował Czech Richard Chlad jr, który w niedzielę również osiągnął czas jednego okrążenia poniżej półtorej minuty (1:29,739). Na trzeciej pozycji oba wyścigi ukończył ojciec Marcina Jedlińskiego – Stanisław, jadący mercedesem AMG GT3. Z kolei w D4 Mistrzostw Polski w obu wyścigach triumfował Mariusz Miękoś (A. Wielkopolski), wyprzedzając Radosława Kordeckiego (A. Wielkopolski).

Podczas sobotniego wyścigu Endurance, zawodnicy walczący w FIA CEZ rywalizowali przez godzinę i tutaj także najlepszy okazała się Marcin Jedliński, który podczas szóstego okrążenia osiągnął świetny czas 1:29,035. Z kolei druga na mecie załoga Stanisław Jedliński – Mateusz Lisowski, jadąca Mercedesem, podczas 25 okrążenia, wykręciła jeszcze lepszy czas 1:28,967. Na trzeciej pozycji Endurance ukończył czeski duet Chlad - Skalicky. Natomiast przez dwie godziny Mistrzostw Polski Endurance najlepszy okazał  się duet Miękoś – Janosz, wyprzedzając ekipę: Szymański – Kordecki – Dziurka.

Podczas tych zawodów odbyła się 3. runda KIA Platinum Cup. Tradycyjnie już nie brakowało emocji podczas obu wyścigów. Pierwszy z nich wygrał Kamil Serafin, przed Nikodemem Wierzbickim i Jakubem Szablewskim (wszyscy A. Wielkopolski). Na mecie cała trójka zmieściła się w odstępie 1,5 sekundy. W drugim wyścigu, w którym kierowcy startowali w odwrotnej kolejności, zwyciężył Szablewski, przed Wierzbickim oraz ubiegłorocznym mistrzem kraju Konradem Wróblem (A. Polski). Sobotni zwycięzca Serafin zajął 11. pozycję. Ten weekend najbardziej udany okazał się dla Nikodema Wierzbickiego, który do dwóch drugich pozycji dodał jeszcze najlepszy czas kwalifikacji i zebrane punkty w Poznaniu pozwoliły mu na objęcie prowadzenia w klasyfikacji generalnej sezonu. Ala do końca rywalizacji jest jeszcze daleko.

Równie interesująca była walka w Super S Cup, w której kierowcy rywalizują autami Mini Cooper. Pierwszy wyścig wygrał Jacek Cichopek, który wyprzedził Jana Antoszewskiego  oraz Jacka Łukaszyka. Natomiast następnego dnia zdecydowanie najszybszy był Łukasz Kaźmierczak, a za nim finiszowali Cichopek oraz Marcin Olejniczak. Mimo dalszych pozycji w obu startach liderem cyklu pozostał Bartosz Alejski.

Tym razem nieco mniej zawodników rywalizowało w 318 IS Cup PL, w której kierowcy jeżdżą autami BMW. Pierwszą rundę wygrał Marcin Lempert, wyprzedzając Łukasza Raweckiego i Michała Całka. A podczas drugiej rundy nic się nie zmieniło i cała trójka, w tej samej kolejności minęła linię mety.

W tym sezonie toczy się także rywalizacja w Toyota Racing Cup. Dwukrotnie najlepszy był Mateusz Bartkowiak (A. Wielkopolski). W sobotę wyprzedził Tomasza Tomczaka (A. Łódzki) i Jacka Jureckiego (A. Krakowski), natomiast w niedzielę finiszowali za nim Aleksander Szandrowski (A. Wielkopolski) oraz Jurecki.

W klasie mistrzowskiej DN 4 żadnych wątpliwości nie pozostawił swoim rywalom Bartłomiej Madziara (A. Wielkopolski), wygrywając obie rundy zdecydowanie. W pierwszym z wyścigów drugi był Maciej Łaszkiewicz, a trzeci Paweł Jankowski (obaj. A. Wielkopolski), natomiast w drugim drugie miejsce zajął Piotr Struzik (A. Wielkopolski), a trzecie Łaszkiewicz.

W klasie DN 1 oba wyścigi wygrał Jakub Szablewski (A. Wielkopolski), a klasie DN 2 wygranymi podzielili się Maciej Banaś i Bartosz Walkowiak (obaj. A. Wielkopolski), natomiast w klasie DN 3 dwukrotnie zwyciężył Łukasz Janiak (A. Wielkopolski). W dwóch klasach DN 7 (rywalizacja Maluchów) po dwa zwycięstwa zanotowali Jacek Chojnacki i Maciej Wielgosz (obaj A. Rzemieślnik).

Ciekawa był także rywalizacja w mistrzostwach Łotwy Baltic Cup Formula Historic. W klasie Easter wygranymi podzielili się Niemiec Hartmut Heidickie i Łotysz Rainis Murnieks. Natomiast w klasie Mondial zwyciężyli Łotysz Andris Grikis oraz Estończyk Taavi Kuul.

Podczas tej rundy WSMP wszyscy uczestnicy rywalizacji stanęli swoim autami do wspólnego zdjęcia. Z kolei organizatorzy KIA Platinum Cup zaprosił Kubę Przygońskiego, który na prostej startowej zaprezentował pokaz driftu.

Kolejna runda Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski na Torze "Poznań" w dniach 19-21 lipca.

Samochody:

Wystartował Rajd Safari, Kajetanowicz liderem w WRC2 Challenger!
Z tradycyjnym dopingiem tłumu fanów rozpoczęła się rywalizacja w ... więcej
Wśród afrykańskiej fauny i flory – WRC Rajd Safari 2024 na żywo w Motowizji
Po ponad miesięcznej przerwie do rywalizacji powracają najlepsze... więcej
Rajd Polski: 300 kilometrów oesowych i 70 widowiskowych stref kibica
Ponad 300 kilometrów na trasach dziewiętnastu, szutrowych odcinków... więcej
Komunikat GKSS PZM nr 5/2024
Informujemy, że Komunikat Głównej Komisji Sportu Samochodowego PZM nr 5/2024... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 06-07.04.2024, Olsztyn
PROGRAM SZKOLENIA I EGZAMINU KANDYDATÓW NA LICENCJĘ ZAWODNIKA I LICENCJĘ... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 06.04.2024, Olsztyn
PROGRAM SZKOLENIA I EGZAMINU NA LICENCJĘ SĘDZIEGO SPORTU SAMOCHODOWEGO STOPNIA... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-C, NDJ-C, 14-15.04.2024, Tor Kielce
1. Termin: 14 - 15 kwietnia 2024 r. (niedziela i poniedziałek) 2.... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, szkolenie na licencje stopnia ND-R, 03.04.2024, Gdynia
Szkolenie sędziów sportu samochodowego oraz szkolenie na licencję stopnia ND-R... więcej
Kajetanowicz i Szczepaniak już w Kenii, czas na legendarne Safari!
Gdyby kibice mieli wybierać rajdy według klucza: najbardziej ikoniczne,... więcej