MOTOCYKLIŚCI NA START

Automobilklub Wielkopolski zaprasza w dniach 15-16 czerwca do kibicowania motocyklistom ścigającym się na Torze Poznań w ramach 2. rundy Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski.

Po udanej inauguracji w maju, w której wystartowało ponad 120 motocyklistów, czas na kolejne zawody popularnych „ścigaczy”, ale nie tylko. Tym razem na starcie organizatorzy spodziewają się jeszcze większej frekwencji! A dodatkowych emocji dostarczy za pewne fakt, że na Torze Poznań zobaczymy również motocyklistów z Wójcik Racing Team, którzy zespołowo w miniony weekend po raz pierwszy w historii Polski stanęli na podium Mistrzostw Świata FIM Endurance World Championship.

Do walki ponownie staną najbardziej doświadczeni zawodnicy Mistrzostw Polski – weterani w postaci braci Szkopków, czy Irka Sikory ale i młodzi gniewni jak Patryk Kosiniak powracający na tor po ciężkiej kontuzji ze specjalnie przygotowanym motocyklem. Patryk będzie zmieniał biegi prawą nogą! W klasie Superstock 1000 zobaczymy pochodzącego z Czech Michala Fille, który w motocyklowych Mistrzostwach Polski karty w barwach BMW Sikora Motorsport rozdaje już od 2012 roku, kiedy wywalczył pierwszy z czterech zdobytych z rzędu tytułów mistrza klasy Superstock 1000. W sezonie 2018 37-latek w imponującym stylu sięgnął po piąty! Czy w 2019 roku powtórzy sukces?

W tej klasie starty zapowiada też Bartłomiej Wiczyński, który Tor „Poznań” zna jak własną kieszeń. Czy popularny „Wilku” zagrozi zespołowemu koledze? „Nowe BMW śni mi się po nocach, dlatego nie mogę doczekać się pierwszego wyścigu. Chcę w tym roku pobić swoje rekordy na wszystkich torach!” – deklaruje Wiczyński.

Najgroźniejszym rywalem Filli będzie jednak Marek Szkopek – „zaryzykuję walkę w jedynej klasie, w której nie posiadam jeszcze tytułu mistrzowskiego – Superstock 1000. Moim marzeniem jest kompletne portfolio w wyścigach motocyklowych, mam nadzieję że uda się ten cel zrealizować!”. W tej klasie Wójcik Racing Team wystawia także Kamila Krzemienia, który może okazać się czarnym koniem rozgrywek, zwłaszcza że po zajęciu historycznego zespołowego drugiego miejsca w wyścigu FIM Endurance World Championship na torze w Oschersleben obaj zawodnicy są na fali wznoszącej: „Brakuje mi słów. To jest niesamowite! Cały zespół wspaniale pracował za co, chcę podziękować!” – mówił w miniony weekend Kamil.

W Superbike’ach jak zwykle dojdzie do zaciętych zmagań, ale poprzeczkę stawianą przez Pawła Szkopka ciężko będzie pokonać – startujący również w cyklu Alpe Adria wielokrotny Mistrz Polski jak zwykle będzie głównym faworytem „Ogromny potencjał mojej Yamahy pokazuje także fakt, że w Holandii ścigałem się w klasie Superbike korzystając z silnika z seryjnego, drogowego egzemplarza R1-ki. Dziękuję zespołowi za ciężką pracę i nie mogę się doczekać kolejnych wyścigów.” Patryk Pazera przesiadł się z 600-tek na Superbike’a, na którym będzie zdobywał cenne doświadczenie w najmocniejszej klasie.

Wszystkich kibiców ogromnie cieszy powrót do ścigania Patryka „Kosy” Kosiniaka. Przypomnijmy zwycięzca niemieckiej serii Yamaha R6 miał zakontraktowane starty w prestiżowej serii IDM w klasie Superbike kiedy na treningu doznał poważnego złamania nogi i zamiast na torze musiał stoczyć walkę o pełną sprawność. „Wracam na pełnym gazie! Mam nadzieję, że to będzie udany powrót po kontuzji, trzymajcie kciuki!” – powiedział po prezentacji swojego zespołu zawodnik, który szlifuje formę i przyzwyczają się do zmieniania biegów prawą nogą.

W Superbike’ach zobaczymy też Bartłomieja Lewandowskiego – szefa zespołu LRP Poland – startującego z powodzeniem m.in. w Mistrzostwach Świata FIM EWC 2019 „W tym roku kończyliśmy wszystkie wyścigi, w tym mordercze, 24-godzinne Le Mans oraz szybkie i niewybaczające błędów sprinty na Słowacji i w Niemczech.” Mówi Bartek Lewandowski. Te doświadczenia na pewno okażą się przydane w startach w ramach WMMP.

Kibiców na pewno zmartwi informacja, że w Poznaniu nie zobaczymy niestety popularnego „Buły”, który wraz z zespołem Ducati podjął decyzję o skoncentrowaniu się na serii Alpe Adria, ale niewykluczone, że Daniel Bukowski pojawi się chociaż w paddocku by kibicować kolegom.

Wielkie emocje choć mniejsze pojemności w klasie mistrzowskiej Supersport300 zapewnią pojedynki: Krzysztofa Borysa, Filipa Kurka, Pawła Sobczyka i Mateusza Hulewicza.

W pucharze Sport300 faworytem będzie Wiktor Ostrowski, ale szyki będą chcieli mu pokrzyżować Wojciech Klos, Maciek Szkoczylas czy Maciej Cieślak.

W pucharze Sport 250 faworytem jest doświadczony Łukasz Wieczorek, jeśli sprzęt nie odmówi posłuszeństwa Łukasz nie będzie miał sobie równych. Z jego pecha korzystali ostatnio Krzysztof Dzikowski, Tomasz Nosal i Mateusz Molik.

Obok pucharowych zmagań motocykli małych pojemności zobaczymy też walkę popularnych Pucharów Federacji i Polski w klasach 600 i 1000 i tradycyjny już powiew nostalgii – Classiców, Youngtimerów i Pucharu Markowego Honda CB 250.

Pierwsze wyścigi zaplanowano już w sobotę od godz. 13.15, a w niedzielę od 12.20. Szczegółowe regulaminy i harmonogramy czasowe są dostępne na nowej stronie internetowej Automobilklubu Wielkopolski. Serdecznie zapraszamy wszystkich kibiców i sympatyków wyścigów motocyklowych.

Samochody: 

News

Nowości, powroty i niespodzianki – kto wystartuje w 52. Rajdzie Świdnickim?
77 załóg, w tym 26 w rajdówkach sprzed lat, zadeklarowało start w... więcej
Powracamy na asfalty – WRC Rajd Chorwacji na żywo w Motowizji
Padok Rajdowych Mistrzostw Świata powrócił już z wyprawy do Afryki.... więcej
Millers Oils partnerem tytularnym HRSMP
Nowym partnerem tytularnym Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw... więcej
Szkolenie na licencję stopnia N-Drift, 22.04.2024, Autodrom Słomczyn
1. Termin: 22 kwietnia 2024 (poniedziałek)2. Miejsce: – Autodrom Słomczyn... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 23-25.04.2024, Mikołajki
PROGRAM SZKOLENIA I EGZAMINU NA LICENCJĘ SĘDZIEGO SPORTU SAMOCHODOWEGO STOPNIA... więcej
Rajd Chorwacji 2024: Jakub Matulka i Daniel Dymurski wracają na trasy Rajdowych Mistrzostw Świata!
W najbliższy weekend załoga LOTTO Matulka Rally Team przystąpi do ... więcej
Memoriał w Wieliczce: Ratajczyk z Szcześniakiem zgarniają wszystko!
Michał Ratajczyk pilotowany przez Jędrzeja Szcześniaka (Skoda Fabia Rally... więcej
Sześć razy w terenie
Długie odcinki specjalne, widowiskowa jazda po bezdrożach, zróżnicowana... więcej
6. miejsce Miko Marczyka i Szymona Gospodarczyka w Rajdzie Węgier
Pierwsza z ośmiu rund tegorocznych Rajdowych Mistrzostw Europy ERC... więcej

Strony

- Archiwum