50 kierowców w powracającym wyścigu w Czarnej Górze - Jubileuszowe wyścigi górskie

Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski wchodzą w decydującą fazę. Do końca cyklu pozostały dwa wyścigowe weekendy czyli cztery Rundy GSMP. Po trzyletniej przerwie, do Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski wraca organizowany przez Automobilklub Ziemi Kłodzkiej wyścig Sienna - Przełęcz Puchaczówka, z bazą w kompleksie turystyczno – hotelowym Czarna Góra. Licząca 2770 metrów trasa (Droga Wojewódzka 392) ma różnicę poziomów ponad 200 metrów (7,3% wzniosu). Etoll Wyścig Czarna Góra będzie 11 i 12 Rundą GSMP. Jednocześnie będzie to 25 wyścigowy weekend rangi Mistrzostw Polski, organizowany przez AZK, niedzielna runda będzie 50 – tym wyścigiem organizowanym przez kłodzki klub.

Na liście zgłoszeń widnieje 50 zawodników; 47 klasyfikowanych w GSMP i 3 zgłoszonych w GSMP Historycznych.

Wykaz otwiera Szymon Łukaszczyk (Mitsubishi Lancer EVO V AMS), lider klasyfikacji generalnej mistrzostw w kategorii aut z nadwoziem zamkniętym,  oprócz niego w grupie SC (tzw. Supercars) pojawi się jeszcze komplet 6 kierowców z czołówki klasyfikacji generalnej GSMP  Andrzej Szepieniec, Dubai, Waldemar Kluza, Paweł Wójtowicz, Daniel Stawiarski i pauzujący przez cztery rundy Ryszard Żyszczyński.

Najliczniej reprezentowana będzie Grupa E – 1, w której rywalizują m.in. Tomasz Myszkier (Skoda Fabia WRC) i ubiegłoroczny Mistrz Polski Michał Ratajczyk. Tu także klasyfikowany będzie Gabriel Kubit (Honda Integra), który wygrał rywalizację aut napędzanych na jedną oś we wszystkich 10 przeprowadzonych rundach GSMP w 2019.

Miłą niespodzianką dla kibiców będzie start najszybszego w  Polsce kierowcy startującego w wyścigach górskich tzw. bolidami -  Pawła Rzadkosza. Ponieważ w cyklu GSMP, ze względu na homologację tras jego możliwości ścigania się bolidem już się skończyły, na starcie w Siennej pojawi się… Fordem Fiesta Proto.

W kierunku rozstrzygnięcia zmierzać będzie pojedynek dwóch kierowców Mitsubishi Lancerów z Gr. A: prowadzącego w klasyfikacji weterana tego wyścigu Romana Barana i tracącego zaledwie 25 punktów Roberta Sługockiego.

Na trasie wyścigu Sienna – Przełęcz Puchaczówka pojawi się po dłuższej przerwie spowodowanej zniszczeniem samochodu Kamil Strama (Mitsubishi Lancer), który ma tylko arytmetyczne szanse wygrania w Grupie N z prowadzącym Konradem Bielą. Jednak w jego zasięgu znajdują się w tej grupie Herbi (Mitsubishi Lancer) i Leszek Orzechowski, dysponujący napędzanym silnikiem Diesla Seatem Ibiza Cupra.

W grupie A/PL (auta z utraconą homologację międzynarodową) nie zabraknie Subaru Imprezy Ra lidera – Jacka Madziary, za jego plecami walczyć będą Marcin Dopierała (Mitsubshi Lancer) i Marcin Serafin (Renault Clio).

W „niskobudżetowej” grupie  E0  pojawią się wszyscy pretendenci do tytułu mistrzowskiego: Janusz Grzyb (Honda Civic), Paweł Frączek (Honda Civic) Piotr Staniszewski (Honda Integra) i Igor Łopato (Renault Clio).

W Siennej pojawi się także prowadzący w GSMP Hist. Marcin Kacperek (BMW 318), który wygrał wszystkie dotychczasowe rundy zmagań „historyków”; jeszcze jedna wygrana zapewni mu już tytuł Mistrza Polski w tej klasyfikacji.

Zawody rozpoczną się w piątek 6.09 Odbiorem Administracyjnym, Badaniem Kontrolnym i obowiązkową odprawą kierowców; Wszystko odbywać się będzie na terenie Czarna Góra Resort.

Podczas weekendu zawodników czeka 9 podjazdów; w sobotę 7.09: 3 podjazdy treningowe i 2 wyścigowe, w niedzielę  8.09: 2 podjazdy treningowe i 2 wyścigowe.

Niekoronowanym królem wyścigów w Siennej jest Mariusz Stec, który wygrywał tu aż 8 razy, w gronie najlepszych kierowców w annałach imprezy znaleźli się także m.in. Paweł Dytko, Tomasz Nagórski, Dubai (który w tym wyścigu debiutował) Tomasz Mikołajczyk czy Waldemar Kluza.

Lista zgłoszeń GSMP
Lista zgłoszeń GSMPHist

 

Samochody: 
Źródło zdjęcia: 
Share

News

W wieku 80 lat zmarł Jan Kulig
W wieku 80 lat zmarł dziś rano (poniedziałek 30 listopada 2020) w Krakowie Jan... więcej
DAKAR 2021: ZWYCIĘSTWO NA STARCIE
Najważniejsze fakty:  Podczas prezentacji na platformach cyfrowych... więcej
Rajd Dakar - internetowa prezentacja edycji 2021
  odbędzie się w środę, 25 listopada o godzinie 15.00 na... więcej
Kurs na licencję B,C; B,C Junior 04-05.12.2020 r. Słomczyn
Szkolenie na licencje B,C, B,C JUNIOR1. Termin: 4-5 grudnia 2020 (piątek,... więcej
77. Rajd Polski w projekcie kalendarza Mistrzostw Europy FIA 2021
(12.11.2020) 77. Rajd Polski, który w przyszłym roku obchodzi jubileusz... więcej
Mikkelsen i Fløene wygrywają Rajd Węgier
Osiem lat po ostatnim starcie w FIA ERC, Andreas Mikkelsen i Ola Fløene wygrali... więcej
Oświadczenie PZM w sprawie rejestracji samochodów sportowych
Odnosząc się do ostatnich publikacji medialnych na temat sposobu dopuszczenia... więcej
Kurs na licencje sędziowskie 21.11.2020 r., Opole
Program szkolenia sędziów sportu samochodowego.Termin:21 listopada 2020 r.... więcej
Mistrzowskie korony w Rallycrosie rozdzielone…
Powiedzieć, że ktoś sięgnął po koronę jest w obecnej sytuacji epidemicznej... więcej

Strony

- Archiwum