Finał Pucharu Polski Pit Bike SM 2019 za nami

Walka trwała do ostatnich minut. Sportowy show został oparty na czystej sportowej rywalizacji, przy świetnej frekwencji publiczności i jak zwykle nieopisanej atmosferze. To był finał godny rekordowego sezonu.

W drugim sezonie po ustanowieniu nowej dyscypliny pit bike w Pucharze Polski Pit Bike SM wystartowało 125 zawodników z licencjami. 22 zawodników to najmłodsi z klasy Stock90, którzy w zawodach mogą brać udział dzięki obniżeniu wieku startów z dwunastu do ośmiu lat.

-Cieszy to, że nawet Ci zawodnicy którzy mieli już rozstrzygnięte miejsce na podium, czy nie walczyli o punkty w klasyfikacji generalnej i tak pojawili się w Starym Kisielinie- mówi Łukasz Chorzępa z bydgoskiego PZM. - To oznacza jedno, oni po prostu lubią tu być, nie wyobrażają sobie zawodów pit bike bez swojej obecności. I to jest prawdziwa pasja, którą należy chwalić i podziwiać. Mimo jesiennej, nieprzewidywalnej aury na starcie stawiło się 82 zawodników oraz siódemka uczestników jazd pokazowych. I to co należy podkreślić: dziewiętnastka młodych śmiałków w Stock90. To jest przyszłość polskiego motorsportu!

Sobotnie treningi, które odbyły się w niskich temperaturach i dużych opadach deszczu nie zniechęciły zawodników, którzy licznie stawili się na Wallrav Race Center pod Zieloną Górą. Finał został rozegrany na suchym torze, przy pełnym słońcu. Do rywalizacji przystąpili zawodnicy w sześciu klasach, podzieleni na cztery grupy wyścigowe, względem uzyskanych w kwalifikacji czasów. W zaciętej rywalizacji najlepsi zawodnicy potwierdzili swoją dominację.
 

Spektakularny finał
Finał sezonu odbył się na nowym dla całego cyklu obiekcie. Świetny dla pit bike’ów tor stał się areną ostatecznej rozgrywki. W klasie Stock90, oba wyścigi wygrał lider klasyfikacji generalnej Maksymilian Pawełczak. Zawodnik, który sezon kończy nie tylko jako zwycięzca zmagań na asfalcie, ale także w terenowym Pit Bike Cup oraz mistrz kraju na miniżużlu w klasyfikacji bez licencji. W Stock 125 obserwowaliśmy wielką rywalizację w pierwszej trójce, ostatnia runda należała do Wiktora Majchrowskiego, jednak zwycięskie laury za sezon trafiają do Mateusza Pasiuka. Już przyzwyczailiśmy się do wielkiego widowiska, które fundują nam bracia Pawelec. I tym razem niepokonany okazał się Milan, który jednocześnie z kompletem punktów wygrał w klasie Stock150 Junior. Podobna sytuacja miała miejsce w Stock150, tam od początku do końca prym wiódł niedawny zwycięzca mistrzostw Polski w wyścigach motocyklowych Supersport300: Mateusz Hulewicz. Najlepsza z kobiet podczas finału i na koniec sezonu okazała się tegoroczna mistrzyni w motocrossie: Joanna Miller. Druga koleżanka z toru zdominowała zaś najmocniejszą stawkę Super Pit, Monika Jaworska wygrała w klasyfikacji generalnej, mimo że podczas finału była poza podium, a najszybszym zawodnikiem okazał się Daniel Blin. Mimo wygranego drugiego wyścigu, po naliczeniu dziesięciosekundowej kary za falstart, spadł na drugą pozycję w wyścigu Elite, ale utrzymał prowadzenie w swojej klasie.

Zresztą do Daniela Blina należało również najszybsze okrążenie finału (50.258 sek). Drugi w “top-lap” był Alex Pawelec, czyli najstarszy z braci Pawelec (50.435 sek), a tuż za nim dwunastoletni Milan Pawelec (50.605 sek).

Na przestrzeni całego sezonu 2019 zaprezentowali się zawodnicy aż 24 klubów z całej Polski. Najwięcej laurów zdobyli przedstawiciele Automobilklubu Krakowskiego. Za nimi uplasowali się zawodnicy MX Otopit Toruń i Wallrav Race Center.

Podczas finału pojawili się także goście z Hiszpanii, Pedro Acosta który niedawno zakończył sezon RedBull Rookies Cup na drugiej pozycji, awansując do Moto3 oraz jego trener.  -Cieszę się, że w końcu mogliśmy zobaczyć, jak wyglądają zawody w Polsce- mówi Francisco Marmol Oliva - trener hiszpańskiej szkółki KSB Centro de Pilotage. - Macie naprawdę dużo uczestników i świetną organizację. Oczywiście w Polsce nie ma możliwości trenowania całym rokiem, jak u nas, ale jest naprawdę dobrze. Przepis na sukces to: trenować, trenować i jeszcze raz trenować! Trzymam kciuki i zapraszam do nas.

Uroczysta dekoracja zawodników Pucharu Polski Pit Bike SM odbędzie się na gali Polskiego Związku Motorowego, która odbędzie się w niedzielę, 1.grudnia. Podsumowanie sezonu dyscypliny, czyli WIelką Galę Pit Bike zaplanowano zaś na 7.grudnia.

 

Zwycięzcy V rundy Pucharu Polski Pit Bike SM

Stock 90

1.Maksymilian Pawełczak

2.Igor Teske

3.Patryk Marwitz  

 

Stock 125:.

1.Wiktor Majchrowski

2.Mateusz Pasiuk

3.Kacper Raniszewski

 

Stock 150 Junior

1.Milan Pawelec

2.Oleg Pawelec

3.Mateusz Molik

 

Stock 150

1. Mateusz Hulewicz

2. Sebastian Stach

3. Jakub Waszak

 

Pit Ladies

1.Joanna Miller

2.Dominika Orlik

3.Paulina Adamska

 

Super Pit

1. Daniel Blin

2.Alex Pawelec

3.Mariusz Juszczak

 

Share

News

Wręczenie szarf i statuetek za sezon 2020 w Mistrzostwach Polski Cross Country
Informujemy, że wręczenie szarf i statuetek za sezon 2020 w Mistrzostwach Polski... więcej
04.05.2021 - Biura Zarządu Głównego będą nieczynne.
Informujemy, że w dniu 04.05.2021 r. Biura Zarządu Głównego Polskiego Związku... więcej
Biało-czerwoni we Włoszech. Polacy o wrażeniach po pierwszych rundach Mistrzostw Europy Enduro
Pierwsza i druga runda tegorocznych Mistrzostw Europy Enduro za nami. W Castel... więcej
1 i 2 runda Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Enduro w Chełmnie planowana w terminie 15-16 maja
Informujemy, iż przeprowadzenie w Chełmnie - przełożonych dwóch pierwszych ... więcej
Pawelec blisko punktów w Estoril
Oleg Pawelec sięgnął w portugalskim Estoril po swój najlepszy rezultat w... więcej
Biesiekirski piąty w Portugalii
Piotr Biesiekirski rozpoczął sezon motocyklowych mistrzostw Europy Moto2... więcej
Maja Kostrzewa zginęła na torze
Z wielką przykrością przyjęliśmy informację o śmierci niespełna 15-letniej Mai... więcej
1 i 2 runda Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Hard Enduro 1- 2 maja oraz 12-13 czerwca odwołane w planowanych terminach
W związku z ograniczeniami związanymi z pandemią:- 1 runda planowana w dniach 1-... więcej
3 i 4 runda Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Enduro w dniach 15-16 maja w Ostródzie przełożone
W związku z brakiem pewności o możliwym rozegraniu zawodów z powodów... więcej
Praca: Referent ds. sportu motocyklowego k/m
Szczegóły ogłoszenia w serwisie pracuj.pl https://www.pracuj.pl/praca/... więcej

Strony

- Archiwum