ROK CUP SUPERFINAL 2019, Lonato.

Wielki finał Rok Cup Superfinal, który odbył się w miniony weekend, napisał kolejną historię w życiu każdego Rokkera. 435 zgłoszonych zawodników z 35 krajów i 5 kontynentów. 419 sklasyfikowanych Rokkersów, którzy wystąpili w 7 kategoriach Rok. 4 dni ścigania wypełnione wyścigami na najwyższym poziomie. 53 wyścigi kwalifikacyjne, 10 finałów, 37 zawodników z Polski, z których aż 30 awansowało do finałów oraz 6 Polaków, którzy w sobotni wieczór stanęli na podium. Niesamowity Rok Cup Superfinal wyłonił tegoroczny mistrzów kategorii Rok.

Międzynarodowy finał światowy zawsze wzbudza ogromne emocje, dostarcza wrażeń i rodzi nadzieje na sukces któregoś zawodnika z Polski. Choćby jednego. Nie inaczej było tym razem. Polacy, którzy wystąpili podczas zawodów nie zawiedli. Biało czerwoni aż 6 razy stawali na podium. I choć do najwyższego stopnia zabrakło nieco szczęścia, to i tak wyniki robią wrażenie.

Wszystko zaczęło się od udanego treningu oficjalnego, który w młodszych - liczniejszych kategoriach odbył się w podziale na grupy. Już wtedy nasi zawodnicy pokazali, że przyjechali się ścigać a nie obserwować. Najlepszy czas w Mini Roku wykręcił Maciej Gładysz. Dobrze pojechał także Piotr Czaja, który był 4 w swojej grupie. Karol Pasiewicz uzyskał 4 a Gustaw Wiśniewski 5 wynik w kategorii Junior Rok. Równie dobrze było także w Senior Roku. Tam najszybszymi Polakami okazali się Michalina Sabaj i Kacper Nadolski. Oboje uzyskali 4 wynik w swoich grupach. Trzecim wynikiem w treningu oficjalnym Expert Roka mógł pochwalić się Wojtek Stadnik, który do ścigania wrócił po kilku letniej przerwie!

Prawdziwa rywalizacja rozpoczęła się wraz z pierwszym wyścigiem kwalifikacyjnym. Tutaj również nasi wielokrotnie byli jednymi z najlepszych zawodników na torze. Zawodnicy, którzy zajmowali wysokie miejsca w poszczególnych wyścigach zwiększali szansę awansu do finału. Ci, którzy zaliczyli drobne potknięcie boleśnie ją tracili. Na wyróżnienie zasługuje wynik Wojtka Stadnika, który wygrał wszystkie biegi kwalifikacyjne w Expert Roku. Maciej Gładysz i Jan Przyrowski też finiszowali pierwsi w dwóch „heatach” Mini Roku. W pozostałych kategoriach nasi ścigali się z różnym szczęściem, ale w niektórych wyścigach pewnie finiszowali na drugim, czy trzecim miejscu. Gustaw Wiśniewski, Karol Pasiewicz, Piotr Protasiewcz, Kacper Nadolski, Michalina Sabaj, czy Franciszek Palmirski - to tylko niektóre polskie nazwiska, które wielokrotnie były wyświetlane w górnej części tabeli wyników.

Ostatnie wyścigi kwalifikacyjne odbyły się w sobotnie przedpołudnie. Tuż przed oficjalną ceremonią prezentacji wszystkich uczestników i wyścigami finałowymi. Najlepsi we wszystkich kategoriach Rok wystartowali w finałach głównych. Zawodnicy, którzy uplasowali się na miejscach 35-68 stanęli do rywalizacji o puchar Singha, Bridgestone, OMP i Vortex kolejno w kategoriach Mini, Junior, Senior i Shifter Rok. Do finałowej części imprezy awansowało aż 30 Polaków. Finały o puchar odbyły się jako pierwsze. W czterech wyścigach rywalizowało łącznie 16 Polaków. Piotr Czaja wywalczył 2 miejsce w Mini Rok Singha Trophy a Marcin Zając 2 miejsce w Senior Rok OMP Trophy i obu zawodników zobaczyliśmy na podium.

Zwycięzcy wyścigów pucharowych:

Mini Rok Singha Trophy:
1. Jesse Lacey
2. Piotr Czaja
3. Louis Sharp
8. Bartosz Grzywacz
15. Franciszek Hałatnik
19. Oliwier Kobiela
20. Marcel Kasprzycki
27. Iwo Beszterda
30. Franciszek Lassota

Junior Rok Bridgestone Trophy:
1. Jacob Douglas
2. Luke Pink
3. Leyton Fourie
5. Jakub Rajski
8. Karol Czepiel
21. Olaf Tyrakowski
34. Kamil Grabowski

Senior Rok OMP Trophy:
1. Rava Mahpud
2. Marcin Zając
3. Nicholas Hornbostel
12. Piotr Pliszka
Jakub Wójcik - nie rozpoczął wyścigu

Shifter Rok Vortex Trophy:
1. Andrea Tonoli
2. Stian Lie
3. Shinnosuke Ito
13. Igor Lejko
26. Mariusz Szymczak

Główne wyścigi finałowe wszystkich kategorii Rok odbyły się z udziałem 14 Polaków. Rywalizacja w każdym biegu była bardzo zacięta i niezwykle dramatyczna a Polacy mieli realne szanse na zwycięstwo w co najmniej dwóch wyścigach. Wśród najmłodszych, zawodników Mini Rok, Maciej Gładysz startował z pole position. Po dobrym starcie przyszła chwila nieuwagi i po kilku okrążeniach stracił pozycję lidera by na końcu linię mety przekroczyć na 7 miejscu. Kara sekundowa na trzecim zawodniku przesunęła Maćka o jedno oczko w górę. Zimną krew zachował za to Jan Przyrowski, który obronił 4 miejsce a po wspomnianej wcześniej karze na rywalu również wskoczył o jedno oczko wyżej podsumowując imprezę na 3 miejscu! W finale głównym Mini Rok wystartował także Franciszek Czapla, który wyścig zakończył na 29 miejscu.

Finał Mini Rok:
1. Alex Powell
2. Dmitry Matveev
3. Jan Przyrowski
4. Francesco Marenghi
5. Enzo Tarnvanichkul
6. Maciej Gładysz
29. Franciszek Czapla

Do głównego finału Junior Rok awansowało 3 Polaków. Gustaw Wiśniewski stracił sporo tuż po starcie i spadł na dalsze miejsce kończąc rywalizację na 27 miejscu. Nieco inaczej potoczyły się losy Piotra Protasiewicza, który startując z 31 miejsca zdołał wyprzedzić 15 rywali i tym samym uzyskał 16 wynik. Najlepszym Polakiem okazał się Karol Pasiewicz. Startujący z 16 miejsca zawodnik zaliczył awans o 6 oczek i finiszował na 10 miejscu.

Finał Junior Rok:
1. Daniele Federici
2. Pietro Ragone
3. Michael Paparo
4. Matteo De Palo
5. Connor Zilisch
10. Karol Pasiewicz
16. Piotr Protasiewicz
27. Gustaw Wiśniewski

Cztery polskie nazwiska widniały na liście startowej finału Senior Rok. Tuż po starcie pierwsza dwójka szybko odskoczyła i systematycznie zwiększała przewagę. Walka toczyła się o trzecie miejsce a w roli głównej wystąpili Franciszek Palmirski i Kacper Nadolski, którym później do skóry dobrała się, ostatecznie trzecia na mecie, Tanja Mueller. Polacy utrzymali pozycje z kwalifikacji. Palmirski finiszował 4 a Nadolski 5. Dwa oczka niżej uplasował się Adrian Janicki, który momentami toczył walkę o 5 miejsce. Michalina Sabaj, która pokazała niesamowite umiejętności podczas kwalifikacji finał podsumowała 19 miejscem.

Finał Senior Rok:
1. Cristian Comanducci
2. Giuseppe Gagliano
3. Tanja Mueller
4. Franciszek Palmirski
5. Kacper Nadolski
7. Adrian Janicki
19. Michalina Sabaj

Zdobycie pole position przez Wojtka Stadnika narobiło sporo zamieszania i podgrzało atmosferę. W finale było bardzo dobrze i do pełni szczęścia zabrakło niewiele. Stadnik przez kilka okrążeń prowadził, by później dać się wyprzedzić Marcelowi Prokscha a na dwa okrążenia przed metą również i Renato Jader’owi. Trzeci wynik to niekwestionowany sukces i mamy nadzieję, że Wojtek będzie na torach pojawiał się częściej. Ubiegłoroczny Mistrz tej kategorii, Daniel Zając, tym raz na 8 miejscu.

Finał Expert Rok:
1. Marcel Prokscha
2. Renato Jader-David
3. Wojtek Stadnik
4. Nicola Cogato
5. Joe Crupi
8. Daniel Zając

Trudne zadanie do wykonania mieli zawodnicy biegowego Shiftera. Odległe pozycje startowe w znaczący sposób utrudniały możliwość awansu choćby w okolice połowy stawki. Hubert Kowalczyk zawody podsumował 26 miejscem a Jakub Wójcik po karze +5s spadł na 28 miejsce. Emocjonujący finał rozstrzygnął się na ostatnim zakręcie. Zwyciężył Luca Bosco.

Finał Shifter Rok:
1. Luca Bosco
2. James Myers
3. Edoardo Tolfo
4. Alessandro Buran
5. Mattia Vita
26. Hubert Kowalczyk
28. Filip Wójcik

Gratulujemy udanego występu i życzymy kolejnych sukcesów za rok.

Foto. Joanna Lenart

Karting: 
Share

News

KOMUNIKAT 8.2021.
KOMUNIKAT 8.2021 - Odwołana 1 runda KMP 2021.
KOMUNIKAT 7.2021, Kategoria Mini Rok.
KOMUNIKAT 7.2021, Kategoria Mini Rok.
KOMUNIKAT 6.2021, Odwołana 1 Runda Rok Cup Poland 2021.
KOMUNIKAT 6.2021, Odwołana 1 Runda Rok Cup Poland 2021, Toruń.
Spokojnych Świąt Wielkanocnych
Spokojnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych
KOMUNIKAT 5.2021. Zmiany do Regulaminu licencji zawodników w sporcie kartingowym ( załącznik nr. 19).
KOMUNIKAT 5.2021. Zmiany do Regulaminu licencji zawodników w sporcie... więcej
Ekspresowa runda Rotax Max Challenge Poland
W miniony piątek, a nie w weekend sobotę i niedzielę rozegrano w Poznaniu... więcej
Kuba Przygoński kapitanem Reprezentacji Polski na FIA Motorsport Games!
Polski Związek Motorowy z dumą informuje, że oficjalnym kapitanem Reprezentacji... więcej
KOMUNIKATY KSP SP.J - Promotora Rotax Max Challenge Poland 2021
KOMUNIKATY KSP SP.J - Promotora Rotax Max Challenge Poland 2021Komunikat 1.... więcej
KOMUNIKAT 4.2021 - Zmiana terminu 1 rundy Rotax Max Challenge Polska
KOMUNIKAT 4.2021 - Zmiana terminu 1 rundy Rotax Max Challenge Poland, Poznan.
Biuletyn PZM nr 22 - Marzec 2021
Wiosna! A to oznacza zbliżający się sezon oraz pierwszą rocznicę życia w... więcej
Rotax rozpoczął swój sezon w Poznaniu
Memoriał Henryka Śródeckiego w Poznaniu otworzył w miniony weekend tegoroczny... więcej
Regulamin Uzupełniający 1 Runda ROK CUP POLAND
Regulamin Uzupełniający 1 Runda ROK CUP POLAND.Program Minutowy,Zestaw Sędziów,... więcej

Strony

- Archiwum