W siedzibie głównej Komisji Europejskiej, w Brukseli, odbyła się 2 października konferencja podsumowująca sponsorowany przez UE Erasmus+ Program dla Młodych Europejek Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA. Jest on jedną z inicjatyw tej federacji na rzecz równości płci i zwiększania udziału kobiet w sporcie motorowym na poziomie lokalnym.
Konferencję otworzyła przewodnicząca Komisji FIA ds. Kobiet w Motorsporcie oraz była wicemistrzyni świata w rajdach samochodowych, Michèle Mouton. Prezes FIA Jean Todt, europejska komisarz ds. transportu Violeta Bulc, oraz dwie finalistki Girls on Track Karting Challenge wzięli udział w sesji inauguracyjnej, której przyglądali się komisarze europejscy, przedstawiciele kierownictw instytucji krajowych, publicznych i europejskich oraz organizacji sportowych, sportów motorowych i kobiet w organizacjach sportowych.
Po wyczerpującym przeglądzie dwuletniego projektu partner akademicki programu przedstawił kluczowe wyniki, w szczególności wyniki badania socjologicznego, a także zestaw zaleceń dla organizacji sportowych i instytucji publicznych dotyczących sposobów podważania stereotypów związanych z płcią w sporcie i skuteczniejszego promowania równości.
Dzięki środkom finansowym otrzymanym z programu Erasmus+, Komisja ds. Kobiet Motorsporcie FIA mogła stworzyć model współzawodnictwa służący promowaniu udziału i rozwoju młodych kobiet w sporcie motorowym. Rezultatem były rozpoczęte w marcu 2018 r. zawody FIA Girls on Track Karting Challenge, wspierane przez firmę Yokohama. W ramach tego programu, realizowanego we współpracy z ośmioma europejskimi krajowymi związkami sportowymi oraz ośrodkiem CDES-PROGESPORT uniwersytetu w Limoges, dziewczęta w wieku od 13 do 18 lat mogły wziąć udział w miejskich zawodach slalomu gokartowego, nie tylko po to, aby doświadczyć dreszczyku emocji związanych z gokartami, ale także aby poznać wiele możliwości kariery dostępnych tym sporcie. W dwudziestu dwóch imprezach w dziewięciu krajach, w tym w zorganizowanych przez PZM dwóch imprezach w Polsce, wzięło udział ponad 1200 dziewcząt, spośród których wyłoniono następnie sześcioosobową drużynę europejską w finale na słynnym torze w Le Mans. Do europejskiej drużyny dostała się m.in. Polka, Michalina Sabaj. Ta drużyna wzięła później udział w dwóch obozach szkoleniowych dla kierowców wyczynowych, które mają pomóc w rozwoju kariery w wymagającym świecie sportów motorowych.
Centralne badanie ankietowe wykazało bardzo pozytywną ocenę uczestników. Szczególnie wysoki poziom zadowolenia (96,4%) dotyczył zawodów Girls on Track Karting Challenge. W tym przypadku najwięcej respondentów wskazywało na element zabawy i osiągane szybkości jako najważniejsze czynniki. Imponujące 97,4% badanych uważa, że tego typu imprezy mogą zachęcić więcej dziewcząt do uprawiania sportu, podkreślając znaczenie takich inicjatyw.
Jednak profil uczestników ujawnił również wpływ wczesnej znajomości sportów motorowych na przełamywanie otaczających je stereotypów związanych z płcią oraz brak dostosowania środowiska, takiego jak obiekty i sprzęt do potrzeb kobiet. Pokazywanie i promowanie wzorców kobiecych było kolejnym kluczowym czynnikiem zachęcającym młode dziewczęta do uprawiania sportu. W związku z powyższym, wyzwania, którym trzeba stawić czoła w celu skutecznej realizacji równości płci, dotyczą środowiska praktykowania sportu na poziomie lokalnym, a bardziej ogólnie wdrażania trwałych, proaktywnych polityk i inicjatyw przyjaznych kobietom, takich jak Program dla Młodych Europejek FIA.
Sesję poranną zakończył Tibor Navracsics, europejski komisarz ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu, wskazując na szczególne znaczenie zwalczania stereotypów i zapewniania dziewczętom i kobietom możliwości swobodnego wyboru ścieżki życiowej.
Po zorganizowanym na terenie Bibliothèque Solvay pokazie kartingu w wykonaniu sześcioosobowej europejskiej drużyny FIA Girls on Track Karting Challenge, podczas popołudniowej sesji zorganizowano dwie dyskusje panelowe, z których pierwsza dotyczyła zwiększania dostępności sportu motorowego dla kobiet na poziomie lokalnym. Wykorzystując w dyskusji jako model Program dla Młodych Europejek FIA, w panelu uczestniczyli Anssi Kannas, sekretarz generalny fińskiej federacji AKK-Motorsport, Milja Kukkonen, członkini drużyny europejskiej Girls on Track Karting Challenge, Tatiana Calderón, kierowca testowy zespołu Alfa Romeo Racing F1, zawodniczka startująca w wyścigach Formuły 2 FIA i ambasador programu oraz Margarita Torres Diez, specjalistka ds. analiz silnika w zespole F1 Mercedesa.
Podczas końcowego panelu dyskusyjnego zastanawiano się nad tym w jaki sposób sport może sprzyjać równości płci. Wśród dyskutantów znalazły się Brianna Salvatore reprezentująca UNESCO Sport for Development, Sylvia Poll, medalistka olimpijska i członkini Peace for Sport, Kirsten Hasenpusch, członkini Komitetu Młodzieżowego ENGSO oraz Marijke Fleuren, prezeska Europejskiej Federacji Hokeja.
Graham Stoker zakończył konferencję prawdziwie inspirującą wypowiedzią: „Sport motorowy jest niezwykle otwarty na zmiany i jest to dopiero początek stabilnego programu, który będzie przynosił długoterminowe korzyści” – powiedział wiceprezes FIA ds. sportu. „Razem stawiamy przełomowy krok i z przyjemnością potwierdzam, że zamierzamy kontynuować program Girls on Track. Rozważamy również stworzenie elitarnej akademii, aby pomóc dziewczętom w drodze do świata sportu. Jestem przekonany, że możemy zapewnić kobietom silne i ważne wsparcie, wpływając bardzo korzystnie na praktyczną realizację równości płci”.
W ramach kontynuacji tego udanego programu inauguracyjnego FIA i jej Komisja ds. Kobiet w Motorsporcie zamierzają rozszerzyć ten projekt. W celu dotarcia do szerszej grupy kobiet we wszystkich aspektach sportu kategoria wiekowa zostanie rozszerzona do 8-18, a projekt będzie realizowany na całym świecie, wraz z wybranymi wydarzeniami Mistrzostw Formuły E ABB FIA.
Najważniejsze wyniki programu i badania socjologicznego zostaną przedstawione Komisji Europejskiej do lutego 2020 r. i będą dostępne za pośrednictwem FIA.