III/IV Runda MP I PP w Rajdach Enduro - Odrowąż 13-14.07.2019

Uczestnicy seriali Mistrzostw Polski oraz Pucharu Polski w rajdach Enduro spotkali się po raz pierwszy w sezonie 2019 na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, albowiem inauguracyjne zawody obu seriali przeprowadzono na " sesji wyjazdowej " w słowackim Lisovie. A w weekend

13-14 lipca zwolennicy terenowych motocykli oraz quadów wyznaczyli sobie spotkanie w Odrowążu w gminie Stąporków. Dla entuzjastów rajdów Enduro użyczono rozległy teren po dawnym PGR, a jego właściciel przyjął zawodników, kibiców oraz osoby towarzyszące imprezie wręcz entuzjastycznie i z dużą dozą serdeczności, nie szczędząc również gestów pomocy dla organizatorów.

Imprezę zorganizowali entuzjaści z Radomskiego Towarzystwa Motorowego, którego Prezes, niestrudzony Ryszard Augustyn, był Dyrektorem Zawodów. Dużą pomoc przy organizacji imprezy, wytyczaniu prób Enduro Test i Cross Test oraz trasy okazali działacze Kieleckiego Towarzystwa Motorowego Novi Korona z Prezesem Ryszardem Bracikiem na czele.

Ponieważ organizatorów ograniczał obszar, gdzie można było zlokalizować rajd postanowiono przeprowadzić imprezę w stylu Speed Enduro. Trasa liczyła circa dwadzieścia jeden kilometrów, ale nie była jedynie dojazdówką po polnych drogach. Były też fragmenty prowadzące przez leśne dukty z korzeniami i pieńkami. Były również do przejechania powalone drzewa, błotniste odcinki i niezbyt głęboki rów z wodą.

Próbę Cross Test ulokowano na olbrzymiej łące, a zawodnicy określali ją mianem " miliona zakrętów ". Nie było sztucznych przeszkód w postaci hopek, ale były koleiny i sporo dołów. Dystans do pokonania na czas był raczej długi. Najlepsi oscylowali w około dziewięciu minutach z małym lub większym hakiem. Pechowcy lub maruderzy zadowalali się czasami w okolicach dwunastu-trzynastu minut.

Nieco bardziej widowiskowa była próba Enduro Test, gdzie oprócz areału łąki wykorzystano do jazdy fragment lasu i wał ziemny. Czasy bywały zbliżone, ale owa próba wymagała nieco innej techniki jazdy.

W miarę pokonywanych okrążeń zarówno trasa jak i próby były coraz bardziej wybite, a koleiny stawały się coraz większe, co wpływało na czasy przejazdów.

Jak to w rajdach Enduro często bywa swoje dołożyła też pogoda. W sobotę było w miarę słonecznie i ciepło co powodowało spory kurz na trasie i próbach, a u uczestników wzmagało oznaki zmęczenia. W niedzielę było początkowo dość chłodno, a w czasie startu spadł drobny deszcz. Było to preludium do tego co się stało na początku trzeciej pętli dla klas motocyklowych Mistrzostw Polski i Pucharu Polski. Nad Odrowąż nadciągnęła potężna czarna chmura i z nieba polała się istna pompa wodna. Warunki na trasie i próbach zmieniły się diametralnie, zrobiło się mokro i ślisko. Na szczęście oberwanie chmury nie trwało długo, a słońce w miarę szybko osuszyło ziemię. Kontynuacja zawodów przebiegała już bez niespodzianek pogodowych, a stan aury zszedł na plan dalszy wobec rywalizacji sportowej i efektownych przejazdów zawodników na trasie i próbach.

Impreza pod względem organizacyjnym i sportowym zasłużyła na mocną ocenę dobrą, a drobne mankamenty załatwiano od ręki. Były narzekania na zrywane taśmy na próbach i ich niezbyt skuteczne odnawianie, ale były to przypadki incydentalne. Inna sprawa, że przy stosunkowo niewielkiej ilości osób funkcyjnych, które muszą pilnować oznakowania trasy i prób tego typu - na szczęście incydentalne! - zdarzenia są wliczone w scenariusz zawodów.

Rajd w Odrowążu pozytywnie zaskoczył ilością zawodników chcących w rywalizować w Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Polski.

Skrupulatni rachmistrze doliczyli się aż stu dwudziestu pięciu chętnych do rywalizacji, a w tym gronie były też trzy młode zawodniczki. Rewelacją imprezy w klasie Masters, pod nieobecność Sebastiana Krywulta, okazał się Robert Frydrych ( KTM Novi Korona Kielce ), który pewnie wygrał obydwa dni. W klasie E1 obserwowaliśmy przetasowania w gronie: Aleksander Bracik ( KTM Novi Korona ); Kamil Szuta ( BKM Bielsko-Biała ) oraz Damian Musiał ( KTM Novi Korona ). W klasie E2/E3 podobna sytuacja, gdyż miejscami zamieniali się przez dwa

dni: Emil Juszczak ( BKFM Flow ); Rafał Bracik ( KTM Novi Korona ) oraz Grzegorz Kargul ( CKM Cieszyn ). Również przetasowania lokat widzieliśmy w klasie Junior, gdzie w pierwszej trójce, ale na różnych lokatach widnieli: Jakub Wesołowski ( KTM NOvi Korona ); Kacper Baklarz ( BKM Bielsko-Biała ) i Patryk Kuleszo ( HAWI Racing Team Opole ). Dawne to czasy, gdy czterokołowce stanowiły znaczącą siłę w polskim Enduro. Ale w Odrowążu pokazało się kilku dżentelmenów startujących w klasie Quad Open. W obydwa dni rządził w tej klasie Mirosław Wojnowski ( KM Cross Lublin ), a dw a razy drugi był Marcin Nawrot ( KM Cross ). Miejsce trzecie okupowali na zmianę przedstawiciele Grupy 4x4 - Michał Gawronek i Mariusz Wojtasik.

Liczna grupa zawodników wystartowała do rywalizacji w Pucharze Polski. W klasie Junior 85 rywalizowało tylko dwóch zawodników, czyli Maksymilian Ciosek ( Duust Racing ) i Mateusz Leśniewski ( MK Ostróda ). Nie jest to optymistyczne, gdyż świadczy o braku narybku do rajdów Enduro... Ale za to dość licznie było w pozostałych klasach pucharowych, a i poziom zawodników zwracał uwagę nawet starych wyjadaczy takich imprez.

W rywalizacji pucharowej uczestniczyły także trzy dziewczyny startujące w klasie Kobiet. W obydwa dni pierwsza lokata przypadła Dorocie Dudzik ( MKS Gorce Nowy Targ ), która miała za plecami Dominikę Orlik ( Automobilklub Gorzowski ). Trzecia w sobotę była Natalia Micigolska ( CKM Cieszyn ), która z powodów mankamentów technicznych swego motocykla musiała sobie odpuścić niedzielny start.

Na osobny akapit zasługuje debiut na zawodach w Odrowążu kategorii motocykli Classic. Kibice pamiętający " tamte rajdy i tamtych asów " z nostalgią oglądali w akcji na trasie historyczne motocykle. A było tego - jak na początek dość sporo, bo dziewięć sztuk. Od kilku KTM, poprzez Husqvarnę ( taką Made in Sweden! ), Kawasaki, Hondę i CZ. Może doczekamy się w tej klasie tak niegdyś powszechnych Jaw Enduro 250 i 500? Sympatycy niegdysiejszych rajdów z pewnością uronili łezkę nostalgii widząc w akcji te historyczne motocykle.

Zawody w Odrowążu jak na premierową na tym terenie imprezę wyszły całkiem dobrze organizacyjnie i sportowo. Co ważne - przez całą imprezę służby medyczne były bezrobotne. Dyrektorem Zawodów był znany zawodnik rajdów Enduro i motocrossu, mający za sobą ponad czterdziestoletni staż w sporcie motocyklowym, czyli Ryszard Augustyn.

Z kolei Sędzią Głównym imprezy był " Dobry Duch " niegdysiejszego Auto Moto Klubu Pałac Młodzieży Warszawa Roman Umiastowski. Spotkanie " chłopców z tamtych lat " zaowocowało udanymi zawodami.

Podczas mniej lub bardziej oficjalnych rozmów po zawodach wynikało, iż niewykluczone jest, by terenowe motocykle powróciły kiedyś do gościnnego Odrowąża na rajd Enduro. A i na solidne zawody Cross Country teren tu nielichy...

 

Tekst: Jarosław Ozdoba
Zdjęcia dzięki uprzejmości One Seven Studio

Motocykle: 
Share

News

5 runda Mistrzostw Polski w Motocrossie w Strykowie za nami – relacja
Cóż to był za weekend?  Pełen emocji sportowych i przy jakże rożnych ... więcej
Wyścigowe Motocyklowe Mistrzostwa Polski: Zwycięstwa Pawła Szkopka i Juranda Kuśmierczyka w Poznaniu
To był niezwykle emocjonujący weekend na Torze Poznań. Podczas drugiej rundy... więcej
Michał Sikora, prezes Polskiego Związku Motorowego (PZM) został wybrany prezesem FIM Europe
Podczas Kongresu Europejskiej Federacji Motocyklowej (FIM Europe), który... więcej
Takich emocji na torze dawno nie było! II runda Dobre Sklepy Motocyklowe Puchar Polski Pit Bike SM
Za nami półmetek zmagań na asfalcie. Rozpoczęcie wakacji zawodnicy Pit Bike... więcej
Piąta runda MX MP nadchodzi! Mistrzostwa Polski w Motocrossie – Stryków 2-3 lipca 2022.
W nadchodzący weekend 2-3.07.2022 w Strykowie odbędzie się kolejna runda cyklu... więcej
Mistrzostwa Europy w Motocrossie - Gdańsk 25-26.06.2022
To już kolejna impreza międzynarodowa, jaką Gdański Auto Moto Klub organizuje na... więcej
KRAKOWSKI KLUB CYKLISTÓW I MOTOCYKLISTÓW „SMOK” MA JUŻ 110 LAT
Krakowski Klub Cyklistów i Motorzystów, bo taka była jego pierwotna nazwa,... więcej
Wallrav Race Center: Kolejny przystanek Dobre Sklepy Motocyklowe Pucharu Polski Pit Bike
To będzie półmetek tegorocznych zmagań pucharowych. Ścigający się na... więcej
VII i VIII runda MP i PP Enduro Wrocław
W miniony weekend poligon w podwrocławskim Cieninie był areną zmagań... więcej
Historyczne Mistrzostwa Polski Pit Bike Off-Road odbyły się w Gdańsku
Dwa dni, zmienna pogoda i warunki na torze. W ciągu dwóch i po próbie trzech... więcej

Strony

- Archiwum