2018 Boll Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland

To już czwarta edycja największego na świecie żużlowego turnieju. Ponad 50 tys. widzów zobaczy na PGE Narodowym aż siedmiu reprezentantów Polski. Nasi żużlowcy są młodzi i ambitni. Po ubiegłorocznym srebrnym medalu Patryka Dudka w cyklu FIM Speedway Grand Prix, który jest jednocześnie oficjalnymi Indywidualnymi Mistrzostwami Świata na żużlu, polscy kibice mają bardzo duże apatyty na kolejny medal.

W tym roku partnerem tytularnym inauguracji cyklu FIM SGP została firma Boll. - Jest to dla nas doskonała informacja i bardzo cieszymy się z podpisanej umowy. To już czwarty turniej Grand Prix na PGE Narodowym, a z firmą Boll będziemy współpracować po raz pierwszy – powiedział Michał Sikora, Prezes Polskiego Związku Motorowego.

Tegoroczna rywalizacja o medale rozpoczyna się w stolicy Polski. 12 maja na PGE Narodowym wystartują czterej polscy pełnoprawni uczestnicy cyklu FIM SGP, czyli Patryk Dudek (25 l.), Maciej Janowski (26 l.), Bartosz Zmarzlik (23 l.) i Przemysław Pawlicki (26 l.). Ponadto przechodnią dziką kartę otrzymał Krzysztof Kasprzak, a dwaj rezerwowi to młodzi zawodnicy: Bartosz Smektała (20 l.) i Maksym Drabik (20 l.).

Po ubiegłorocznym drugim miejscu Macieja Janowskiego, który na PGE Narodowym stoczył niesamowity bój w finale zawodów ze Szwedem - Fredrikiem Lindgrenem (32 l.), oczekiwania polskich kibiców są bardzo duże.

Zawody wzbudzają tym większe zainteresowanie, że trio Dudek - Zmarzlik - Janowski ma już spore doświadczenie w rywalizacji z najlepszymi zawodnikami na świecie, a dwaj pierwsi zdobywali w 2016 r. i 2017 r. medale IMŚ - FIM SGP (odpowiednio brązowy - Zmarzlik i srebrny - Dudek).

Jeśli o medalach mowa, to warto wspomnieć, że Indywidualne Mistrzostwa Świata na żużlu rozgrywane są od 1936 roku. Pierwszym mistrzem świata został Australijczyk - Lionel Van Praag. Polacy - jak dotąd - zdobyli dwadzieścia medali, w tym dwa złote, osiem srebrnych i dziesięć brązowych. Polskimi mistrzami świata byli Jerzy Szczakiel w 1973 r. i Tomasz Gollob w 2010 r.

Żużlowy cykl FIM SGP po raz czwarty zagości na PGE Narodowym. Pierwszy turniej w 2015 r. zakończył się zwycięstwem Słoweńca, Mateja Zagara (35 l.). W 2016 r. najlepszy okazał się Brytyjczyk, Tai Woffinden (27 l.). Wreszcie w 2017 r. pierwsze miejsce przypadło wspomnianemu już Fredrikowi Lindgrenowi.

Polacy są gotowi do walki

Jak będzie w tym roku i z jakimi nadziejami do rywalizacji przystępują Polacy?

- Turniej w Warszawie to ze względu na lokalizację bardzo prestiżowy turniej w cyklu. Dobrze, że jest nam dane ścigać się na takim stadionie jak PGE Narodowy i to dla tak wyśmienitej publiczności. Wielokrotnie powtarzałem, że gdyby nie kibice, to ta radość byłaby zdecydowanie mniejsza – zauważył Bartosz Zmarzlik.

- Jestem gotowy, aby walczyć o mistrzostwo, a czy zostać mistrzem? To się okaże – dodał Maciej Janowski.

- W tym sezonie dodatkowym smaczkiem jest to, że w Warszawie odbędzie się inauguracja cyklu. Nawet wygrana w Warszawie nie daje tytułu. Żeby coś osiągnąć w całym cyklu, trzeba jeździć dobrze i równo przez cały sezon – powiedział Patryk Dudek.

Ostatni z naszych pełnoprawnych uczestników zawodów - Przemysław Pawlicki - będzie w FIM SGP debiutantem, chociaż już w zeszłym roku startował w Warszawie z przechodnią dziką kartą. - Od kiedy zacząłem uprawiać żużel, to marzyłem o jeździe w elicie. Naprawdę się cieszę, że to mi się udało i zrobię wszystko, aby nie zawieść siebie i kibiców – przyznał starszy z braci Pawlickich (w roku ubiegłym w FIM SGP ścigał się jego brat, Piotr).

Po raz drugi w Warszawie (wcześniej w 2015 roku zajął 11 miejsce i zdobył 3 punkty) pojedzie Krzysztof Kasprzak. – Postaram się pokazać z jak najlepszej strony i nie zawieść oczekiwań kibiców. Atmosfera na zawodach w stolicy Polski jest niepowtarzalna. Wiadomo, że w Cardiff też jest wspaniale, ale móc jechać u siebie w domu to zupełnie coś innego – uważa zawodnik klubu z Gorzowa, choć wychowany w Lesznie.

Zbiórka na rzecz Tomasza Golloba

Przed zawodami będzie można przyłączyć się do zbiórki publicznej dla Tomasza Golloba. Pieniądze pozwolą na alternatywne i eksperymentalne leczenie mistrza świata z 2010 roku. Zbiórkę przeprowadzi Fundacja DW#43, a następnie wpłaci środki na konto Fundacji PZM, która już od pół roku czuwa nad wieloma aspektami związanymi z rehabilitacją zawodnika, który właśnie na PGE Narodowym żegnał się z reprezentacją Polski.

Jeszcze nie tak dawno temu mogliśmy liczyć na jego szarże na żużlowych owalach. Dzisiaj pokażmy, że Tomasz Gollob może liczyć na nasze wsparcie. Pokażmy moc gorących serc na PGE Narodowym podczas Boll Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland. Fundacja DW#43 w ramach akcji #PomocBezHamulców zorganizuje akcję, jakiej żużlowa Polska jeszcze nie widziała – powiedział Krzysztof Koper, Członek Zarządu Fundacji #DW43.

Przed zawodami będzie można również zakupić gadżety fundacji. Dochód z ich sprzedaży #DW43 przeznaczy na pomoc dla Tomasza Golloba.

Fundacja Polskiego Związku Motorowego cały czas gromadzi środki na koncie Santander Bank Polska S.A. 24 1090 2590 0000 0001 3520 7574. Wpłat można dokonywać z dopiskiem "Pomoc dla Tomasza Golloba".

Co i kiedy na Boll Warsaw FIM SGP of Poland?

  • 12:00 otwarcie Strefy Kibica na Błoniach PGE Narodowego (czynna do 19:00)
  • 16:00 otwarcie bram PGE Narodowego
  • 16:00 – 16:45 sesja autografów Jasona Doyle`a w Strefie Kibica
  • 16:45 – 17:00 Rig Riot w Strefie Kibica z udziałem: Grega Hancocka, Taia Woffindena, Patryka Dudka i Chrisa Holdera oraz Monster Girls.
  • 17:10 – 17:30 sesja autografów z udziałem Macieja Janowskiego, Fredrika Lindgrena, Grega Hancocka i Krzysztofa Kasprzaka
  • 18:48 rozpoczęcie prezentacji
  • 19:04 start do pierwszego wyścigu zawodów

W Strefie Kibica znajdzie się również m.in. stanowisko PZM Assistance oraz stoisko z oficjalnymi pamiątkami FIM SGP.

Pojadą na PGE Narodowym

#69 Jason Doyle (Australia)

#692 Patryk Dudek (Polska)

#108 Tai Woffinden (W. Brytania)

#71 Maciej Janowski (Polska)

#95 Bartosz Zmarzlik (Polska)

#89 Emil Sayfutdinov (Rosja)

#55 Matej Zagar (Słowenia)

#66 Fredrik Lindgren (Szwecja)

#88 Niels K. Iversen (Dania)

#23 Chris Holder (Australia)

#45 Greg Hancock (USA)

#110 Nicki Pedersen (Dania)

#59 Przemysław Pawlicki (Polska)

#222 Artem Laguta (Rosja)

#111 Craig Cook (W. Brytania)

#16 Krzysztof Kasprzak (Polska)

#17 Maksym Drabik (Polska)

#18 Bartosz Smektała (Polska)

Terminarz FIM SGP 2018

RUNDA 1 - WARSZAWA (POLSKA) 12.05.2018

RUNDA 2 - PRAGA (CZECHY) 26.05.2018

RUNDA 3 - HORSENS (DANIA) 30.06.2018

RUNDA 4 - HALLSTAVIK (SZWECJA) 07.07.2018

RUNDA 5 - CARDIFF (W. BRYTANIA) 21.07.2018

RUNDA 6 - MALILLA (SZWECJA) 11.08.2018

RUNDA 7 - GORZÓW (POLSKA) 25.08.2018

RUNDA 8 - KRSKO (SŁOWENIA) 08.09.2018

RUNDA 9 - TETEROW (NIEMCY) 22.09.2018

RUNDA 10 - TORUŃ (POLSKA) 06.10.2018

Żużel: 
Słowa kluczowe: 
Share

News

PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland odbędzie się 15 maja 2021 roku
Bilety na 2020 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland zachowują ważność... więcej
Rywalizacja o tytuł mistrza Europy zaplanowana na 5 grudnia 2020
Speedwayevents.pl w porozumieniu z FIM Europe i Polskim Związkiem Motorowym... więcej
Unia Tarnów wygrała Wirtualny Puchar PolskiZuzel.pl!
Niesamowite emocje w wielkim finale Wirutalnego Pucharu PolskiZuzel.pl. W... więcej
,
Finałowy weekend Wirtualnego Pucharu Polskizuzel.pl
Właśnie rozpoczyna się decydująca rozgrywka w Wirtualnym pucharze polskizuzel.... więcej
Wirtualny Puchar Polskizuzel.pl
Już dziś ruszają rozgrywki Wirtualnego Pucharu Polskizuzel.plSpeedway Challenge... więcej
Flaga narodowa „Dla wszystkich, którzy niosą pomoc” - PKN ORLEN
Z okazji Dnia Flagi, który przypada 2 maja, PKN ORLEN przygotował kampanię... więcej
Nowe regulaminy na stronie internetowej PZM
Na stronie internetowej www.pzm.pl  w zakładce ŻUŻEL – REGULAMINY... więcej
Komunikat PZM dot. pracy Biura Zarządu Głównego w Warszawie w okresie 04-15.05.2020 r.
Uprzejmie informujemy, że w dniach 04.05-15.05.2020r. Biuro Zarządu Głównego... więcej
Kurs antydopingowy od dziś po polsku!
Od dzisiaj platforma e-learningu antydopingowego (ADeL) dostępna jest w języku... więcej
PGE Ekstraliga 2020: Terminarz oraz aktualna sytuacja "odmrażania" rozgrywek
12 czerwca rusza PGE Ekstraliga.Tymczasem już 30 kwietnia pojawią się zmiany... więcej

Strony

- Archiwum