Sezon 2018 rozpoczęty

Z udziałem ponad 90 kierowców rozpoczęła się tegoroczna rywalizacja w wyścigowych samochodowych mistrzostwach Polski. Na Torze "Poznań" – Automobilklub Wielkopolski, w dniach 20-22 kwietnia odbyła się 1. i 2. runda WSMP, 1. i 2. runda mistrzostw Polski 318 Is Cup PL, 1. i 2. runda mistrzostw Polski Super S Cup oraz 1. runda mistrzostw Polski Hour Race. Kierowcy startowali przy doskonałej aurze, a na torze nie brakowało emocji i ciekawych zdarzeń.

Po raz pierwszy do rywalizacji stanęli kierowcy jadący autami Mini Cooper S, startujący w MP Super S Cup. Już kwalifikacje pokazały, jak będzie wyrównana stawka walczących, bo różnica między pierwszym, a szóstym zawodnikiem wynosiła jedynie 0,6 sekundy. Pierwszy wyścig wygrał Jakub Kojder, wyprzedzając Przemysława Plucińskiego oraz Pawła Leperta (wszyscy A. Wielkopolski). Do drugiego wyścigu kierowcy startowali w odwrotnej kolejności niż dzień wcześniej. Tym razem doszło do nadzwyczaj twardej walki zawodników, którzy przesuwali się do przodu z dalszych pozycji. Podczas jednego z okrążeń doszło do kolizji Jakuba Kojdera oraz Grzegorz Pietruchy. Obaj nie ukończyli rywalizacji, podobnie jak pięciu innych kierowców. Ostatecznie drugi wyścig wygrał Bartosz Alejski, przed Jackiem Łukaszykiem oraz Marcinem Olejniczakiem (wszyscy A. Wielkopolski). Te pierwsze dwa wyścigi pokazały jak ciekawa i emocjonująca będzie walka w klasie Super S Cup w tym sezonie.

Tradycyjnie emocji nie brakowało w  MP 318 Is Cup PL, w którym kierowcy jechali autami BMW. To kolejny sezon, który udowadnia, jak zawodnicy pieczołowicie przygotowują swoje samochody do sportowej rywalizacji. W pierwszym wyścigu najlepszy okazał się Bartosz Palusko (A. Wielkopolski), który wyprzedził Jacka Cichopka (A. Wielkopolski) różnicą 0,889 sek. Na trzeciej pozycji finiszował Paweł Malczak (A. Polski) ze stratą 1,075 sek. W drugim wyścigu pierwsza dziesiątka startowała w odwrotnej kolejności. Tym razem świetnie pojechał Wojciech Smorawiński (A. Wielkopolski), startujący z czwartego pola. Smorawiński (siódmy w pierwszym wyścigu) systematycznie zostawiał swoich rywali za sobą i budował przewagę czasową. Ostatecznie zwyciężył wyprzedzając Marcina Lemperta (A. Wielkopolski) i Karola Wykę (A. Rzemieślnik). Na szóstej pozycji wyścig ukończył zwycięzca pierwszego Bartosz Palusko. W tej klasie emocji nie zabraknie do ostatniego wyścigu w sezonie.

W klasie mistrzowskiej D4 +3500 dwukrotnie najszybszy był Jędrzej Szcześniak (A. Królewski) jadący Porsche GT3. W pierwszym z wyścigów finiszował za nim Radosław Kordecki (A. Wielkopolski – Porsche 911), a w drugim – Mariusz Miękoś (A. Wielkopolski – Porsche GT3 Cup).

W klasie 2 Picanto w pierwszym dniu najlepszy był Szymon Jabłoński (A. Polski), a za nim finiszowali Nikodem Wierzbicki i Aleksander Olejniczak (obaj A. Wielkopolski). W drugim dniu Jabłoński został zdyskwalifikowany, a zwyciężył Wierzbicki, przed Filipem Zagórskim (A. Wielkopolski) oraz Olejniczakiem.

W klasie 9 zwycięstwami podzielili się Krzysztof Mencel (A. Wielkopolski – Fiat Cinquecento) w pierwszym dniu i Łukasz Janiak (A. Wielkopolski – Suzuki Swift) w drugim dniu. Z kolei w klasie 3 dwukrotnie najszybszy był Bartłomiej Madziara (A. Wielkopolski – BMW 90), natomiast w klasie 5 dwa razy triumfował Jacek Cichopek (A. Wielkopolski – BMW 318ti).

W klasie 8.2 (czyli maluchy) dwukrotnie kolejność na mecie był taka sama. Zdecydowanie pierwszy Bartosz Idźkowski, drugi Kamil Osóbka, a trzeci Oskar Klimek (wszyscy A. Wielkopolski). Inaczej w było w klasie 8. Pierwszy wyścig dla Pawła Żeromińskiego, który wyprzedził Maciej Wielgosza (obaj. A. Rzemieślnik) oraz Roberta Zalewskiego (A. Wielkopolski). W drugim wyścigu triumfował Michał Szlachta (A. Śląski), przed Mirosławem Jandułą (A. Rzemieślnik) i Qubą Sykuckim (A. Wielkopolski).

Do wyścigu godzinnego (MP Hour Race) zgłosiło się dwanaście załóg w pięciu klasach. Zawodów nie ukończył Bartłomiej Mirecki, a najszybsze były auta w klasie D4 +3500, którymi jechali Mariusz Miękoś oraz Kordecki/Dziurka.

Następne wyścigi samochodowe na Torze "Poznań" – Automobilklub Wielkopolski odbędą się w dniach 15-17 czerwca. Będzie to 7. i 8. runda FIA CEZ (czyli mistrzostwa Strefy Europy Centralnej), 5. 6. runda WSMP, 3. runda KIA Platinum Cup oraz 3. runda Octavia Cup.

Samochody: 
Słowa kluczowe: 
Źródło newsa: 
Źródło zdjęcia: 

News

Za tydzień w Limanowej: pojedynek wyścigowych Tytanów
Opublikowana przez Auto Moto Klub Limanowa prowizoryczna lista zgłoszeń... więcej
Najbardziej polski wyścig w sezonieprzed Kacprem Sztuką
Hungaroring jak zwykle będzie stanowić najbardziej polską rundę w sezonie. Z... więcej
Katowice czekają na drifterów!
Driftingowe Mistrzostwa Polski osiągnęły półmetek, a rywalizacja o... więcej
Półmetek wyścigowego sezonu na Torze Poznań
Przed nami trzecia runda Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W... więcej
10 lat FIA EHC w Polsce!
Po raz dziesiąty Wyścig Górski w Limanowej będzie rundą FIA EHC... więcej
Grzegorz Rożalski królem nadmorskich wyścigów
Po rozgrywanej w zmiennych warunkach atmosferycznych sobotniej, 7... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 25-26.07.2024, Świdnica
1. Terminy:25.07.2024 - 26.07.2024 (czwartek - piątek)2. Miejsce:Sala Galerii... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 25.07.2024, Świdnica
Termin: czwartek 25 lipiec 2024 – Szkolenie teoretyczneMiejsce: Świdnica... więcej
Kucharczyk wraca na fotel lidera mistrzostw po znakomitej jeździe na Zandvoort
Po pechowej poprzedniej rundzie w Budapeszcie nie ma już śladów. Tymek... więcej

Strony

- Archiwum