Sezon 2018 rozpoczęty

Z udziałem ponad 90 kierowców rozpoczęła się tegoroczna rywalizacja w wyścigowych samochodowych mistrzostwach Polski. Na Torze "Poznań" – Automobilklub Wielkopolski, w dniach 20-22 kwietnia odbyła się 1. i 2. runda WSMP, 1. i 2. runda mistrzostw Polski 318 Is Cup PL, 1. i 2. runda mistrzostw Polski Super S Cup oraz 1. runda mistrzostw Polski Hour Race. Kierowcy startowali przy doskonałej aurze, a na torze nie brakowało emocji i ciekawych zdarzeń.

Po raz pierwszy do rywalizacji stanęli kierowcy jadący autami Mini Cooper S, startujący w MP Super S Cup. Już kwalifikacje pokazały, jak będzie wyrównana stawka walczących, bo różnica między pierwszym, a szóstym zawodnikiem wynosiła jedynie 0,6 sekundy. Pierwszy wyścig wygrał Jakub Kojder, wyprzedzając Przemysława Plucińskiego oraz Pawła Leperta (wszyscy A. Wielkopolski). Do drugiego wyścigu kierowcy startowali w odwrotnej kolejności niż dzień wcześniej. Tym razem doszło do nadzwyczaj twardej walki zawodników, którzy przesuwali się do przodu z dalszych pozycji. Podczas jednego z okrążeń doszło do kolizji Jakuba Kojdera oraz Grzegorz Pietruchy. Obaj nie ukończyli rywalizacji, podobnie jak pięciu innych kierowców. Ostatecznie drugi wyścig wygrał Bartosz Alejski, przed Jackiem Łukaszykiem oraz Marcinem Olejniczakiem (wszyscy A. Wielkopolski). Te pierwsze dwa wyścigi pokazały jak ciekawa i emocjonująca będzie walka w klasie Super S Cup w tym sezonie.

Tradycyjnie emocji nie brakowało w  MP 318 Is Cup PL, w którym kierowcy jechali autami BMW. To kolejny sezon, który udowadnia, jak zawodnicy pieczołowicie przygotowują swoje samochody do sportowej rywalizacji. W pierwszym wyścigu najlepszy okazał się Bartosz Palusko (A. Wielkopolski), który wyprzedził Jacka Cichopka (A. Wielkopolski) różnicą 0,889 sek. Na trzeciej pozycji finiszował Paweł Malczak (A. Polski) ze stratą 1,075 sek. W drugim wyścigu pierwsza dziesiątka startowała w odwrotnej kolejności. Tym razem świetnie pojechał Wojciech Smorawiński (A. Wielkopolski), startujący z czwartego pola. Smorawiński (siódmy w pierwszym wyścigu) systematycznie zostawiał swoich rywali za sobą i budował przewagę czasową. Ostatecznie zwyciężył wyprzedzając Marcina Lemperta (A. Wielkopolski) i Karola Wykę (A. Rzemieślnik). Na szóstej pozycji wyścig ukończył zwycięzca pierwszego Bartosz Palusko. W tej klasie emocji nie zabraknie do ostatniego wyścigu w sezonie.

W klasie mistrzowskiej D4 +3500 dwukrotnie najszybszy był Jędrzej Szcześniak (A. Królewski) jadący Porsche GT3. W pierwszym z wyścigów finiszował za nim Radosław Kordecki (A. Wielkopolski – Porsche 911), a w drugim – Mariusz Miękoś (A. Wielkopolski – Porsche GT3 Cup).

W klasie 2 Picanto w pierwszym dniu najlepszy był Szymon Jabłoński (A. Polski), a za nim finiszowali Nikodem Wierzbicki i Aleksander Olejniczak (obaj A. Wielkopolski). W drugim dniu Jabłoński został zdyskwalifikowany, a zwyciężył Wierzbicki, przed Filipem Zagórskim (A. Wielkopolski) oraz Olejniczakiem.

W klasie 9 zwycięstwami podzielili się Krzysztof Mencel (A. Wielkopolski – Fiat Cinquecento) w pierwszym dniu i Łukasz Janiak (A. Wielkopolski – Suzuki Swift) w drugim dniu. Z kolei w klasie 3 dwukrotnie najszybszy był Bartłomiej Madziara (A. Wielkopolski – BMW 90), natomiast w klasie 5 dwa razy triumfował Jacek Cichopek (A. Wielkopolski – BMW 318ti).

W klasie 8.2 (czyli maluchy) dwukrotnie kolejność na mecie był taka sama. Zdecydowanie pierwszy Bartosz Idźkowski, drugi Kamil Osóbka, a trzeci Oskar Klimek (wszyscy A. Wielkopolski). Inaczej w było w klasie 8. Pierwszy wyścig dla Pawła Żeromińskiego, który wyprzedził Maciej Wielgosza (obaj. A. Rzemieślnik) oraz Roberta Zalewskiego (A. Wielkopolski). W drugim wyścigu triumfował Michał Szlachta (A. Śląski), przed Mirosławem Jandułą (A. Rzemieślnik) i Qubą Sykuckim (A. Wielkopolski).

Do wyścigu godzinnego (MP Hour Race) zgłosiło się dwanaście załóg w pięciu klasach. Zawodów nie ukończył Bartłomiej Mirecki, a najszybsze były auta w klasie D4 +3500, którymi jechali Mariusz Miękoś oraz Kordecki/Dziurka.

Następne wyścigi samochodowe na Torze "Poznań" – Automobilklub Wielkopolski odbędą się w dniach 15-17 czerwca. Będzie to 7. i 8. runda FIA CEZ (czyli mistrzostwa Strefy Europy Centralnej), 5. 6. runda WSMP, 3. runda KIA Platinum Cup oraz 3. runda Octavia Cup.

Samochody: 
Słowa kluczowe: 
Źródło newsa: 
Źródło zdjęcia: 
Share

News

ORLEN Team rusza z cyklem rozmów z zawodnikami
Zawodnicy ORLEN Team przygotowali dla swoich fanów rozwiązanie, dzięki któremu... więcej
Motorsport w dobie koronawirusa – autorski reportaż Motowizji
W sobotę 4 kwietnia na antenie Motowizji premiera pierwszego w Polsce reportażu... więcej
Komunikat PZM dot. pracy Biura Zarządu Głównego w Warszawie w okresie 06-14.04.2020 r.
Uprzejmie informujemy, że w dniach 06.04-09.04.2020 i 14.04–17.04.2020r.... więcej
Centrum Informacyjne Rządu na temat koronawirusa
W związku z licznymi pytaniami w załączeniu briefy przygotowane przez... więcej
Nowa wersja konkursu PZM dla kibiców
Drodzy kibice!Ze względu na trudny czas związany z epidemią koronawirusa, jaki... więcej
#NasiMistrzowie #OurChamps
Kochani! Dobrze wiemy, jak trudny jest to czas dla nas wszystkich i jak wielka... więcej
Zmiany w kalendarzu zawodów.
Informujemy, że w związku z decyzjami  Prezydium Zarządu Głównego PZM, w... więcej
#zostańwdomu, ale jeśli jedziesz gdzieś samochodem, warto o tym pamiętać
Drodzy kierowcy!Wszyscy doskonale już wiemy, jak prawidłowo myć ręce, czym je... więcej
Komunikat PZM dot. pracy Biura Zarządu Głównego w Warszawie w okresie 18-27.03.2020r.
Uprzejmie informujemy, że w dniach 18-27.03.2020r. Biura Zarządu Głównego... więcej

Strony

- Archiwum