Ruszył europejski projekt dla dziewczyn #TheGirlsOnTrack!

Genewa, 7 marca 2018 r. – podczas targów motoryzacyjnych Geneva Motor Show, FIA przedstawiła swój nowy program The European Young Women Programme, w obecności Jeana Todta, prezesa FIA oraz Michèle Mouton, przewodniczącej Komisji ds. Kobiet w Motorsporcie (WIMC). W wydarzeniu uczestniczyły również ambasadorki programu – Susie Wolff i Tatiana Calderón, a także ambasador Peter Sørensen, dyrektor delegatury Unii Europejskiej przy ONZ w Genewie. Program „The Girls On Track – Karting Challenge”, współfinansowany przez Komisję Europejską i wspierany przez firmę Yokohama Rubber, ma na celu promocję motorsportu wśród dziewcząt w wieku 13-18 lat.

The Girls On Track ma promować i rozwijać udział młodych kobiet w sportach motorowych na poziomie lokalnym, wykorzystując slalom kartingowy – ekonomiczny i łatwy do zorganizowania format współzawodnictwa. Ten dwuletni projekt otrzymał finansowanie ze środków EU w ramach programu Erasmus+, dzięki czemu Komisja FIA WIMC może rozpocząć jego realizację w marcu 2018 r. Nowy projekt odpowiada zamierzeniom Komisji – stworzeniu kultury, która ułatwia i docenia pełny udział kobiet we wszystkich aspektach motorsportu.  W ciągu ośmiu lat swojej działalności Komisja stworzyła i rozwinęła szereg programów i imprez, obejmujących projekty sportowe, promocyjne i edukacyjne na całym świecie.

„Z dumą witamy inaugurację tego ambitnego, europejskiego współzawodnictwa dla młodych kobiet. Cieszę się, że Komisja Europejska, przez udzielone finansowanie, doceniła nasze zaangażowanie w dalszą popularyzację motorsportu wśród kobiet. Jeśli chodzi o nas, to FIA od wielu lat popiera równe szanse uczestnictwa mężczyzn i kobiet w motorsporcie” – powiedział Jean Todt.

W pierwszym roku będą organizowane w centrach miast wydarzenia kartingowe – próby sprawnościowe, przeznaczone dla dziewcząt w wieku 13-18 lat, w ośmiu krajach współpracujących federacji (ASN) – w Belgii, Finlandii, Niemczech, Holandii, Polsce, Portugalii, Słowacji i Szwecji. Na tym etapie oczekujemy udziału ponad 3000 dziewcząt.

W marcu 2019 troje dziewcząt wybranych na podstawie imprez krajowych zmierzy się w Europejskim Finale w Le Mans, ubiegając się o miejsca wśród szóstki kierowców w Zespole Europejskim. Szóstka zwycięzców weźmie udział w Obozach Szkoleniowych dla Kierowców FIA, gdzie otrzymają wsparcie FIA w postaci programu sportowego i edukacyjnego. Program zakończy impreza podsumowująca, która odbędzie się w Brukseli jesienią 2019 roku.

„Ten projekt stanowi ogromne wyzwanie, którego musimy jednak się podjąć, aby zwiększyć popularność motorsportu wśród dziewcząt i znaleźć wśród nich kobiety, które będą wygrywać wyścigi w przyszłości. Program The Girls On Track stanowi świetną okazję zaprezentowania motorsportu nowemu pokoleniu” – powiedziała Michèle Mouton.

Ponadto, należący do Uniwersytetu w Limoges, ośrodek CDES-PROGESPORT przeprowadzi analizę socjologiczną, której celem będzie ocena wyników programu oraz dostarczenie organizacjom sportowym i władzom publicznym (np. UE i ONZ) rekomendacji w sprawie zwiększania udziału kobiet w sporcie i walki ze stereotypami płciowymi.

W imieniu Yokohama Europe, David Oliva – dyrektor ds. komunikacji – oświadczył: „Jesteśmy bardzo zadowoleni z udziału w tak ambitnym i ważnym programie. W pełni popieramy tę inicjatywę, która przyczyni się do zwalczania stereotypów i zapewni kobietom większy udział w sportach motorowych”.

Unia Europejska promuje równouprawnienie płci na całym świecie. Uznajemy wzmocnienie pozycji dziewcząt i kobiet za podstawę naszej polityki i wspieramy je różnymi sposobami. Rozpoczęty dzisiaj projekt, który otrzymał wsparcie finansowe Komisji Europejskiej, jest przykładem tego globalnego zaangażowania” – powiedział  ambasador Peter Sørensen, kierujący delegaturą Unii Europejskiej przy Biurze Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie.

Program będzie promowany w mediach społecznościowych za pomocą hasztaga  #GirlsOnTrackPL oraz #TheGirlsOnTrack. W serwisie internetowym FIA jest dostępna specjalna strona programu: www.fia.com/TheGirlsOnTrack

 

Informacje o eliminacjach w Polsce

W Polsce eliminacje organizuje Polski Związek Motorowy (PZM). Będą polegały na jak najpłynniejszym i najsprawniejszym pokonaniu toru slalomu kartingowego. Dzięki takiemu formatowi szansę na zakwalifikowanie do europejskiego finału będą miały nie tylko dziewczyny, które już miały jakąś styczność z kartingiem, ale też osoby początkujące. Eliminacje odbędą się w dwóch terminach:

  • 26 i 27 maja 2018 przy Gemini Park w Tychach
  • 11 i 12 sierpnia 2018 przy CH Nowy Świat w Rzeszowie

Konieczna jest wcześniejsza rejestracja za pomocą formularza on-line na stronie www.pzm.pl, który dostępny będzie około miesiąc przed eliminacjami. Będzie również możliwość zarejestrowania się na miejscu tuż przed imprezą. Niepełnoletnie uczestniczki muszą uzyskać pisemną zgodę opiekunów.

Polski Związek Motorowy od wielu lat wspiera kobiety w motorsporcie, tym bardziej cieszymy się, że zostaliśmy wybrani jako jedna z federacji do przeprowadzenia krajowych eliminacji projektu The Girls on Track. Jestem przekonany, że tego typu projekty są potrzebne, aby docierać do młodych kobiet i zachęcać je do udziału w motorsporcie.” – powiedział Michał Sikora – prezes Polskiego Związku Motorowego.

Ambasadorem polskiej odsłony programu jest Rafał Sonik, najlepszy polski quadowiec, zwycięzca rajdu Dakar oraz sześciokrotny zdobywca Pucharu Świata FIM. W filmie, który Rafał nagrał specjalnie na tę okazję, powiedział: „Nie ma lepszego dnia, ani lepszego miejsca, by rozpocząć ten projekt! (…) Jestem bardzo szczęśliwy, że zostałem wybrany ambasadorem projektu, który nie tylko daje szanse rozwoju młodym zawodniczkom, ale pomaga również wyrównywać szanse na aktywne uczestnictwo kobiet w motosporcie oraz pokonanie społecznych barier, mówiących że ta dyscyplina jest dedykowana mężczyznom.

Przejrzyj prezentację projektu i dowiedz się więcej.

 

Informacje o Komisji FIA ds. Kobiet w Motorsporcie

Organizacja Fédération Internationale de l’Automobile (FIA) została założona w 1904 roku. Pełni rolę organu zarządzającego światowym sportem motorowym i jest federacją czołowych organizacji motorsportowych. Łączy ponad 227 krajowych związków motorowych i sportowych ze 138 krajów, na pięciu kontynentach.

Dnia 11 grudnia 2008 r. Światowa Rada Sportów Motorowych pod przewodnictwem prezesa FIA Jeana Todta zatwierdziła projekt powołania Komisji ds. Kobiet w Motorsporcie (Women in Motorsport Commission – WIMC). Od czasu jej powstania Komisja otrzymała wiele wsparcia ze strony krajowych federacji sportowych (ASN) i całej branży motoryzacyjnej w świecie sportów motorowych.

 

#TheGirlsOnTrack

#GirlsOnTrackPL

#FIAWIM

Kontakt:

Marzena Jougounoux

marzena.jougounoux@pzm.pl

tel. (22) 54 20 151

Karting: 
Słowa kluczowe: 
Share

News

Regulamin Uzupełniajacy, 3 runda Rotax Max Challenge Poland
 Regulamin Uzupełniający 3 runda Rotax Max Challenge Poland, 02-04.06.... więcej
Rotax ścigał się w Słomczynie
W Słomczynie rozegrano drugą odsłonę serii pucharowej Rotax Max Challenge... więcej
Zawody kartingowe przenoszą się na Mazowsze
2 odsłona pucharu ROTAX MAX CHALLENGE Poland odbędzie się na położonym 50... więcej
Polacy w mistrzostwach Europy w Zuerze
W hiszpańskiej Zuerze odbyła się druga runda Kartingowych Mistrzostw Europy, w... więcej
Komunikat 6.2022 - Zmiany Techniczne w Regulaminie Rotax Max Challenge Poland
 Komunikat 6.2022 - Zmiany Techniczne w Regulaminie Rotax Max Challenge... więcej
Rok Cup w Toruniu. Za nami kolejna runda serii
Rok Cup w Toruniu. Za nami kolejna runda seriiAntoni Bal, Franciszek Hałatnik,... więcej
Przekaż 1% Fundacji PZM
Okres rozliczania dochodów za 2021 rok to okazja do wsparcia potrzebujących... więcej
W dniu 2 maja 2022 r. Biuro ZG PZM w Warszawie (ul. Kazimierzowska 66 i ul. Górczewska 228F) będzie nieczynne
Informujemy, że w dniu 2 maja 2022 r. (poniedziałek) Biuro Zarządu Głównego... więcej
Komunikat 5.2022
 Komunikat 5.2022 - Zmiana terminów zawodów kartingowych 2022.https://pzm.... więcej
Inauguracja Kartingowych Mistrzostw Polski bardzo symboliczna
W Bydgoszczy zainaugurowały tegoroczne Kartingowe Mistrzostwa Polski, w których... więcej
Regulamin Uzupełniający 3 runda Rok Cup Poland.
 Regulamin Uzupełniający - 3 runda Rok Cup Poland, 19-21.05.2022r.,... więcej
Inauguracja KMP 2022 z transmisją LIVE TV
Inauguracja KMP 2022 z transmisją LIVE TVW najbliższy weekend (piątek - sobota... więcej

Strony

- Archiwum