Sobota na torze Silverstone

Pierwszy dzień zmagań na torze Silverstone polska załoga Aston Martina uznała za udany. Przede wszystkim udało się ukończyć wszystkie wyścigi, samochód wytrzymał trudy imprezy, z każdym kolejnym startem nasi poprawiali swoje czasy.

Aby zostać dopuszczonym do wyścigu należało zaliczyć sesję kwalifikacyjną, która trwa 15 min, minimum do przejechania to 3 okrążenia. W sobotę czerwony Aston Martin na krakowskich numerach brał udział w kilku wyścigach.

Pierwszy z nich to 30 minut jazdy z obowiązkiem zjazdu do boksu na wymianę jednej świecy (symboliczny pit stop). Jak powiedział Bartosz Balicki (członek ekipy): - 30 minut jazdy na torze w pełnym słońcu samochodem z lat 30 z prędkością średnią 100km/h jest przyjemne, ale wyczerpujące. W tym wyścigu Marian Stoch zajął dobre 9 miejsce.

Następny był wyścig na 5 okrążeń ze startem handy-cup, zawodnicy starują po kolei w odstępach czasowych - najsłabsi na początku, najlepsi na końcu. Wyścig polega na tym aby uzyskać jak najlepszą pozycję, starając się wyprzedzić słabych zawodników przed sobą ale jednocześnie nie dać się wyprzedzić lepszym. Tutaj Aston Martin z Polski zajął 19 miejsce.

Polska załoga startowała też w zwykłych wyścigach po 15 min ze startu tradycyjnego. Frekwencja podczas wszystkich wyścigów była spora. Samochody biorące udział w imprezie to typowe samochody sportowe- z lat 20., 30. i 40. bardzo dobrze przygotowane technicznie, z którymi trudno jest nawiązać równą walkę szczególnie samochodem nie do końca nadającym się do wyścigów.

Poza Formułą Vintage odbywały się także wyścigi historycznych samochodów typu Grand Prix, gdzie można było zobaczyć w akcji formuły z lat 50., 60., 70. i 80. - w sumie ponad sto samochodów.

To nie koniec atrakcji. Przy okazji wystartowały także wyścigi marki Morgan i Frazer Nash, w której również zanotowano ponad sto samochodów w każdej klasie.

W sumie można było podziwiać, razem z samochodami, które przyjechały na pokaz (nie brały udziału w wyścigach), około 1000 przepięknych pojazdów.

 

Galeria zdjęć.

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

Potocki, Stoch i Balicki w Le Mans Classic
Zgodnie z zapowiedziami z sezonu 2019 panowie Jan Potocki, Marian Stoch i... więcej
RMCH 2020: Pechowa końcówka Polaków
Polskie załogi w komplecie zakończyły rywalizację w tegorocznym Rallye Monte... więcej
RMCH 2020: Polacy robią swoje
Jak widać na powyższym obrazku Rallye Monte Carlo Historique to nie... więcej
RMCH 2020: Świetna jazda Polaków
Dobre wieści dochodzą do nas z Monte Carlo. Dziś polskie załogi dały pokaz... więcej
PZM świętował 70-lecie działalności
Działacze z całego kraju, wybitni zawodnicy sportów motorowych ... więcej
RMCH po dwóch etapach
Jesteśmy po dwóch etapach Rallye Monte Carlo Historique 2020. Na razie... więcej
Dziś startuje Rallye Monte Carlo Historique
Dziś, w piątek, z Monte Carlo wystartuje 5 polskich załóg startujących w Rallye... więcej
Zaproszenie na Retro Carpathia 2020 - I rundę MPHRR
Automobilklub Doliny Sanu zaprasza na drugą edycję Rajdu Retro Carpathia. ... więcej
Bałtycki Rajd - I runda motocyklowych MPPZ - zapowiedź
W dniach 23.04 – 24.04.2020 roku w Łebie, ośrodek Inter Camp'84, ul.... więcej
Biuletyn PZM - Grudzień 2019
Koniec roku! Okres świętowania oraz podsumowania mijających 12 miesięcy. Nie... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi Poznańskie gdzie w dniach 25-27.10.2019r. Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski zaprezentowała historię motoryzacji na wystawie zatytułowanej „Państwa i miasta”.

Na powierzchni 3000 m2 przedstawiono:

  • okres 20-lecia międzywojennego w Polsce z Fiatem 508 Junak z 1937r. czy Fiatem 508 Łazik z 1938r. umiejscowionych tuż obok pracowni krawieckiej z charakterystycznym dla tego okresu wystrojem,
  • czasy PRL-u gdzie wśród blokowiska z trzepakiem prezentowały się warszawy, syreny, fiaty 125p i 126p, polonez czy mikrus oraz autobus Jelcz zwany „ogórkiem” wraz z żukami, nysami i tarpanem,
  • typową uliczkę włoską ze skuterami Vespa i Lambretta oraz fiatami m.in. Fiat 509 SM z 1926r. czy Fiat 514 z 1929r.,
  • w strefie amerykańskiej automobile przedwojenne jak Reo Roadster z 1908r. czy też Ford T z 1914r. w towarzystwie cadillac’ów, plymouth’ów, studebaker’ów, dodge’a czy też buick’a a wędrując dalej przenieśliśmy się do szalonych lat 50-tych i 60-tych prezentując dorobek motoryzacyjny tamtych lat: mustangi, chevrolety czy też corvetty z muzyką Elvisa Presley’a i szafy grającej w tle czy też uśmiechem Marylin Monroe,
  • w ‘30 rocznicę obalenia muru berlińskiego pojazdy z DDR: wartburgi, trabanty czy P70 a po drugiej stronie drutów kolczastych bogatą kolekcję volkswagenów, mercedesów czy BMW z Horch’em 853 Sport Cabrio z 1938r. na czele, którego wyjątkowość i piękność została nagrodzona w konkursie Retro Motor Show Awards 2019 w kategorii Retro Pojazd.

Całość wystawy dopełniała wyjątkowa scenografia, wystylizowani w stroje z dalej epoki członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych wczuwający się w swoje role, muzyka na żywo, konkursy i inscenizacje co zostało docenione przez kapitułę Retro Motor Show Awards 2019 przyznając nam nagrodę w Kategorii Retro Stoisko.

Tekst: Lidia Matuszek

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens