Setka zgłoszeń na GSMP Załuż – na otwarcie sezonu rekord frekwencji Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego

Znamy listę zawodników, którzy już w ten weekend w Załużu zmierzą się walce o pierwsze punkty. Otwarcie sezonu 2017 zapowiada się wyjątkowo emocjonująco, ponieważ do rywalizacji stanie rekordowa liczba 100 kierowców. Tak mocnej stawki w Bieszczadzkim Wyścigu Górskim jeszcze nie było! W ramach drugiej rundy IHCC zobaczymy 36 zawodników (w tym 11 Polaków). W Mistrzostwach Polski będzie rywalizować. Puchar Europy Strefy Centralnej FIA CEZ zgromadzi 32 kierowców i 13 Polaków, a FIA CEZ Historyczne czterech zawodników, wśród których barw Biało-Czerwonych bronił będzie Jerzy Nowakowski (BMW 2002 TI). O puchary w czempionatach narodowych stanie następująca stawka kierowców:  GSMP -  79 (60 Polaków) GSMP Historyczne  - 13 (10 z Polski) i MSR – 25 (5 Polaków). Łącznie do rozdania na mecie przewidziano imponujące 241 statuetek.

Nie zabraknie czołowej trójki klasyfikacji generalnej Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski 2016 samochodów z nadwoziem zamkniętym: Igora Drotara(Skoda Fabia R5), Waldemara Kluzy (Skoda Fabia S2000) i Dubaia (Mitshubishi Lancer Berg Monster). Kluzę po raz pierwszy zobaczymy w nowym samochodzie. Debiut w Klasie E1 i powrót do wyścigów Górskich zapowiada Michał Ratajczyk (Mitsubishi Lancer EVO IX 7 motorsport) - Mistrz Polski GSMP 2015 w grupie N. 

Dubai otwiera stawkę Klasy E2-SH, a za rywali będzie miał Marcina Wronę, który w tym roku przesiada się do najmocniejszej klasy, a Załużu pojawi się w Volkswagenie Golfie Turbo oraz Przemysława Waszczuka w Fordzie Fiesta i Pawła Rzadkosza (Intech  1000).  

Formuł w Załużu zobaczymy sześć, w bardzo mocnym międzynarodowym składzie. Wielka strata, że w tym gronie zabraknie niestety Polaków (również czołowej trójki sezonu 2016). 

W klasie E1 mocnych samochodów również nie zabraknie. Obok wspomnianego wyżej Drotara i Kluzy, czy Ratajczyka kibice będą mogli zobaczyć m.in.: samochody WRC Grzegorz  Dudy (Hyundai i20 WRC) czy Skodę Fabia WRC Karela Treny. W Mitsubishi Lancer na linii startu ustawią się Roman Baran, Peter Liptak i Boczek. Kolejna mocna Skoda należeć będzie do Veroslava Cvrcka (Skoda Fabia RS2000).

Szymon Piękoś i Karol Krupa przesiedli się do Lancerów i powalczą o punkty odpowiednio w A+2000 i N+2000, ale nawet pod ich nieobecność w EI-2000 emocji nie zabraknie. O zwycięstwo powalczy w Załużu dziesięciu  zawodników z Polski i Słowacji, na czele z Jarosławem Adamiakiem (Honda Civic), Michałem Tochowiczem (Peugeot 106 Maxi), Peterem Ambruzem (Vauxhall Vectra ST), czy Bartoszem Herbanem, który zaliczy pierwszy start swoim nowym Peugeotem 208. 

W E0 w Załużu pojawi się sporo nowych zawodników, chociaż zabraknie też kilku czołowych zawodników. Ze stawki sezonu 2016 zobaczymy tylko Marcina Staniaka (BMW 318 IS), Mariusza Białego (BMW E30 320 IS) i Gabriela Kubita (Hondzie Integra).

Bezpośrednio przed kierowcami E0 z trasą zmierzą się zawodnicy w samochodach A-grupowych. Tradycyjnie silną grupą będą tu Lancery (Łukasz Kabaciński, Robert Sługocki, Grzegorz Kozioł, Piotr Ostrowski i Szymon Piękoś), z którymi będzie się mierzyć m.in. Honda Civic SZOŁKA, czy Renault Clio Konrada Bieli.

Drugą najliczniejszą grupą w stawce Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego po E1, będzie klasa A/PL (19 zgłoszeń), którą zasilą też zawodnicy nowego Pucharu Clio. Wśród nazwisk znanych z zeszłego roku, nie zabraknie Janusza Jania (Honda Interga), Rafała Szumca (Peugeot 306), Jacka Handl (BMW M3/E36) czy Marcina Wilusz (Renault Clio).

W Grupie N zobaczymy siedmiu Polaków i dwóch zawodników ze Słowacji (Peter Jurena – Mitsubishi Lancer Evo i Peter KACVINSKÝ – Renault Clio RS). Biało-czerwonych barw będą bronić między innymi Wojciech SZULC (Lancer Evo), Herbi (Lancer Evo X), wspomniany wcześniej Karol Krupa (Lancer Evo), Radosław Ćwięczek.

W Załużu nie zabraknie samochodów historycznych. Kibice na trasie zobaczą takie wyścigowe  klasyki, jak: Subaru Legacy RS (Wojciech Koczeski), dwie Lancie Beta (August Gratzer i Tomas Benik), Porsche Carrera 2 (Wojciech Subocz), VW Golf (Wojciech Myszkier i Daniel Szarek), Fiat 126p (Angelo Gilli, Krzysztof Starkowicz) czy BMW 2002 TI Jerzego Nowakowskiego.

Oficjalnym sponsorem Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski jest operator telekomunikacyjny Red Bull MOBILE - Twój wstęp do świata Red Bulla!

Partnerami medialnymi są sportowefakty.wp.pl oraz autoklub.pl - portal sportów motorowych. 

Po więcej informacji z cyklu Górskich Samochodowych MIstrzostw Polski zapraszamy na nasz facebook.com/pzmGSMP! 

Tekst: Mateusz Buchtyar 

Foto: UMA - Agnieszka Wołkowicz 

Samochody: 

News

Komunikat ZT GKSS nr 1/2024
Informujemy, że Komunikat Zespołu ds. Technicznych Głównej Komisji Sportu... więcej
Wystartował Rajd Safari, Kajetanowicz liderem w WRC2 Challenger!
Z tradycyjnym dopingiem tłumu fanów rozpoczęła się rywalizacja w ... więcej
Wśród afrykańskiej fauny i flory – WRC Rajd Safari 2024 na żywo w Motowizji
Po ponad miesięcznej przerwie do rywalizacji powracają najlepsze... więcej
Rajd Polski: 300 kilometrów oesowych i 70 widowiskowych stref kibica
Ponad 300 kilometrów na trasach dziewiętnastu, szutrowych odcinków... więcej
Komunikat GKSS PZM nr 5/2024
Informujemy, że Komunikat Głównej Komisji Sportu Samochodowego PZM nr 5/2024... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 06-07.04.2024, Olsztyn
PROGRAM SZKOLENIA I EGZAMINU KANDYDATÓW NA LICENCJĘ ZAWODNIKA I LICENCJĘ... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 06.04.2024, Olsztyn
PROGRAM SZKOLENIA I EGZAMINU NA LICENCJĘ SĘDZIEGO SPORTU SAMOCHODOWEGO STOPNIA... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-C, NDJ-C, 14-15.04.2024, Tor Kielce
1. Termin: 14 - 15 kwietnia 2024 r. (niedziela i poniedziałek) 2.... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, szkolenie na licencje stopnia ND-R, 03.04.2024, Gdynia
Szkolenie sędziów sportu samochodowego oraz szkolenie na licencję stopnia ND-R... więcej

Strony

- Archiwum