Konferencja prasowa przed ORLEN Baja Poland

Puchar Świata FIA w Rajdach Terenowych po raz szósty w historii zawita do Szczecina, gdzie na widowiskowej Wyspie Łasztownia ponownie zlokalizowane zostaną park serwisowy oraz biura rajdu. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w warszawskim Hotelu Westin poznaliśmy szczegóły tegorocznej edycji ORLEN Baja Poland zaplanowanej w dniach 31 sierpnia – 3 września 2017.

W konferencji prasowej udział wzięli m. in. Krzysztof Hołowczyc i Kuba Przygoński. Pierwszy z nich ponownie „nie dotrzymał obietnicy” związanej z zakończeniem kariery i ogłosił swój powrót na odcinki specjalne zlokalizowane w Drawsku Pomorskim i gminie Dobra. Dla popularnego „Hołka” powrót do Szczecina, gdzie aż pięciokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium, zawsze stanowi szczególne wydarzenie.

- Dla mnie to przede wszystkim ogromna frajda, kiedy raz w roku mogę parę razy przełożyć prawą ręką dźwignię sekwencyjnej skrzyni i usłyszeć charakterystyczne buczenie mocnego silnika w MINI ALL4 Racing na szóstym biegu – cieszył się Hołowczyc. – W tym roku również wystartuję w samochodzie przygotowanym przez zespół X-raid Svena Quandta i nie ukrywam, że to dla mnie szczególna data w kalendarzu.

Krzysztof Hołowczyc aż pięciokrotnie triumfował w Baja Poland, a jego celem w tegorocznym starcie będzie pokonanie jednego z faworytów, triumfatora edycji z roku 2016 – Nassera Al-Attiyah.

- Będę miał do dyspozycji świetny samochód, najnowszą konstrukcję MINI i jestem przekonany, że da mi ona i mojemu pilotowi Łukaszowi Kurzei szansę na nawiązanie walki o zwycięstwo – kontynuował Hołowczyc. – Startując raz w roku mam też świadomość, że zawodnicy którzy jadą pełny sezon są rozjeżdżeni i mają pewną przewagę, z kolei gdy ja wsiadam za kierownicę na świeżości i z dużym głodem rywalizacji, również mam pewną przewagę nad nimi.

W świetnej dyspozycji do ORLEN Baja Poland przystąpi drugi z polskich zawodników, obecny na dzisiejszej konferencji – Kuba Przygoński. Jadący bliźniaczym MINI ALL4 Racing reprezentant ORLEN Team zajmuje obecnie bardzo wysokie drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych.

- Bardzo mi miło, że jestem tutaj z tak mocną ekipą. Tak naprawdę cel na ORLEN Baja Poland jest jeden: być najszybszym i wygrać z Nasserem Al-Attiyahem – zapowiada Kuba Przygoński, który nie traci jednak chłodnej głowy. – Jeśli w którymś momencie coś nie będzie szło po naszej myśli, będziemy musieli zmienić taktykę, bowiem najważniejsze będzie dowieźć bezcenne punkty w klasyfikacji generalnej sezonu. Zarówno ja, jak i Krzysiek, będziemy mieć do dyspozycji bardzo konkurencyjne samochody, więc wydaje mi się, że Nasser nie będzie miał łatwego życia, tym bardziej że będziemy ścigać się na naszym terenie, na którym czujemy się bardzo dobrze – zapowiedział zawodnik ORLEN Team.

W konferencji prasowej przed ORLEN Baja Poland wzięła udział również Julita Małuszyńska, zawodniczka i przedstawicielka sponsora generalnego Columna Medica. Załoga Michał Małuszyński/Julita Małuszyńska w ubiegłym roku zajęła świetne 10. miejsce w szczecińskiej imprezie, a sezon 2017 zaczęła od zwycięstwa w Baja Drawsko Pomorskie – pierwszej rundzie mistrzostw Polski.

- Przed każdym startem mamy ogromne ambicje, jednak zdajemy sobie sprawę z klasy i poziomu, jaki prezentują zgłoszeni do ORLEN Baja Poland zawodnicy. Mamy tutaj ścisłą światową czołówkę, a my jedziemy w tym rajdzie w dużej części z pasji do motoryzacji – mówiła Julita Małuszyńska o wspólnym starcie ze swoim mężem Michałem. – Nie jesteśmy zespołem, który jedzie we wszystkich rajdach w kalendarzu, a nasze starty uzależnione są od planów zawodowych i wolnego czasu. ORLEN Baja Poland jest jednak dla nas najważniejszym rajdem, do którego przygotowujemy się bardzo starannie. Mogę również zdradzić, że naszym mentorem po raz kolejny był Krzysztof Hołowczyc, stanowiący niedościgniony wzór – dziękowała Julita wracającemu na trasy ORLEN Baja Poland „Hołkowi”.

W dzisiejszym spotkaniu mającym miejsce dokładnie 10 dni przed rozpoczęciem rywalizacji w Szczecinie udział wzięli także Andrzej Witkowski, prezes Polskiego Związku Motorowego oraz Mariusz Podkalicki, przedstawiciel Fundacji Baja Poland, organizatora 9. rundy Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych.

Pierwszy z nich podkreślał wagę oraz rangę polskiej rundy w całym kalendarzu najważniejszych zawodów typu cross-country: - Dla mnie osobiście ORLEN Baja Poland ma ogromne znaczenie z trzech powodów. Po pierwsze, Puchar Świata FIA w Rajdach Terenowych to najwyższej rangi zawody. Po drugie, to impreza ciesząca się szczególną renomą wśród kierowców biorących w niej udział. Odcinek specjalny w Drawsku Pomorskim jest najdłuższym w całym kalendarzu rajdów baja. Po trzecie, polscy kierowcy należą do ścisłej czołówki, w tym będący dzisiaj z nami Krzysztof Hołowczyc, zdobywca Pucharu Świata i 5-krotny triumfator tej rundy.

Mariusz Podkalicki zdradził także pierwsze szczegóły dotyczące trasy i rozlokowania najważniejszych punktów na mapie. – Co roku staramy się coraz bardziej udoskonalać ORLEN Baja Poland poprzez szereg ciekawych rozwiązań dla kibiców, którzy chcą oglądać zawodników rywalizujących na najwyższym światowym poziomie. Baza tegorocznego rajdu zlokalizowana będzie na szczecińskiej wyspie Łasztownia, gdzie zbudowane zostanie również całe miasteczko rajdowe. Oprócz tego przewidzieliśmy szereg konkursów i innych atrakcji przygotowanych z myślą o kibicach w każdym wieku, czy sektorów, jak na przykład strefa bezpieczeństwa ruchu drogowego. Mogę zapewnić, że będzie się działo! – zakończył Podkalicki, którego córka, Klaudia, ponownie dołączy do grona reprezentantek płci pięknej w tegorocznej edycji ORLEN Baja Poland.

Publikacja listy zgłoszeń do tegorocznego ORLEN Baja Poland będzie miała miejsce już w najbliższy piątek, 25 sierpnia. Podczas konferencji zasygnalizowano, że na starcie zjawi się dużo ponad sto samochodów, motocykli, quadów i ciężarówek.

Samochody: 
Share

News

ORLEN 78. Rajd Polski - 24 strefy kibica przy oesach
(24.05.2022) Aż 24 strefy kibica przy odcinkach specjalnych ORLEN 78. Rajdu... więcej
Przed Kamena Rally Team druga runda Pucharu Europy
W dniach 26.05 – 28.05.2022 zespół rajdowy Orlen Teamu pojawi się na... więcej
Kajetanowicz i Szczepaniak wywalczyli drugie miejsce w WRC 2
Szóste z rzędu podium w Rajdowych Mistrzostwach Świata dla Kajetana... więcej
Sébastien PETIT wygrywa w Korczynie
Niedzielna odsłona 19 Wyścigu Górskiego Prządki – Valvoline, była... więcej
Kristensson i Johansson wygrywają 41. Rajd Podlaski
Szwedzka załoga Tom Kristensson/Andreas Johansson (Hyundai i20 R5) wygrała... więcej
Trzecie miejsce Kajetanowicza przed finałowym etapem Rajdu Portugalii 2022
Startujący w kategorii WRC 2 Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak zajmują... więcej
Dubai i Petit wygrywają I Rundę GSMP
Ulewny deszcz przywitał w sobotni poranek  73 kierowców, startujących w... więcej
SZWEDZI NA PROWADZENIU PO I ETAPIE 41. RAJDU PODLASKIEGO
Tom Kristensson i Andreas Johansson (Hyundai i20 R5) przewodzą klasyfikacji... więcej
Świetne wyniki Kajetanowicza
Zakończył się pierwszy etap Rajdu Portugalii, czwartej rundy Rajdowych... więcej

Strony

- Archiwum