Drużynowe Mistrzostwa Europy w Motocrossie MXOEN 2017 Gdańsk

W pierwszy weekend września tor w Gdańsku stał się stolicą europejskiego motocrossu. W zawodach uczestniczyły reprezentacje 18 krajów Europy, a Padock zawodów przypominał ten z MXGP.  Polska wystawiła jako gospodarz imprezy dwie męskie i jedną żeńską reprezentację.

Weekend rozpoczął się od potężnych opadów deszczu, który zamienił dobrze przygotowany tor w istne bagno, co zmusiło organizatorów do odwołania sobotnich zmagań już po treningach dowolnych. Dzięki pracy ekipy klubu GAMK udało się przywrócić tor do stanu używalności i dopilnować, aby niedzielne finałowe wyścigi odbyły się w bezpiecznych warunkach. Mimo że niesprzyjająca pogoda niestety skutecznie odstraszyła kibiców, to ci którzy byli z pewnością nie żałowali, bo zaciętej walki i ogromnych emocji zdecydowanie nie brakowało. Powodów do radości było sporo nie tylko dlatego, że mimo tak dużych przeciwności udało się doprowadzić do skutku Drużynowe Mistrzostwa Europy w Motocrossie, ale i że nasi zawodnicy pokazali, jak mogą skutecznie powalczyć na europejskim poziomie.

W kobiecym Pucharze zmagania zdominowały Holenderki z dowodzącą im Nancy Van de Ven, która zaprezentowała fenomenalną formę na obiekcie Gdańskiego Auto-Moto Klubu. Nancy w pierwszym wyścigu prowadziła od pierwszego okrążenia i niezagrożona dojechała do mety jako zwyciężczyni przed podążającą za nią rodaczką Nicky Van Wordragen. Na trzecim miejscu w pierwszym biegu po zaciętej pogoni zameldowała się Kiara Fontanesi. W drugim wyścigu byliśmy świadkami pięknego pojedynku Van de Ven i Fontanesi, z którego zwycięsko po ataku dopiero na ostatnim okrążeniu wyszła Nancy. Jej koleżanka z drużyny tym razem była trzecia, co dało Holenderkom zwycięstwo w klasyfikacji narodowej pań. Drugie miejsce zajęły dowodzone przez Kiarę Włoszki, a trzecie były Niemki.

Pod nieobecność naszej najszybszej zawodniczki – Joanny Miller, Polskę reprezentowały Wiktoria Garbowska i Karolina Jankowiak. Niestety podczas pierwszego wyścigu Karolina odniosła kontuzję zostawiając Wiktorię samą na polu bitwy. Świeżo upieczona Mistrzyni Polski była 18. i 19., co dało reprezentacji 10 miejsce.

Startującym w klasie MX85 Holendrom szczęście już tak nie dopisywało, bo Kay Karssemakers, który prowadził na pierwszym okrążeniu wyścigu numer jeden ostatecznie skończył ten bieg jako 20-ty i nie pojawił się już na starcie drugiego. Jego problemy wykorzystał Rasmus Pederson z Danii, który już na drugim kółku z trzeciej pozycji przebił się na prowadzenie. O drugie miejsce zacięty pojedynek toczył Kay De Wolf z Holandii z Maxem Palssonem ze Szwecji. Zawodnicy kilkakrotnie zamieniali się pozycjami, ale ostatecznie to De Wolf przekroczył linię mety na drugim miejscu, a Max spadł aż na 5. po tym jak atak przeprowadził na niego Florian Miot z Francji. W wyścigu numer dwa Kay De Wolf objął prowadzenie po starcie i utrzymywał się na nim przez pierwsze kilka okrążeń, dopóki nie dopadł go Miot. Florian szybko wypracował sobie bezpieczną przewagę, a Kay zamiast na gonieniu lidera musiał się skupić na uciekaniu przed przebijającym się z piątej pozycji Pedersonem. Rasmus ostatecznie dojechał na trzecim miejscu za Miotem i De Wolfem. Punktów w klasie MX85 niestety nie udało się zdobyć żadnemu z Polaków, ale najbliżej tego był Olaf Włodarczak, który w pierwszym wyścigu zameldował się na 22 pozycji.

Wisienką na torcie niedzielnych zmagań były łączone wyścigi klas 125 i 250, podczas których na głośny doping mogli liczyć Polacy, a szczególnie mieszkający zaledwie 20 km od toru Szymon Staszkiewicz i jadący z nim w zespole Patryk Zdunek. Szymon w pierwszym wyścigu po nienajlepszym starcie wspólnie z podążającym za nim Gabrielem Chętnickim skrupulatnie przebijał się o kolejne pozycje, aż do momentu kiedy problemy techniczne zmusiły Gabę do zjechania na kilka okrążeń przed końcem. Staszkiewicz kontynuował odrabianie strat i ostatecznie zdołał przebić się na 9. pozycję klasy 250. Jednak prawdziwy popis Szymon dał w drugim wyścigu, kiedy omal nie zgarnął holeshota i jakiś czas utrzymywał się na czwartej pozycji. Ostatecznie spadł na szóste miejsce (4 w 250cc), co w tak prestiżowym gronie dało mu piątą pozycję w klasyfikacji generalnej MX250. Docenili to również kibice, którzy ostro dopingowali Szymona przez cały wyścig. Dowodzący reprezentacją B Gabriel Chętnicki po kolejnej pogoni był 10. w drugim biegu. Do świetnego wyniku Staszkiewicza, Patryk Zdunek dołożył dwa 10 miejsca w klasie 125, co dało Polsce 11 pozycję w klasyfikacji narodowej.

Dzięki doskonałej postawie Mathysa Boisrame, który zwyciężył pierwszy wyścig, a w drugim był trzeci to Francuzi ostatecznie mogli świętować triumf w Drużynowym Pucharze Europy. Drugie miejsce przypadło reprezentacji Danii, w której bohaterem zdecydowanie został Mikkel Haarup. Młody Duńczyk nie tylko zwyciężył z kompletem punktów klasę 125 pokonując m.in. aktualnego Mistrza Świata 125 Gianlucę Facchettiego, ale także po pięknych pościgach finiszował na 3 i 4 miejscu w łączonych wyścigach. Podium dopełnili Włosi.

Szczegółowe wyniki : motoresults.pl

Tekst: Eliasz Dawidson

Motocykle: 
Share

News

Rajd Dakar 2018 – etap 11. ORLEN Team pokonał słynną Fiambalę
Słynna i owiana złą sławą Fiambalá była areną zmagań podczas jedenastego etapu... więcej
Szymon Staszkiewicz pod opieką Sebastien'a Tortelli
Bardzo dobre informacje dla polskich fanów motocrossu dotarły z Francji. Szymon... więcej
Gala Sportu w Lidzbarku Warmińskim - głosowanie trwa do 18 lutego
24 lutego 2018 roku w Lidzbarku Warmińskim odbędzie się Gala Sportu... więcej
Kursokonferencja sędziowska w Bydgoszczy, 3/4 marca 2018r.
Uprzejmie informujemy, że w dniach 3/4 marca 2018 r. Główna Komisja Sportu... więcej
Złamana noga i koniec Dakaru Rafała Sonika
Peruwiańska pustynia nie oszczędza ani faworytów, ani najbardziej doświadczonych... więcej
Rusza 40. Rajd Dakar. Na starcie 11 Polaków!
40. Rajd Dakar odbędzie się w dniach 6-20 stycznia 2018 roku. Nie ma... więcej
Powiedz NIE dopingowi!
Powiedz NIE! Dopingowi w 2018 roku!Polski Związek Motorowy - PZM - kontynuuje... więcej
Biuletyn PZM - Nr 8
Drodzy Czytelnicy! Pierwszy sezon wydawniczy Biuletynu Polskiego Związku... więcej
Kalendarz Sportu Motocyklowego 2018
W dniu 20 grudnia 2017 r. Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Związku... więcej

Strony

- Archiwum