La Festa Mille Miglia - relacja

Korzystając z zimowej przerwy w rajdach przypominamy zeszły sezon i start polsko-czeskiej załogi w Japonii. W październiku 2016 roku Marian Stoch i Pavel Lamla pojawili się na starcie La Festa Mille Miglia nawiązującego do słynnej włoskiej imprezy. Nasza załoga ruszyła na trasę w Astonie Martinie 15/98 z 1938 roku.

Rajd "La Festa Mille Miglia" po raz pierwszy odbył się w 1997 roku. Wydarzenie odbywa się co roku na jesień, a ostatnia edycja była 20. rajdem tego cyklu.
"La Festa Mille Miglia" została uznana przez Międzynarodową Federację Pojazdów Zabytkowych (FIVA) za jedyne tego typu wydarzenie w Azji.

Rajd rozpoczął się 14 października (piątek) i trwał do 17 października (poniedziałek). Na trasie wynoszącej 1166,9 km odwiedzono m. in.: Tokyo, Yuzawę, Prefekturę Niigata, Karuizaw, Prefekturę Nagano, Hakone, Prefekturę Kanagawa.

Punktem startowym rajdu była świątynia Meiji. Tym razem gościem specjalnym był znany kierowca rajdowy Sir Stirling Moss, który machnął chorągiewką startową.

Dzień pierwszy: po zakończeniu konkursu PC (konkurs polegający na przejechaniu wyznaczonego odcinka w wyznaczonym czasie mierzonym w sekundach) w TSUTAYA BOOKS w Daikanyama uczestnicy opuścili Tokio i udali się na północ, do następnego punktu Akagi-kogen S.A., w prefekturze Gunma. Następnie rajdowcy pojawili się w NASPA New Otani w mieście YUZAWA, prefektura Niigata. Kiedy dojechali do linii mety w NASPA New Otani było już ciemno. Chłodna pogoda dała się we znaki, a na twarzach uczestników dostrzec można było zmęczenie.

Najważniejsze w La Festa Mille Migila jest otrzymanie pieczęci z każdego punktu trasy. Jeżeli uczestnikom brakować będzie chociażby jednej, zostaną zdyskwalifikowani, nawet jeżeli ukończą rajd. Przejechanie 270 km w pół dnia nie było łatwym zadaniem. Zarówno dla ludzi jaki i dla samochodów. Na trasie nie obyło się bez awarii. Na parkingu hotelowym mechanicy naprawiali samochody do późnej nocy. Wspierali się wzajemnie i ciężko pracowali nie tylko naprawiając pojazdy za które byli odpowiedzialni, ale również samochody innych uczestników.

Dzień drugi: 15 października rozpoczął się bezchmurnym, słonecznym niebem. Wielu uczestników sprawdziło samochody odpalając silnik wczesnym rankiem przed ponad 300 km trasą. Ze względu na chłodny poranek i kondensacje pary wodnej na szybach widoczność była ograniczona. Uczestnicy rozgrzali silniki samochodów i skierowali się do pierwszego punktu Matsunoyamaonsen.

Drugi dzień rajdu to trasa przebiegająca przez kręte drogi i miejskie obszary, takie jak regiony gorących źródeł i ulice handlowe. Na krętych drogach uczestnicy mogli cieszyć się wspaniałymi widokami tarasów ryżowych, jezior i gór, a także podziwiać powoli czerwieniejące liście drzew.

Mieszkańcy poszczególnych miejscowości ciepło przywitali uczestników na trasie. Czekali z niecierpliwością na samochody i cieszyli się z atmosfery rajdu wymachując chorągiewkami. Po usłyszeniu dźwięku silnika tłum wydawał z siebie okrzyk powitalny i zachęcał uczestników do dalszej drogi.

Drugiego dnia przeprowadzono 13 konkursów PC. Próby PC są uzależnione od wielu czynników, również od kondycji samochodu, współpracy pomiędzy kierowcą i pilotem oraz od pogody danego dnia. Kluczową kwestią jest synchronizacja czasów pomiędzy kierowcą i pilotem, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej koncentracji.

Dzień trzeci: pogoda była dobra, co sprawiło, że uczestnicy odetchnęli z ulgą. Dzień trzeci to również trasa ponad 300 km. To jest moment, kiedy zmęczenie zaczyna dawać się we znaki zarówno uczestnikom, jak i samochodom. Trasa prowadząca przez Yatsugatake i górę Fuji do Hakone była dosyć trudna. Jednak trudy przejazdu rekompensowały krajobrazy górskie. Tego dnia przeprowadzono aż 17 konkursów PC.

Dzień czwarty: deszczowa pogoda w ostatni dzień to mocny kontrast z bezchmurną aurą ostatnich trzech dni. Ponieważ horyzont w Izu pokryty był gęstą mgłą, uczestnicy przez chwilę mieli bardzo słabą widoczność. Kiedy zjechali już do punktu, gdzie widać było morze, w końcu mgła się rozrzedziła. Jednak chwilę po tym, deszcz stał się bardziej intensywny i niemiłośniernie zmoczył uczestników. Pomimo tak kiepskiej pogody konkursy PC odbyły się bez większych problemów. Wielu uczestników wychylało się z samochodu, aby dostrzec linie pomiarowe i zmieścić się w czasie. Nie zawiedli także mieszkańcy poszczególnych miejscowości, którzy wychodzili na powitanie uczestników. Rajdowcy przejechali przez Atami drogą wzdłuż wybrzeża i skierowali się do Yokohamy przez Oiso, Enoshima i Hayama. Metę zlokalizowano w Tokio. Mnóstwo osób przyszło podziwiać uczestników i ich maszyny na mecie przy świątyni Meiji. Kiedy samochody wjeżdżały jeden za drugim tłum przywitał je radośnie i nagrodził ciepłym aplauzem.
 

Wieczorem elegancko ubrani uczestnicy rajdu przywitali Jej Imperialną Wysokość Księżniczkę Akiko. Usiedli do wystawnej kolacji korzystając z chwili odpoczynku po czterech trudnych dniach.

Trzecie miejsce przyznano ekipie Mozzi i Biacca, która dwukrotnie wygrała Mille Miglia we Włoszech. Załoga uczestniczy w La Festa Mille Miglia od 2014 roku i od trzech lat bywają w pierwszej trójce zwycięzców. Pomimo tego, że ukończyli pierwszy dzień na szóstym miejscu, udało im się stopniowo dojść do podium. Drugie miejsce przyznano rodzinnej ekipie Takigawa, która jest stałym gościem w czołówce tego rajdu. Pierwsze miejsce przyznano Panu i Pani Takemoto. Niespodzianki nie było - to ich ósme zwycięstwo z rzędu. Od początku wypracowali przewagę, której nie oddali aż do końca rajdu. Tak samo było w każdej edycji od 2011 roku.

Share

News

Zapraszamy na MPPZ do Częstochowy
Tęsknicie za rajdowymi emocjami, rywalizacją i podziwianiem przepięknych tras... więcej
Dwie rundy MOWPZ odwołane
Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Polski informuje, że z powodu... więcej
Klasyczny Koneser po raz drugi - relacja
W sobotę 4 lipca w Centrum Praskim Koneser odbyła się impreza ... więcej
4. Miński Rajd Motocklowy - runda MOWPZ
Klub Dawnych Motocykli "Magnet" zaprasza do Mińska Mazowieckiego na 4... więcej
Konkurs FIVA dla młidych duchem
FIVA (Fédération Internationale des Véhicules Ancien) zaprasza młodzież do... więcej
47. urodziny Fiata 126p - relacja
W minioną sobotę odbył się zlot Fiatów 126p organizowany przez Komisję Pojazdów... więcej
47. urodziny Fiata 126p - galeria zdjęć
Zdjęcia z FotoSpotu z okazji 47. urodzin Polskiego Fiata 126p. Autorami... więcej
XI Rajd Pojazdów Zabytkowych organizowany przez TMD "Weteran Płock" odwołany
Otrzymaliśmy następującą informację od klubu TMD Weteran Płock, organizatora... więcej
W dniu 12 czerwca 2020 r. (piątek) Biuro ZG PZM będzie nieczynne.
Informujemy, że w dniu 12 czerwca 2020 r. (piątek)  Biuro Zarządu Głównego... więcej
Drive it Day 2020 - galeria naszych czytelników
Wasza galeria z Drive it Day 2020. Jak widać pogoda nie była dla Was straszna i... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi Poznańskie gdzie w dniach 25-27.10.2019r. Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski zaprezentowała historię motoryzacji na wystawie zatytułowanej „Państwa i miasta”.

Na powierzchni 3000 m2 przedstawiono:

  • okres 20-lecia międzywojennego w Polsce z Fiatem 508 Junak z 1937r. czy Fiatem 508 Łazik z 1938r. umiejscowionych tuż obok pracowni krawieckiej z charakterystycznym dla tego okresu wystrojem,
  • czasy PRL-u gdzie wśród blokowiska z trzepakiem prezentowały się warszawy, syreny, fiaty 125p i 126p, polonez czy mikrus oraz autobus Jelcz zwany „ogórkiem” wraz z żukami, nysami i tarpanem,
  • typową uliczkę włoską ze skuterami Vespa i Lambretta oraz fiatami m.in. Fiat 509 SM z 1926r. czy Fiat 514 z 1929r.,
  • w strefie amerykańskiej automobile przedwojenne jak Reo Roadster z 1908r. czy też Ford T z 1914r. w towarzystwie cadillac’ów, plymouth’ów, studebaker’ów, dodge’a czy też buick’a a wędrując dalej przenieśliśmy się do szalonych lat 50-tych i 60-tych prezentując dorobek motoryzacyjny tamtych lat: mustangi, chevrolety czy też corvetty z muzyką Elvisa Presley’a i szafy grającej w tle czy też uśmiechem Marylin Monroe,
  • w ‘30 rocznicę obalenia muru berlińskiego pojazdy z DDR: wartburgi, trabanty czy P70 a po drugiej stronie drutów kolczastych bogatą kolekcję volkswagenów, mercedesów czy BMW z Horch’em 853 Sport Cabrio z 1938r. na czele, którego wyjątkowość i piękność została nagrodzona w konkursie Retro Motor Show Awards 2019 w kategorii Retro Pojazd.

Całość wystawy dopełniała wyjątkowa scenografia, wystylizowani w stroje z dalej epoki członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych wczuwający się w swoje role, muzyka na żywo, konkursy i inscenizacje co zostało docenione przez kapitułę Retro Motor Show Awards 2019 przyznając nam nagrodę w Kategorii Retro Stoisko.

Tekst: Lidia Matuszek

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens