Załuż na otwarcie

42 edycja Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego otworzy cykl Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski 2016. Pierwsza i druga runda tegorocznego czempionatu zostanie połączona z FIA International Hill Climb Cup, mistrzostwami Słowacji oraz FIA CEZ Hill Climb Championship w kategoriach samochodów współczesnych i historycznych.

Na pobicie czekają dwa rekordy trasy. W kategorii I, od 2014 roku najlepszy czas należy do Jozefa Béreša juniora, który Lancerem Evo III Proto klasy Open+2000 przejechał trasę w czasie 2.22,169. Rekord w kategorii II - 2.16,511 - ustanowiony został w 2011 roku również przez Słowaka, Andreja Krajčiego w Loli T96/50.

Do Sanoka, gdzie odbędzie się odbiór administracyjny i badanie kontrolne, już 13 maja zjadą specjaliści wyścigów górskich, a organizatorzy liczą na blisko 100 zgłoszeń, w tym szczególnie na zawodników z zagranicy w pojazdach kategorii II, które kilka lat temu powróciły na bieszczadzkie serpentyny.

- Co roku staramy się zwiększać prestiż imprezy – mówi Marcin Fiejdasz, dyrektor zawodów. - Od kilku lat na naszych rundach pojawiają się najlepsi kierowcy dysponującymi formułami, tak lubianymi i oczekiwanymi przez kibiców. W tym roku też nie zabraknie takich samochodów. Po raz pierwszy pojawią się również samochody historyczne startujące w cyklu FIA CEZ Historic, które mam nadzieję, sprawią wiele radości starszym kibicom i fanom wyścigów górskich oraz sportów samochodowych.

Zawody rozgrywane w niewielkiej miejscowości jaką jest Załuż, od lat mają swój wyjątkowy charakter. Trasa zlokalizowana zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od granic ze Słowacją oraz Ukrainą sprawia, że z roku na rok przybywa zagranicznych kibiców, a Karpaty i przepiękne widoki z pewnością pomagają w zdobywaniu popularności wśród fanów wyścigów górskich.  

W ubiegłym roku najszybsi na 4688-metrowej trasie z Wujskiego do Tyrawy Wołoskiej okazali się słowaccy kierowcy, Jozef Béreš Jr w Lancerze Evo III Proto oraz Igor Drotár w Lancerze WRC. Za nimi znaleźli się Polacy – w 1 rundzie Mistrz Polski – Dubaj, a podczas drugiego dnia rywalizacji Waldemar Kluza w Colcie Proto.

Samochody: 
Share

News

Weekend Karola Krupy
Karol Krupa (Borg Warner Polish Racing Team, Skoda Fabia CT) podczas... więcej
Piąta wygrana Karola Krupy w tym sezonie
Karol Krupa (Skoda Fabia CT) lider klasyfikacji generalnej Górskich... więcej
Columna Medica Baja Poland - najtrudniejszy i najważniejszy rajd w sezonie
Światowa czołówka kierowców i najszybsze terenowe auta - to nas czeka na... więcej
Jubileuszowe 25. Grand Prix Sopot – Gdynia: emocje gwarantowane
Mimo, iż starty bolidów na trasie Sopot – Gdynia są od lat motorsportową... więcej
Najszybsi kierowcy wyścigowi powracają nad morze
Grand Prix Sopot Gdynia od początku istnienia imprezy cieszyło się sporą... więcej
Luty i Celiński zwyciężają w Rzeszowie czwarty raz z rzędu! (Motul HRSMP)
Zmagania załóg w historycznych samochodach rajdowych na Podkarpaciu dobiegły... więcej
Marma 31. Rajd Rzeszowski: czwarty raz Grzyba
Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo) wygrali Marma 31. Rajd... więcej
Marma 31. Rajd Rzeszowski: Grzyb i Binięda prowadzą po I etapie
Dwukrotny mistrz Polski Grzegorz Grzyb (Skoda Fabia Rally2 evo), pilotowany... więcej

Strony

- Archiwum