Automobilklub Wielkopolski po raz drugi gospodarzem rundy Mistrzostw Świata i Europy FIM w Supermoto

Automobilklub Wielkopolski po zeszłorocznym, niezwykle udanym debiucie organizacyjnym został doceniony przez Światową Federację Motocyklową (FIM), która ponownie powierzyła klubowi przygotowanie na Torze „Poznań” rundy Mistrzostw Świata i Europy FIM w Supermoto. Impreza odbędzie się w dniach 16-17 lipca 2016r., a równolegle z najlepszymi zawodnikami świata w Poznaniu zobaczymy też krajową czołówkę motocyklistów rywalizujących w ramach Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Supermoto.

Supermoto, to wciąż rozwijająca się w Polsce dyscyplina wyścigów, łącząca szybkość wyścigów drogowych z widowiskowością motocrossu. Zawody będą odbywały się na specjalnie przygotowanej pętli o długości 1440 m., której bazą jest tor kartingowy oraz specjalnie przygotowany 200 metrowy odcinek terenowy z tzw. hopami, na których zawodnicy będą wykonywać efektowne skoki. Taka konfiguracja toru zapewnia dużą atrakcyjność zawodów dla kibiców, którzy niemal z każdego miejsca będą mogli obserwować całą stawkę. O zwycięstwie w Grand Prix Polski S1GP zadecyduje suma punktów zdobytych przez zawodników w dwóch wyścigach rozgrywanych w niedzielę.

Tegoroczne Grand Prix Polski będzie IV w tym sezonie rundą cyklu Mistrzostw Świata S1GP. Do tej pory zawodnicy rywalizowali w Hiszpanii (Jerez, Valencia) oraz we Włoszech (Busca).

W klasyfikacji generalnej S1GP prowadzi ubiegłoroczny Mistrz Świata – Thomas CHAREYRE (Francja) 145 pkt., który w tym sezonie wygrywał już pięciokrotnie, tylko raz uznając wyższość Marca Reiner SCHMIDTa (Niemcy) 127 pkt. – ubiegłorocznego Mistrza Europy Supermoto S2. Schmidt: „Zmiana kategorii jest trudniejsza niż się wydaje, muszę dużo trenować by móc nawiązać walkę z Thomasem, który jest bardzo silnym motocyklistą. Cieszę się, że zostałem w teamie z którym osiągnąłem swój największy sukces w karierze, teraz skupiamy się na doskonaleniu ustawień motocykla – silnika, zawieszania, eksperymentujemy z układem hamowania. Liczę, że ten sezon będzie bardzo udany.”

Reiner wygrał w ubiegłym roku w Poznaniu startując w klasie S2; czy w prestiżowej S1GP będzie w stanie powtórzyć sukces? Do walki o czołowe lokaty włączają się też Pavel KEJMAR (Czechy) 120 pkt. oraz Lukas HOLLBACHER (Austria) 116 pkt., których na Torze „Poznań” podziwialiśmy już w ubiegłym roku. Nasz południowy sąsiad ściga się w teamie KTM MTR Racing Team i tak mówi o swoich startach w 2016 r.: „Tegoroczny motocykl jest zupełnie nową konstrukcją, ma nową ramę, silnik, hamulce i zawieszenie, jest znacznie lepszy od ubiegłorocznego. Chcemy powalczyć o tytuł, ale rywalizacja jest bardzo zacięta, będę walczył o każde zwycięstwo, a przynajmniej każde podium.”

Ubiegłoroczny zwycięzca Grand Prix Polski – Fin Mauno HERMUNEN, wycofał się ze startów w serii S1GP, więc pewnym kandydatem do zwycięstwa wydaje się być Thomas CHAREYRE, który nie dość że jest aktualnym liderem serii, to w ubiegłym roku zajął na Torze „Poznań” drugie miejsce.

W rozgrywanych równolegle – Mistrzostwach Europy Supermoto S2 – liderem klasyfikacji jest Peter Vorlicek (Czechy) 141 pkt., który wygrał w 2016 r. pierwsze dwie rundy mistrzostw. We Włoszech musiał jednak uznać wyższość Diego Monticelli (Włochy), który po problemach podczas drugiej rundy odrabia starty i jest już 7 w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce w klasyfikacji Mistrzostw Europy S2 zajmuje Milan Stiniasky (Czechy) 113 pkt., a trzeci jest Lorenzo Promutico (Włochy) 95 pkt.

Liczymy, że do walki o czołowe lokaty włączą się też Polscy zawodnicy na czele z reprezentantami Automobilklubu Wielkopolski - Wojtkiem Mańczakiem i Tomaszem Nawrockim, tym bardziej, że w ramach wyścigowego weekendu Supermoto na Torze „Poznań” w piątek 15 lipca rozegrana zostanie runda Mistrzostw Polski i Pucharu Polski, gdzie obaj reprezentanci gospodarzy startują na co dzień.

Wstęp wolny!

 

Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawuje i Komitetowi Honorowemu Przewodniczy

Minister Sportu i Turystyki - Witold Bańka

Komitetow Honorowy stanowią:

Prezes Polskiego Związku Motorowego – Andrzej Witkowski

Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak

Starosta Poznański – Jan Grabkowski

 

Motocykle: 
Słowa kluczowe: 
Źródło newsa: 
Źródło zdjęcia: 
Share

News

Relacja MP Quad i PP Motocross - Seroki
Czołowi zawodnicy polskiego quadcrossu i motocrossu ponownie zagościli na ziemi... więcej
Columna Medica Baja Poland - odwołany udział klas MPRB i PPRB 01-04 września 2022
GKSM informuje, że podczas zawodów Columna Medica Baja Poland zaplanowanych w... więcej
Sezon Pucharu Polski Pit Bike Off-Road dojechał do półmetka
W pięknym stylu, ze świetną frekwencją i na pełnym gazie. Zawodnicy ścigający... więcej
Jurand Kuśmierczyk na podium zawodów Yamaha bLU cRU! Szkopek Team najlepszym zespołem rundy
Wielki sukces 17-letniego zawodnika Szkopek Team! Podczas piątej rundy pucharu... więcej
Puchar Polski Pit Bike Off-Road: czas na Wierzchucin Królewski!
Wakacyjna runda zawodów off-road odbędzie się w kujawsko-pomorskiem. Na... więcej
Odwołanie Mistrzostw Polski w Motocrossie w Gdańsku 10-11.09.2022
Biuro Sportu i Turystyki PZM informuje o odwołaniu 7 rundy Mistrzostw Polski w... więcej
Świetne wyniki Kuśmierczyka i Nowaka w Yamaha bLU cRU
Zawodnicy Szkopek Team bardzo dobrze zaprezentowali się podczas 4. rundy Yamaha... więcej
III runda Dobre Sklepy Motocyklowe Puchar Polski Pit Bike w strugach deszczu
Mimo mało optymistycznych prognoz pogody,  blisko setka zawodników... więcej
Biuletyn PZM Nr 26 - Lipiec 2022
Wakacje w pełni! Sezon motorsportowy jednak nie zwalnia.Za nami połowa sezonu. O... więcej
Wielka walka na Pit Bike’ach. Zawodnicy Pucharu Polski Pit Bike wracają na bydgoski Kartodrom
To już III z IV rund Dobre Sklepy Motocyklowe Pucharu Polski Pit Bike SM.... więcej

Strony

- Archiwum