V Ogólnopolski Zlot Miłośników Rowerów Zabytkowych RETROWERIADA

Automobilklub Wielkopolski - Komisja Pojazdów Zabytkowych zaprasza 22 maja 2016 roku nad Jezioro Maltańskie przy stoku Malta-Ski, gdzie odbędzie się V Ogólnopolski Zlot Miłośników Rowerów Zabytkowych. Tegoroczna edycja tej znanej już w środowisku pasjonatów zabytkowych rowerów imprezy odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Poznania Pana Jacka Jaśkowiaka. W zlocie mogą wziąć udział posiadacze rowerów wyprodukowanych do roku 1945 oraz produkcji polskiej do roku 1965. Po raz pierwszy zaprosiliśmy do udziału w zlocie posiadaczy rowerów wyścigowych wyprodukowanych do roku 1980.

Przewidujemy, że w zlocie weźmie w udział 50 uczestników, którzy zaprezentują około 80 rowerów. Spodziewamy się też licznego udziału publiczności.

Najbardziej widowiskową konkurencją zlotu jest zawsze konkurs elegancji, w której uczestnicy wystartują do jazdy dookoła jeziora ubrani zgodnie z modą okresu w którym został wyprodukowany rower. Ponadto podczas zlotu odbędą się takie konkurencje jak: najstarszy rower, najstarszy rower produkcji polskiej, najciekawszy technicznie, najoryginalniej zachowany, najlepiej odrestaurowany, itd. Do najciekawszych eksponatów wśród rowerów wyścigowych należeć będą: produkcji polskiej takie jak Jaguar, Huragan, produkcji francuskiej - Auto Moto, Peugeot a także włoski di Bartolomei i niemiecki Diamant. Uczestnicy pokażą także eksponaty z XIX wieku jak np. Amerykański Rambler z 1892 roku, angielski BSA z 1898 roku, a także rowery takich firm jak Raleigh, Dürkopp, New Hudson, Brennabor, Griffon, Adler, NSU. Z polskich firm prezentowane będą rowery Kamiński, Kastor, Łucznik, WPS, ERG, Herold. Dodatkowo na zlocie przez cały czas można będzie oglądać wystawę zabytkowych rowerków dziecięcych, wózków dziecięcych, lalek, kolekcję zabawek chłopięcych takich jak pojazdy, czołgi itp. oraz zabytkowych pojazdów na pedały. Serdecznie zapraszamy 22 maja 2016 nad Maltę od godz. 10:00 do godz. 16:00. Miłośnicy rowerów będą mieli co podziwiać. Warto przyjechać swoim rowerem gdyż podczas zlotu na specjalnym stanowisku poznańskiej Policji będzie można bezpłatnie ten pojazd oznakować, a za pomocą specjalnych gogli poczuć jak widzą świat osoby po spożyciu alkoholu, narkotyków. Skoda Auto Lab zaprezentuje nam bezpieczne współuczestnictwo rowerów z innymi pojazdami w ruchu drogowym. Ponadto można będzie skorzystać z licznych atrakcji jakie zapewnia nam Malta-Ski, a na koniec zrobić pamiątkowe zdjęcie z maskotką Pyrek.

 

Program Zlotu:
08:00 – 10:00 przyjmowanie uczestników w bazie
10:00 uroczyste otwarcie Zlotu, odprawa zawodników
11:00 wyjazd uczestników na trasę – konkurs elegancji
13:00 powrót do bazy, wystawa rowerów
15:00 wręczenie nagród
16:00 zakończenie Zlotu

Więcej: http://www.aw.poznan.pl/imprezy2016/20160522retroweriada/index.html

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

Zapraszamy na MPPZ do Częstochowy
Tęsknicie za rajdowymi emocjami, rywalizacją i podziwianiem przepięknych tras... więcej
Dwie rundy MOWPZ odwołane
Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Polski informuje, że z powodu... więcej
Klasyczny Koneser po raz drugi - relacja
W sobotę 4 lipca w Centrum Praskim Koneser odbyła się impreza ... więcej
4. Miński Rajd Motocklowy - runda MOWPZ
Klub Dawnych Motocykli "Magnet" zaprasza do Mińska Mazowieckiego na 4... więcej
Konkurs FIVA dla młidych duchem
FIVA (Fédération Internationale des Véhicules Ancien) zaprasza młodzież do... więcej
47. urodziny Fiata 126p - relacja
W minioną sobotę odbył się zlot Fiatów 126p organizowany przez Komisję Pojazdów... więcej
47. urodziny Fiata 126p - galeria zdjęć
Zdjęcia z FotoSpotu z okazji 47. urodzin Polskiego Fiata 126p. Autorami... więcej
XI Rajd Pojazdów Zabytkowych organizowany przez TMD "Weteran Płock" odwołany
Otrzymaliśmy następującą informację od klubu TMD Weteran Płock, organizatora... więcej
W dniu 12 czerwca 2020 r. (piątek) Biuro ZG PZM będzie nieczynne.
Informujemy, że w dniu 12 czerwca 2020 r. (piątek)  Biuro Zarządu Głównego... więcej
Drive it Day 2020 - galeria naszych czytelników
Wasza galeria z Drive it Day 2020. Jak widać pogoda nie była dla Was straszna i... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi Poznańskie gdzie w dniach 25-27.10.2019r. Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski zaprezentowała historię motoryzacji na wystawie zatytułowanej „Państwa i miasta”.

Na powierzchni 3000 m2 przedstawiono:

  • okres 20-lecia międzywojennego w Polsce z Fiatem 508 Junak z 1937r. czy Fiatem 508 Łazik z 1938r. umiejscowionych tuż obok pracowni krawieckiej z charakterystycznym dla tego okresu wystrojem,
  • czasy PRL-u gdzie wśród blokowiska z trzepakiem prezentowały się warszawy, syreny, fiaty 125p i 126p, polonez czy mikrus oraz autobus Jelcz zwany „ogórkiem” wraz z żukami, nysami i tarpanem,
  • typową uliczkę włoską ze skuterami Vespa i Lambretta oraz fiatami m.in. Fiat 509 SM z 1926r. czy Fiat 514 z 1929r.,
  • w strefie amerykańskiej automobile przedwojenne jak Reo Roadster z 1908r. czy też Ford T z 1914r. w towarzystwie cadillac’ów, plymouth’ów, studebaker’ów, dodge’a czy też buick’a a wędrując dalej przenieśliśmy się do szalonych lat 50-tych i 60-tych prezentując dorobek motoryzacyjny tamtych lat: mustangi, chevrolety czy też corvetty z muzyką Elvisa Presley’a i szafy grającej w tle czy też uśmiechem Marylin Monroe,
  • w ‘30 rocznicę obalenia muru berlińskiego pojazdy z DDR: wartburgi, trabanty czy P70 a po drugiej stronie drutów kolczastych bogatą kolekcję volkswagenów, mercedesów czy BMW z Horch’em 853 Sport Cabrio z 1938r. na czele, którego wyjątkowość i piękność została nagrodzona w konkursie Retro Motor Show Awards 2019 w kategorii Retro Pojazd.

Całość wystawy dopełniała wyjątkowa scenografia, wystylizowani w stroje z dalej epoki członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych wczuwający się w swoje role, muzyka na żywo, konkursy i inscenizacje co zostało docenione przez kapitułę Retro Motor Show Awards 2019 przyznając nam nagrodę w Kategorii Retro Stoisko.

Tekst: Lidia Matuszek

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens