Truskawisko 2016 okiem samochodziarza…

Truskawisko to już czwarta impreza organizowana przez Stowarzyszenie Światowid i trzecia wspólnie z Automobilklubem Wielkopolskim. Rajd rowerowy, konkurs kulinarny, pokaz Roberta Makłowicza, Targ Wiejski, koncert zespołu GoodNight oraz rajd pojazdów zabytkowych w sobotę 18 czerwca na terenie Zespołu Pałacowego w Czerniejewie przyciągnęły tłumy.

Na trasie rajdu załogi musiały wykonać szereg prób rekreacyjnych, przede wszystkim związanych z kulinariami, a 3 próby sportowe wyłoniły zwycięzcę w pucharze HAWA. Dużą atrakcją na trasie były odwiedziny lotniska w Powidzu i zwiedzanie zaprezentowanych maszyn latających, w tym słynnych Herkulesów.

Sama trasa wynosząca 130 km, prowadząca szlakami widokowymi pojezierza gnieźnieńskiego była dość wymagająca. Na dodatek uczestnicy musieli uzupełnić fragmenty przepisu odnajdując wskazówki po drodze. A na jednej z ostatnich prób stworzyć potrawę z uzbieranych składników i według skompletowanego przepisu.

Na starcie stanęło 45 załóg. Klasyfikacja odbyła się w czterech klasach: do 1945 r, do 1965, do 1986 oraz w specjalnej klasie aut marki Volvo.

Jak zwykle największym magnesem przyciągały auta zbudowane przed 1945 rokiem. Jedną z perełek był Ford A z 1930 roku, przywieziony ze Stanów i pieczołowicie odbudowany w Polsce. Uwagę zwracał ciężarowy charakter auta z drewniana paką wyładowaną warzywami, owocami i beczką. Zapewne Burbonu. Załoga otrzymała kilka nagród za pojazd i stylowe ubrania.

Szyku nadały roadstery z lat 30-tych jak Ford Eifel z 1937 roku czy DKW z 1935. Byli obecni też przedstawiciele znanych aut militarnych, czyli Jeep Willys oraz GAZ 67B Czapajew. Z uwagi na jednego ze sponsorów rajdu liczne grono stanowiły auta marki Volvo, w tym popularny Amazon i słynne z serialu „Święty” Volvo P1800. Ze Szwecji przypłynął też „krokodyl”, czyli SAAB 900 w wersji Cabrio.

Drugą co do liczności grupę stanowiły Mercedesy, w tym eleganckie wersje Cabrio. Naszych zachodnich sąsiadów reprezentowały również limuzyny dwusuwowe: IFA F8 oraz P70 z 1958 roku w unikatowej wersji coupe. Z młodszych, ale już też kultowych uczestniczyły Porsche 911 i VW Golf I, do którego 30 lat temu wzdychali wszyscy: nastolatkowie i dorośli.

Pośród aut z ciekawą historią z pewnością był Chevrolet Fleetline z 1946 roku. Auto służyło w amerykańskiej policji, a po wycofaniu ze służby jako jedno z nielicznych nie uległo kasacji. Z obawy, że podrasowane auta policyjne trafią w ręce rozwijających się grup mafijnych wszystkie auta policyjne ulegały likwidacji. Ten egzemplarz ocalił szeryf, który był jego użytkownikiem. Przetrzymał go przez kilka dekad w szopie, po czym w podeszłym już wieku zdecydował się ujawnić światu jego istnienie. Do dzisiaj auto posiada oryginalne wyposażenie służbowe i niepowtarzalną syrenę policyjną, którą właściciel z dumą prezentował.

Amerykański akcent uzupełniły: ogromny Cadillac DeVille 66’, jedno z najszybszych aut Ameryki Chevrolet Corvette C3 z 1980 oraz śmigający po trasie Ford Mustang, pełniący tu rolę wozu technicznego. Ciepłe wiatry przywiały z południa auta z Francji i Włoch. Wśród nich legendarny Citroen DS (starsi pamiętają z pewnością latającą wersję DS–a słynnego Fantomasa), a z Włoch uroczy Fiat 1500 Cabrio Pininfarina oraz malutki Fiacik 500, zwany pieszczotliwie przez swoich właścicieli Luigi. W Anglii, deszczowej krainie paradoksalnie uwielbiane są kabriolety i roadstery. Na Truskawisku w tym roku pojawiły się dwa auta MGB. Gamy różnorodności dopełniły auta polskie, w tym garbata Warszawa M20, Polonez „Borewicz” oraz czeska Skoda 100S z 1972 roku. Na jednym z odcinków na uczestników oczekiwał też patrol składający się z milicyjnej Nysy i Poloneza. To była bardzo realna alokacja w czasie.

Na zakończenie rajdu na pałacowym dziedzińcu odbył się pokaz elegancji załóg w stylizacjach z epoki.

Organizatorzy dziękują za wsparcie samorządom oraz sponsorom, firmom: Hawa, Volvo, Motul, Grinbud, Amika Konsorcjum, Hotel Biały w Skorzęcinie oraz Drukarni Majorczyk.

Wyniki rajdu: www.truskawisko.pl

Więcej zdjęć na naszej stronie na Facebooku.

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

Sukces Automobilklubu Wielkopolski na Retro Motor Show 2019
W dniach 25-27.10.2019r. odbyła się czwarta edycja targów Retro Motor Show. Jak... więcej
AK Wielkopolski podczas Retro Motor Show 2019 - galeria zdjęć
Galeria zdjęć ze stoiska Automobilklubu Wielkopolski podczas targów Retro Motor... więcej
Automobilklub Wielkopolski na Retro Motor Show 2019
Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi... więcej
Wzrost zniżki OC dla „klasyków” w Compensa lub Benefia. Do końca roku zyskasz do 30%
PROMOCJA OBOWIĄZUJE TYLKO DLA CZŁONKÓW KLUBU PZM Okres obowiązywania... więcej
Zakończenie Sezonu GKPZ 2019
Główna Komisja Pojazdów Zabytkowych z przyjemnością informuje, że w dniu 7... więcej
Polska załoga piąta w 1000 Miglia Warm Up USA 2019
Na piątej pozycji zakończyli Rajd 1000 Miglia Warm Up USA 2019 Marian Stoch,... więcej
Dobry wynik w USA
Według wstępnych wyników polska załoga Aston Martina startująca w 1000 Miglia... więcej
Polacy w pierwszej dziesiątce 1000 Miglia Warm Up USA
Jan Potocki, Marian Stoch i Bartosz Balicki w Aston Martinie 15/98 z 1937 roku... więcej
Charter of Turin w polskiej wersji językowej
Zgodnie z zapowiedzią sprzed paru dni w sobotę 26 października 2019 ... więcej
Aston Martin trenuje przed 1000 Miglia Warm Up USA
Zgodnie z naszymi zapowiedziami Jan Potocki, Marian Stoch i Bartosz Balicki w... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi Poznańskie gdzie w dniach 25-27.10.2019r. Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski zaprezentowała historię motoryzacji na wystawie zatytułowanej „Państwa i miasta”.

Na powierzchni 3000 m2 przedstawiono:

  • okres 20-lecia międzywojennego w Polsce z Fiatem 508 Junak z 1937r. czy Fiatem 508 Łazik z 1938r. umiejscowionych tuż obok pracowni krawieckiej z charakterystycznym dla tego okresu wystrojem,
  • czasy PRL-u gdzie wśród blokowiska z trzepakiem prezentowały się warszawy, syreny, fiaty 125p i 126p, polonez czy mikrus oraz autobus Jelcz zwany „ogórkiem” wraz z żukami, nysami i tarpanem,
  • typową uliczkę włoską ze skuterami Vespa i Lambretta oraz fiatami m.in. Fiat 509 SM z 1926r. czy Fiat 514 z 1929r.,
  • w strefie amerykańskiej automobile przedwojenne jak Reo Roadster z 1908r. czy też Ford T z 1914r. w towarzystwie cadillac’ów, plymouth’ów, studebaker’ów, dodge’a czy też buick’a a wędrując dalej przenieśliśmy się do szalonych lat 50-tych i 60-tych prezentując dorobek motoryzacyjny tamtych lat: mustangi, chevrolety czy też corvetty z muzyką Elvisa Presley’a i szafy grającej w tle czy też uśmiechem Marylin Monroe,
  • w ‘30 rocznicę obalenia muru berlińskiego pojazdy z DDR: wartburgi, trabanty czy P70 a po drugiej stronie drutów kolczastych bogatą kolekcję volkswagenów, mercedesów czy BMW z Horch’em 853 Sport Cabrio z 1938r. na czele, którego wyjątkowość i piękność została nagrodzona w konkursie Retro Motor Show Awards 2019 w kategorii Retro Pojazd.

Całość wystawy dopełniała wyjątkowa scenografia, wystylizowani w stroje z dalej epoki członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych wczuwający się w swoje role, muzyka na żywo, konkursy i inscenizacje co zostało docenione przez kapitułę Retro Motor Show Awards 2019 przyznając nam nagrodę w Kategorii Retro Stoisko.

Tekst: Lidia Matuszek

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens