Częstochowa na regularność

Za nami pierwsza runda Pucharu Polski Pojazdów Zabytkowych w rajdach na regularność organizowana przez Automobilklub Częstochowski. Komandorem rajdu był wielokrotny Mistrz Polski Marcin Stryczak. Bazą rajdu jak i zarówno startem oraz metą do rundy został częstochowski Hotel Scout.

Na linii startu pojawiło się aż 21 załóg. Jak na regularność to całkiem spora liczba. Badanie kontrolne dla większości załóg odbyło się dzień wcześniej, a organizator położył nacisk na bardzo szczegółową weryfikację wszystkich niezbędnych elementów wymaganych przez regulamin zawodów.

Trasa rajdu składała się z pięciu odcinków RT i w całości obejmowała ok .170km. Odcinki dojazdowe były bardzo krótkie. Pierwsza próba RT obowiązywała już od linii startu. Częstochowską specjalnością powoli stają się zmienne prędkości. Okazuje się, że to świetny pomysł, gdyż jak życie pokazało, klasa sportowa, która zazwyczaj ma niewielkie odchyłki na odcinkach RT, tym razem niewiele odbiegała od klasy tradycyjnej w ilości zebranych punktów karnych. Nie obyło się i bez protestów, jeden wniosek o anulowanie RT1 został złożony po tym jak itinerer prowadził w ulicę ślepą oraz drugi protest o nałożenie kary na załogę za nocny objazd trasy. Oba wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie. Jedna z załóg klasy sportowej postawiła na dwóch pilotów co przyniosło wymierną korzyść i zajęcie drugiego miejsca w klasie sportowej (mimo kary za większą pomoc).

Nie obyło się także bez „pułapek” na trasie oraz sowitych punktów karnych, za omijanie punktów kontrolnych oraz za nieprzestrzeganie BRD, co dodaje w tym rajdzie dodatkowych emocji i niekiedy wielkich rozczarowań załogom. Ale taki jest sport. Jedną z rzeczy nieprzewidywalnych i niemiłych dla zawodników było zachowanie lokalnej społeczności, która zamiast przyłączyć się do kibicowania, utrudniała zawodnikom sportową walkę i wręcz rzucała „kłody pod koła”. Wszystkiego nie da się przewidzieć i takie rzeczy zdarzają się nawet na wielu poważniejszych rangą zawodach.

Całość rajdu organizacyjnie była przygotowana wzorowo, co potwierdził na rozdaniu nagród obserwator. Wszyscy mieli dobre humory, a pogoda dopisała.

Galeria zdjęć: http://pzm.pl/galeria/2016/mppz-pojazdy-zabytkowe/i-runda-pppz-w-czestoc...

Wyniki: http://pzm.pl/pliki/zg/zabytki/2016/zaproszenia/czest_wyniki_pppz.pdf

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

Uroczyste zakończenie sezonu MPPZ i MPHRR 2019 - galeria zdjęć
W dniu 6 grudnia w Hotelu Lamberton odbyło się uroczyste zakończenie sezonu... więcej
Bałtycki Rajd - I runda motocyklowych MPPZ - zapowiedź
W dniach 23.04 – 24.04.2020 roku w Łebie, ośrodek Inter Camp'84, ul.... więcej
Sukces Automobilklubu Wielkopolski na Retro Motor Show 2019
W dniach 25-27.10.2019r. odbyła się czwarta edycja targów Retro Motor Show. Jak... więcej
AK Wielkopolski podczas Retro Motor Show 2019 - galeria zdjęć
Galeria zdjęć ze stoiska Automobilklubu Wielkopolski podczas targów Retro Motor... więcej
Automobilklub Wielkopolski na Retro Motor Show 2019
Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi... więcej
Wzrost zniżki OC dla „klasyków” w Compensa lub Benefia. Do końca roku zyskasz do 30%
PROMOCJA OBOWIĄZUJE TYLKO DLA CZŁONKÓW KLUBU PZM Okres obowiązywania... więcej
Zakończenie Sezonu GKPZ 2019
Główna Komisja Pojazdów Zabytkowych z przyjemnością informuje, że w dniu 7... więcej
Polska załoga piąta w 1000 Miglia Warm Up USA 2019
Na piątej pozycji zakończyli Rajd 1000 Miglia Warm Up USA 2019 Marian Stoch,... więcej
Dobry wynik w USA
Według wstępnych wyników polska załoga Aston Martina startująca w 1000 Miglia... więcej
Polacy w pierwszej dziesiątce 1000 Miglia Warm Up USA
Jan Potocki, Marian Stoch i Bartosz Balicki w Aston Martinie 15/98 z 1937 roku... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi Poznańskie gdzie w dniach 25-27.10.2019r. Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski zaprezentowała historię motoryzacji na wystawie zatytułowanej „Państwa i miasta”.

Na powierzchni 3000 m2 przedstawiono:

  • okres 20-lecia międzywojennego w Polsce z Fiatem 508 Junak z 1937r. czy Fiatem 508 Łazik z 1938r. umiejscowionych tuż obok pracowni krawieckiej z charakterystycznym dla tego okresu wystrojem,
  • czasy PRL-u gdzie wśród blokowiska z trzepakiem prezentowały się warszawy, syreny, fiaty 125p i 126p, polonez czy mikrus oraz autobus Jelcz zwany „ogórkiem” wraz z żukami, nysami i tarpanem,
  • typową uliczkę włoską ze skuterami Vespa i Lambretta oraz fiatami m.in. Fiat 509 SM z 1926r. czy Fiat 514 z 1929r.,
  • w strefie amerykańskiej automobile przedwojenne jak Reo Roadster z 1908r. czy też Ford T z 1914r. w towarzystwie cadillac’ów, plymouth’ów, studebaker’ów, dodge’a czy też buick’a a wędrując dalej przenieśliśmy się do szalonych lat 50-tych i 60-tych prezentując dorobek motoryzacyjny tamtych lat: mustangi, chevrolety czy też corvetty z muzyką Elvisa Presley’a i szafy grającej w tle czy też uśmiechem Marylin Monroe,
  • w ‘30 rocznicę obalenia muru berlińskiego pojazdy z DDR: wartburgi, trabanty czy P70 a po drugiej stronie drutów kolczastych bogatą kolekcję volkswagenów, mercedesów czy BMW z Horch’em 853 Sport Cabrio z 1938r. na czele, którego wyjątkowość i piękność została nagrodzona w konkursie Retro Motor Show Awards 2019 w kategorii Retro Pojazd.

Całość wystawy dopełniała wyjątkowa scenografia, wystylizowani w stroje z dalej epoki członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych wczuwający się w swoje role, muzyka na żywo, konkursy i inscenizacje co zostało docenione przez kapitułę Retro Motor Show Awards 2019 przyznając nam nagrodę w Kategorii Retro Stoisko.

Tekst: Lidia Matuszek

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens