Mamy Mistrzów Polski! Wyjątkowa runda Mistrzostw Polski w Motocrossie w Gdańsku.

Mamy Mistrzów Polski! Wyjątkowa runda Mistrzostw Polski w Motocrossie w Gdańsku. - relacja

Cykl ORLEN MX MP 2016 dobiega końca, większość Mistrzów poznaliśmy właśnie w Gdańsku podczas minionego weekendu. Do kompletu „najlepszych” MP brakuje nam jeszcze tylko zawodniczek z klasy MX Kobiet, które swoje dwie ostatnie rundy mają jeszcze przed sobą. Nikt wcześniej nie przypuszczał, że ta najważniejsza w sumie runda odbędzie się przy wrześniowo- letniej pogodzie. Przygotowany wzorowo przez organizatora –Gdański Auto Moto Klub tor i pełny paddock uczestników zapowiadał święto motocrossu.
Co było wyjątkowego w tej rundzie? Po pierwsze frekwencja zawodników (210 startujących w ciągu dwóch dni), po drugie spore emocje i wyścigi do końca nie przewidywalne, po trzecie zainteresowanie mediów zarówno tych telewizyjnych, jak i radiowych czy portali internetowych, a także żywe reakcje publiczności na gdańskim torze. Biuro prasowe wydało rekordową ilość akredytacji i śmiało można powiedzieć , że motocross polski wkracza do świadomości szerszej rzeszy kibiców i obserwatorów wydarzeń sportowych, ale także do domu zwykłego „Kowalskiego”.
Wróćmy jednak do wyścigów poszczególnych klas.

Sobota była dniem zmagań klasy MX 65. Tutaj Mistrzem Polski został Maksymilian Chwalik ( GAMK Gdańsk), który wygrał oba biegi przed nowym Vice Mistrzem Polski, kolegą klubowym Olafem Włodarczakiem. To właśnie ta „dwójka” brylowała w całym sezonie i ich miejsca są jak najbardziej zasłużone. Na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej MP uplasował się Mikołaj Białecki (AMK Poltarex Człuchów).
Sobotnie wyścigi to emocje związane z klasą MX2 , która w tym sezonie była bardzo mocno obsadzona. Tytuł Mistrza Polski przypieczętowały oba wygrane biegi , potwierdzające ciągle dobrą formę doświadczonego Karola Kędzierskiego (KM Cross Lublin). Wicemistrzem Polski został Jakub Barczewski (AMK Poltarex Człuchów), a II Wicemistrzem jego kolega klubowy Arkadiusz Mańk.

W klasie MX Kobiet wygrała Joanna Miller (GAMK Gdańsk) , która nie pozostawiła cienia wątpliwości kto jest najlepszą polską MX Kobietą. Do końca sezonu jeszcze dwie rundy , ale to Asia wydaje się być pewniakiem w klasyfikacji generalnej. Za jej plecami piękną i wyrównaną walką stoczyły Alina Łaszcz (Pruszkowski Klub Motocyklowy) i Wiktoria Garbowska (Automobilklub Gorzowski). W obu biegach zdobyły tyle samo punktów , przy czym Wiktoria w drugim wyścigu była druga i to ją „wyniosło” na drugi stopień podium tych zawodów.
Klasę Masters wygrał w Gdańsku Jacek Lonka (AMK Poltarex Człuchów) , przed bratem Waldemarem i Grzegorzem Jankowiakiem (AK Głogów). To właśnie on został Mistrzem Polski wygrywając w tym sezonie wszystkie wyścigi. Wicemistrzem Polski został Ukrainiec Konstantin Utkin, a II Wicemistrzem Polski Jacek Lonka (AMK Poltarex Człuchów).

Po sobotniej gorączce przyszedł czas na nie mniej gorące niedzielne wyścigi. Tu kibice czekali na emocje w klasie MX Open, gdzie na treningi stawiło się 55 zawodników. Z tylu kandydatów na maszynie startowej stanęła pełna „czterdziestka”- niesamowity widok , dźwięk i adrenalina.
I tak jak można powiedzieć , że Łukasz Lonka (AMK Poltarex Człuchów) , który nie tak dawno powrócił po kontuzji, jest poza zasięgiem innych zawodników, tak pozostałe nazwiska tej klasy walczyły ze sobą o każdy metr przewagi , dając tym samym kibicom piękne widowisko. Podium zawodów wyglądało następująco: pierwszy Łukasz Lonka, drugi Łukasz Kurowski (Pruszkowski Klub Motocyklowy) a trzeci Luis Carstens (WKM Więcbork). Takie wyścigi z „pełną maszyną” ogląda się z przyjemnością, bo dzieje się w nich dużo zarówno na początku stawki jak i na kolejnych pozycjach. Mistrzem Polski został Karol Kędzierski (KM Cross Lublin) , Wicemistrzem Łukasz Kurowski a II Wicemistrzem Luis Carstens (WKM Więcbork).

W klasie MX2 Junior Mistrzem Polski został Jakub Barczewski, który w Gdańsku wygrał oba wyścigi. Wicemistrzem został Wojtek Kucharczyk (Automobilklub Gorzowski), a II Wicemistrzem Polski Dariusz Rapacz( MTR Osielec).

W klasie MX85 oba wyścigi wygrał Artsiom Sazanovets z Białorusi. Tytuł Mistrza Polski przypadł zawodnikowi Gdańskiego Auto Moto Klubu Filipowi Bukowiczowi. Nowy Wicemistrz Polski tej klasy to Wiktor Małecki (KM Cross Lublin) a tytułem II Wicemistrza Polski może się już chwalić Marcin Bandosz (MKS Nekla).

Ceremonie wręczenia nagród były niezwykle uroczyste. Szampan lał się obficie, na wiwat strzelały kolorowe konfetti i sztuczne ognie. Kibice zebrani przy dekoracji mogli wziąć udział w rożnych konkursach zorganizowanych przez organizatora i sponsorów cyklu. Święto motocrossu w Gdańsku dobiegło końca, dla większości zawodników sezon także powoli zmierza ku końcowi. Zostały rundy MP w klasie MX Kobiet, Mistrzostw Stref oraz ta , na którą czekają nasi reprezentanci kraju i kibice motocrossu- Motocross Narodów czyli Drużynowe Mistrzostwa Świata. Za niespełna dwa tygodnie trzymać będziemy kciuki za powołaną na tą imprezę reprezentację.

Motocrossowe Mistrzostwa Polski wspiera strategiczny partner PKN ORLEN 

Motocykle: 
Share

News

50 rajd Wrocławski im. Lucjana Korszka
W dniach 07 – 08.05.2022 r. TMSM Sparta Wrocław zorganizowała II i III... więcej
Wysocki najszybszym zawodnikiem drugiej rundy Mistrzostw Polski Motocross w Dąbrowie Górniczej!
Debiut Mistrzostw Polski Motocross w Dąbrowie Górniczej na długo pozostanie w... więcej
Mistrzostwa Polski Motocross już w ten weekend w Dąbrowie Górniczej!
Już 7-8 maja najlepsi zawodnicy kraju staną na bramkach startowych drugiej rundy... więcej
Majówkę rozpoczęli na dwóch kołach
Długi weekend, idealna pogoda, fantastyczny rodzinny klimat. Tak miłośnicy... więcej
Przekaż 1% Fundacji PZM
Okres rozliczania dochodów za 2021 rok to okazja do wsparcia potrzebujących... więcej
W dniu 2 maja 2022 r. Biuro ZG PZM w Warszawie (ul. Kazimierzowska 66 i ul. Górczewska 228F) będzie nieczynne
Informujemy, że w dniu 2 maja 2022 r. (poniedziałek) Biuro Zarządu Głównego... więcej
Rozgrzeją asfalt na bydgoskim Kartodromie
Runda Rozgrzewkowa Dobre Sklepy Motocyklowe Pucharu Polski Pit Bike SM... więcej
Sezon Pucharu Polski Pit Bike Off-Road wystartował!
Na nowym torze, przy zmiennej pogodzie i z nastawieniem na pełen sukces.... więcej
Ruszyła rejestracja na Mistrzostwa Polski Motorcross 2022 w Dąbrowie Górniczej!
Już 7-8 maja czeka nas prawdziwe Motocrossowe święto! To właśnie wtedy druga... więcej
Jurand Kuśmierczyk w pierwszej piątce Yamaha bLU cRU w Assen!
Jurand Kuśmierczyk znów błysnął w Pucharze Yamaha bLU cRU, w którym startują... więcej

Strony

- Archiwum