Gorąco i po europejsku w Olsztynie! Relacja z ME i ORLEN MX MP w Motocrossie.

W miniony weekend motocross z „górnej półki”  zawitał do stolicy Warmii i Mazur-  Olsztyna. Organizatorem Mistrzostw Europy w klasach EMX65, EMX85, EMX Open i Mistrzostw Polski w klasach MX65 i MX85 był Motoklub Olsztyn . Olsztyński Klub to organizacja z wielkimi tradycjami i doświadczeniem. Tym razem przyszło mu zorganizować zawody w trudnych upalnych warunkach i trzeba przyznać , że podołał wyzwaniu. Zadbano o to, aby każdej ekipie nie zabrakło wody pitnej w specjalnie przygotowanych workach. Roszenie wodą toru i parku maszyn oraz lekki wiaterek pozwoliły znieść trudy klimatu rodem z Afryki. Pozostało tylko dać z siebie wszystko i znieść trudy samych startów.

W sobotę odbyły się treningi dowolne i wyścigi kwalifikacyjne. Najliczniejszą klasę ME – EMX 65 podzielono na dwie grupy i wyłoniono najlepszą 40 –tkę , która wystartowała w niedzielnych finałach.

W klasie EMX 85 najlepiej z Polaków w kwalifikacjach pojechał Filip Bukowicz( GAMK Gdańsk) zajmując 10 lokatę. 

W mało licznej grupie klasy EMX Open już po kwalifikacjach okazało się , że zdecydowanym faworytem jest Ukrainiec Dmytro Asmanov. 

Z racji tego , że runda Mistrzostw Europy była połączona z Mistrzostwami Polski , mieliśmy okazję do obserwowania kolejnej konfrontacji naszych reprezentantów w zawodnikami z zagranicy. Liczna grupa najmłodszych zawodników to przyszłość polskiego motocrossu , która daje nadzieję na jeszcze większy rozwój naszej dyscypliny.

Po upalnej sobocie i niemniej gorącej nocy przyszła pora na niedzielne zmagania. Pierwsze na starcie stanęły motocykle o pojemności 85 ccm . Wyścig wygrał Rosjanin Svyatoslav Pronenko,  natomiast najlepszy z Polaków Marcin Bandosz zajął 11 miejsce. W drugim wyścigu tej klasy na pierwszym miejscu przyjechał Estończyk Allar Pent, a 10 miejsce zajął Filip Bukowicz. 

W klasyfikacji ME klasy EMX85 wygrał Allar Pent, a w klasyfikacji Mistrzostw Polski swoje pierwsze zwycięstwo zaliczył Marcin Bandosz (MKS Nekla).

Najliczniej obsadzoną klasę EMX 65 wygrał Rosjanin Kirill Vorobyev , który zdobył tą samą liczbę punków co Łotysz Eduards Bidzans. Bidzans wygrał Holeshot’a i pierwszy wyścig , by w drugim wyścigu zamienić się pozycjami z Rosjaninem Vorobyev’em. Najlepszy z Polaków –Maksymilian Chwalik  zajął 12 miejsce. W klasyfikacji Mistrzostw Polski w Olsztynie wygrywa Mikołaj Białecki ( AMK Człuchów), przed Maxem Chwalikiem (GAMK Gdańsk) i trzecim Wiktorem Sobiechem (WKM Więcbork).

W klasie EMX Open, tak jak przewidywano, zwyciężył Ukrainiec Dmytro Asmanov przed Czechem Ondrej’em Brendl’em i znanym olsztyńskiej publiczności Białorusinem Evegeni’m Tyletski’m.

Niedzielne zmagania zakończone były opadami deszczu , na szczęście imprezę i uczestników ominęły burze , które szalały w okolicach. Organizatorowi należą się słowa uznania, bo przy takich warunkach udało się przeprowadzić bezpiecznie zawody i co najważniejsze bez kurzu.  A zawodnikom pozostało pogratulować wyników i walki w upalny weekend!

Szczegółowe wyniki dostępne są na stronie : motoresults.pl

Po zawodach w Olsztynie mamy miesięczną przerwę w cyklu Mistrzostw Polski ORLEN MX MP, a w ostatni weekend lipca kolejna runda tym razem w Człuchowie.

Motocrossowe Mistrzostwa Polski wspiera strategiczny partner PKN ORLEN . Szczegółowe informacje dotyczące ORLEN MX Mistrzostw Polski są dostępne na: facebook.com/ORLENMXMP. 

Motocykle: 
Share

News

Przekaż 1% Fundacji PZM
Okres rozliczania dochodów za 2018 rok to okazja do wsparcia potrzebujących... więcej
Coraz bliżej rajdowych emocji w Drawsku Pomorskim
Drawsko Pomorskie otworzy sezon rajdów terenowych w Polsce. W dniach 12-13... więcej
Badanie techniczne dla zabytkowych motocykli wyścigowych
Główna Komisja Sportu Motocyklowego informuje, że w dniu 6 kwietnia 2019 roku (... więcej
Wójcik Racing Team zaprezentował skład na sezon 2019!
Dobrze znane nazwiska, zagraniczne wsparcie w mistrzostwach świata i... więcej
Zgromadzenie Ogólne MACEC w Pradze
Tegoroczne posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego MACEC (Motocyklowego Stowarzyszenia... więcej
Błażusiak wygrywa w Budapeszcie 4. rundę Mistrzostw Świata Maxxis FIM SuperEnduro
Najszybszy w trzecim finale Prestige, Tadeusz Błażusiak wygrał pierwszą edycję... więcej
Kursokonferencja sędziowska w Bydgoszczy 2-3 marca 2019
Uprzejmie informujemy, że w dniach 2-3 marca 2019 r. Główna Komisja Sportu... więcej
Trzecia runda mistrzostw świata FIM SuperEnduro w Madrycie za nami! Zderzenie i upadek Tadeusza Błażusiaka
Tadeusz Błażusiak podczas trzeciej rundy mistrzostw świata Maxxis FIM... więcej
Kalendarz sportu motocyklowego 2019
W dniu 25 stycznia 2019 r. Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Związku... więcej
ORLEN Team podsumował 41. rajd Dakar
Kuba Przygoński zajął 4. miejsce w klasyfikacji samochodów, Adam Tomiczek... więcej

Strony

- Archiwum

Strony