Europejski motocross w Cieszynie- relacja.

Cieszyn – pełen słońca, maszyny startowe pełne zawodników i zawodniczek oraz wyścigi pełne emocji, tak tytułem wstępu można krótko podsumować zawody , zorganizowane przez Cieszyński Klub Motocyklowy. Motocrossowy weekend kolejny raz był wyjątkowy.

Zacznijmy od historycznego wydarzenia , jakim był pierwszy Puchar Europy Kobiet w Motocrossie. Tor przy ul. Motocrossowej w Cieszynie i jego park maszyn „pękał w szwach”. Jak się okazało, organizacja tej imprezy i co ważne właśnie w Polsce, to był „strzał w dziesiątkę”. Zachwyciła frekwencja , podobał się poziom sportowy, a same uczestniczki , przynajmniej te , z którymi rozmawialiśmy, były bardzo zadowolone. Z grupy 54 zawodniczek z całego niemal starego kontynentu, po kwalifikacjach zaszczytu występu w finałowych 3 wyścigach historycznego Pucharu dostąpiło 40 kobiet. Pierwszą zdobywczynią Pucharu Kobiet w Motocrossie została Dunka Sara Andersen, która co prawda nie wygrała żadnego wyścigu, ale dwa drugie miejsca i jedno trzecie dało jej przewagę jednego punktu nad koleżanką z reprezentacji Julie Dalgaard. Trzecie miejsce na podium EMX Women’s Cup przypadło sympatycznej Szwedce Emelie Dal.

Polscy kibice mieli też okazję do dopingowania swoich rodaczek. Do finałów zakwalifikowały się aż 4 polskie zawodniczki, z których najlepszą , bez niespodzianki, była Joanna Miller. Nasza reprezentantka ładnie punktowała i po trzech wyścigach została sklasyfikowana na wysokiej 5 pozycji.

Niesamowite emocje i podziw miejscowych kibiców przyniosły wyścigi klas EMX65 i EMX85. Z racji tego, iż równolegle do zawodów Mistrzostw Europy (str.północno-wschodnia) rozgrywane były w Cieszynie Mistrzostwa Polski Orlen MXMP , w wyścigach nasz kraj reprezentowała pokaźna liczba  „naszych” juniorów.

Klasę EMX65 wygrał Łotysz Eduards Bidzans, który nie oddał pozostałym zawodnikom żadnego punktu. Najlepszym naszym reprezentantem okazał się Maksymilian Chwalik . Maks zajął wysokie 6 miejsce w mocnej stawce młodych zawodników. Reprezentujący Gdański AutoMotoKlub zawodnik zwyciężył w rundzie Mistrzostw Polski. Drugi w MP przyjechał Olaf Włodarczak (GAMK Gdańsk), a trzeci Mikołaj Białecki (AMK Człuchów).

Klasę EMX85 wygrał Jorgen Matthias Talviku z Estonii, a jego kolega z reprezentacji Allar Pent z tą samą liczbą punktów zajął drugie miejsce. Trzecia pozycja należała do Łotysza Patriks’a Uzuls. Filip Bukowicz zajął w europejskiej stawce 8 pozycję i to on był najlepszym Polakiem w tej klasie.

Motocykle:

Polacy po pierwszej rundzie Mistrzostw Europy Enduro we Włoszech
Kadra Enduro Team Poland M. Wróbel w składzie: Maciej Więckowski, Dawid... więcej
Polacy rozpoczęli rywalizację na Mistrzostwach Europy Enduro – co pokazał im pierwszy dzień zawodów?
Za nami pierwszy dzień rywalizacji podczas 1. rundy Mistrzostw Europy... więcej
Przed Polakami 1. runda Mistrzostw Europy Enduro we Włoszech
Już w najbliższy weekend (23-24 marca) we Włoszech rusza sezon... więcej
Rajdy Baja: ostatnie szlify i przygotowania przed sezonem
W mistrzostwach bez zmian, w Pucharze Polski nowości dla początkujących. ... więcej
Zgromadzenie Ogólne MACEC w Rumunii
16 marca w Bukareszcie w Rumunii odbyło się posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego... więcej
FIM-FIA W2RC 2024: Abu Dhabi Desert Chaallenge Al-Attiyah wygrywa, Dąbrowski na podium!
Abu Dhabi Desert Challenge był tradycyjnie drugą rundą sezonu W2RC. Jego wyniki... więcej
Kursokonferencja sędziowska w Bydgoszczy 2-3 marca 2024 (Harmonogram)
Zaktualizowany program kursokonferencji sędziów sportu motocyklowego:Harmonogram... więcej
Maciej Więckowski trzeci w SuperEnduro Cup! Hubert Żbikowski czwarty
Piąta runda Mistrzostw Świata SuperEnduro, która odbyła się w miniony weekend w... więcej