Drużynowe Mistrzostwa Świata w Motocrossie – Maggiora 2016

Motocross Narodów, największe święto światowego motocrossu, rozegrany został w tym roku we Włoszech. Około 85 tysięcy kibiców z całego świata zjechało na tor w Maggiora Park aby na żywo oglądać pojedynek najlepszych zawodników z 38 krajów. Nie zabrakło również naszej reprezentacji, która od kilku lat jest obecna na tak ważnej imprezie.

70 edycja MXON była czwartą z udziałem Polaków. Reprezentacja w składzie Łukasz Lonka (MXGP), Szymon Staszkiewicz (MX2) oraz Tomek Wysocki (OPEN) kolejny raz wzbudziła w polskich kibicach nadzieję na historyczny awans do finału A. Jednak poziom sportowy konkurentów jest bardzo wysoki i coraz bardziej wyrównany, a występ reprezentacji nie należał do najszczęśliwszych. W wyścigach kwalifikacyjnych naszym „nie poszło” tak jak byśmy sobie tego życzyli. Łukasz Lonka w swoim wyścigu MXGP zajął słabe 26 miejsce. Szymon Staszkiewicz w klasie MX2 po upadku na początku wyścigu walczył bardzo ambitnie, lecz strata do konkurentów była zbyt duża i zdołał dojechać na 35 miejscu.  Najlepiej w kwalifikacjach pojechał Tomek Wysocki, który zajął w wyścigu klasy Open 20 miejsce. Te rezultaty nie dawały Polsce bezpośredniego awansu do finału A i pozostała nam walka w finale B. Z niego awansować mógł tylko pierwszy zespół. W niedzielnym finale B pojechaliśmy pechowo. Tomek Wysocki, który – biorąc pod uwagę czasy podczas porannego warm-up – miał szansę na miejsce nawet w pierwszej piątce, upadł po starcie. Potem brał udział jeszcze w dwóch – niezawinionych przez siebie - karambolach i ostatecznie mimo bardzo dobrej i ambitnej jazdy ukończył wyścig na 24 pozycji. Łukasz Lonka po awarii motocykla nie ukończył wyścigu i został sklasyfikowany na 30 pozycji. Na duże słowa uznania zasłużył najmłodszy nasz reprezentant, debiutant w tej imprezie - Szymon Staszkiewicz. Poobijany po upadku w wyścigu kwalifikacyjnym, pokazał, że sezon startów na różnych torach w mistrzostwach Europy nie poszedł na marne. 17-latek jadąc na motocyklu pojemności 250 wśród maszyn z MXGP i Open, zajął bardzo dobre18 miejsce, co dobrze rokuje w jego przypadku na przyszłość. Ostatecznie Polska zajęła 30 miejsce w gronie 38 występujących we Włoszech krajów.

Emocje wśród kibiców sięgały zenitu w wyścigach finału A. Ostatecznie wygrali ubiegłoroczni triumfatorzy - Francuzi, przed Holendrami i zespołem USA. Ale sytuacja – szczególnie w ostatnim wyścigu - zmieniała się jak w kalejdoskopie. W początkowej fazie ostatniej gonitwy według bieżącej punktacji mistrzami byli Holendrzy, potem po coraz lepszej jeździe Amerykanina -„Jankesi”, a po błędzie i upadku zawodnika zza wielkiej wody na przedostatnim okrążeniu, tytuł trafił ostatecznie do Francuzów. W Maggiora Park nie zabrakło oczywiście naszych kibiców, którzy przebyli długą drogę, żeby wspierać reprezentantów Polski. Należą im się za to podziękowania. Zawsze bez względu na odległość, czy wynik na torze, są na dobre i złe z reprezentacją Polski. Podobnie było w kraju - mieliśmy sporo sygnałów wsparcia drużyny reprezentującej nas w elitarnych zawodach. Za wszystkie w imieniu zawodników i całej ekipy dziękujemy.

Motocykle: 
Słowa kluczowe: 
Share

News

50 rajd Wrocławski im. Lucjana Korszka
W dniach 07 – 08.05.2022 r. TMSM Sparta Wrocław zorganizowała II i III... więcej
Wysocki najszybszym zawodnikiem drugiej rundy Mistrzostw Polski Motocross w Dąbrowie Górniczej!
Debiut Mistrzostw Polski Motocross w Dąbrowie Górniczej na długo pozostanie w... więcej
Mistrzostwa Polski Motocross już w ten weekend w Dąbrowie Górniczej!
Już 7-8 maja najlepsi zawodnicy kraju staną na bramkach startowych drugiej rundy... więcej
Majówkę rozpoczęli na dwóch kołach
Długi weekend, idealna pogoda, fantastyczny rodzinny klimat. Tak miłośnicy... więcej
Przekaż 1% Fundacji PZM
Okres rozliczania dochodów za 2021 rok to okazja do wsparcia potrzebujących... więcej
W dniu 2 maja 2022 r. Biuro ZG PZM w Warszawie (ul. Kazimierzowska 66 i ul. Górczewska 228F) będzie nieczynne
Informujemy, że w dniu 2 maja 2022 r. (poniedziałek) Biuro Zarządu Głównego... więcej
Rozgrzeją asfalt na bydgoskim Kartodromie
Runda Rozgrzewkowa Dobre Sklepy Motocyklowe Pucharu Polski Pit Bike SM... więcej
Sezon Pucharu Polski Pit Bike Off-Road wystartował!
Na nowym torze, przy zmiennej pogodzie i z nastawieniem na pełen sukces.... więcej
Ruszyła rejestracja na Mistrzostwa Polski Motorcross 2022 w Dąbrowie Górniczej!
Już 7-8 maja czeka nas prawdziwe Motocrossowe święto! To właśnie wtedy druga... więcej
Jurand Kuśmierczyk w pierwszej piątce Yamaha bLU cRU w Assen!
Jurand Kuśmierczyk znów błysnął w Pucharze Yamaha bLU cRU, w którym startują... więcej

Strony

- Archiwum