Podsumowanie konferencji „Pieszy zawsze pierwszy” w ramach „2. Warszawskiego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego”.

Zakończyła się konferencja „Pieszy zawsze pierwszy” w ramach „2. Warszawskiego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego”. Temat nieprzypadkowy – pieszy w Warszawie nie czuje się bezpiecznie na przejściu dla pieszych. Konferencja pod patronatem Banku Światowego. Partnerem konferencji był Polski Związek Motorowy oraz DEKRA Polska.

Jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym w Warszawie jest nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych – rozpoczął Piotr Jakubczak z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Pieszy nie ma łatwo również na chodniku – oznajmił Grzegorz Staniszewski z warszawskiej Straży Miejskiej – na tysiące zgłoszeń na numer alarmowy Straży Miejskiej, blisko połowa dotyczy nieprawidłowego parkowania, zastawienia chodników czy wręcz przejść dla pieszych. Karolina Dankowska z Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zapowiedziała intensyfikację działań na rzecz niechronionych uczestników ruchu drogowego.

W drugiej części konferencji pierwszego dnia spojrzeliśmy na bezpieczeństwo pieszych z globalnej perspektywy. Radek Czapski z polskiego oddziału Banku Światowego podniósł kwestię edukacji wśród dzieci i dorosłych. Mariusz Mankiewicz – DEKRA Polska, partnera konferencji, zademonstrował sposoby zbierania danych do prowadzenia analiz. Prezentacja wzbogacona o materiały z laboratoriów DEKRA wzbudziła zainteresowanie słuchaczy. Kolejnym mówcą tej części panelu był Sylwester Ropielewski, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Konstancinie. Omówił on sytuację funkcjonowania jego formacji w małym mieście w obliczu odebranych uprawnień kontroli prędkości.

Po przerwie obiadowej zaprezentował się prof. Jerzy Wicher z Przemysłowego Instytutu Motoryzacji. Profesor przedstawił wyniki badań przeprowadzonych przez jego instytut, w tym urządzenia chroniące pieszych, które montowane są w samochodach. Po nim znów oddaliśmy głos DEKRA. Tym razem głos zabrał Luigi Ancona ze Stuttgartu. Tym razem przedstawił on pojawiające się zagrożenia dla pieszych, jak używanie przez nich smartfonów, komórek, tabletów, czy zestawów muzycznych.

Bard Johansen z Trygg Trafikk (Norwegia) mówił dokładnie o tych samych problemach, jakie dostrzegli koledzy z DEKRA. Sposobem na nie są konsekwencja w działaniu oraz kampanie informujące, dlatego Norwegia jest najbezpieczniejszym krajem w Europie. Jak zauważył, dzięki kampaniom kierowcy nie wykorzystują limitu prędkości.

Na konferencję zaprosiliśmy Joannę Erbel z Fundacji „Blisko”. Wbrew opiniom, nie negowała obecności samochodu w mieście, jednakże wskazała, że na tym polega przyjazne miasto, że pieszy, rowerzysta nie boi się przekraczać jezdni. Wskazała również, że musimy skończyć dyskusje z oczywistościami, np. czy fotoradar jest opresyjny czy też nie. Bowiem, skoro kierowca decyduje się na łamanie przepisów ruchu drogowego, to oznacza, że fotoradar będzie wobec niego opresją.

Maciej Kalisz z Fundacji „Jedź Bezpiecznie” omówił rok kampanii „Oświeceni”. Wskazał na konieczność ubioru materiałów odblaskowych dobrej jakości, ale również na stan techniczny samochodów. Przyszła wreszcie pora na Soames’a Job’a z Banku Światowego, który przyleciał do nas z Chile, ale głównym jego teatrem działań jest Nowa Południowa w Australii. Podkreślił on, że dbając o bezpieczeństwo pieszych, należy dbać o cały system. "Road speed is a motivation problem" mówi Soames Job z Banku Światowego. Ludzie przekraczają prędkość, nie zapinają pasów, jeżdżą po pijaku nie dlatego, że nie wiedzą, że nie wolno, ale dlatego, że nie chcą przestrzegać przepisów.

Michał Zięcina z PKP PLK zaprezentował sposoby osamotnionej walki o poprawę bezpieczeństwa pieszych poprzez przebudowę infrastruktury pokonywania linii kolejowych przez pieszych, a także zaprezentował nową odsłonę kampanii „Bezpieczny przejazd”. Grzegorz Ślusarczyk reprezentujący Philips Lighting zaprezentował współczesne metody doświetlania przejść dla pieszych, aby widoczny był pieszy,  nie samo przejście.

Na koniec, Pan Andrzej Szałek zaprezentował rozwiązania, które Toyota zastosowała w swoich samochodach w celu ochrony pieszego. Dzięki w montowanemu radarowi pojazd wychwytuje „przeszkodę” nawet w ostatniej chwili i automatycznie zatrzymuje pojazd. Toyota przygotowała również demonstrację pojazdu.

Zakończyliśmy również 3. edycję akcji "Od Skutera do Harleya". W Miasteczku Ruchu Drogowego warszawskiej Straży Miejskiej przy ul. Sołtyka odbył się finałowy test wiedzy. Zwycięzcy eliminacji z 34 gimnazjów z Mazowsza przyjechali do Warszawy zmierzyć się o główną nagrodę, jaką był skuter, ale jednocześnie ugruntować wiedzę. Dzięki współpracy z Polskim Związkiem Motorowym, Automobilklubem Polski program był finansowany z funduszów FIA (FIA S-Grants). Akcja była prowadzona od początku maja przez Stowarzyszenie Warsaw Chapter Poland, Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Mazowieckie Kuratorium Oświaty, Fundację Drogi Mazowsza we współpracy z Polskim Związkiem Motorowym, który ufundował 10 nagród dla pierwszej dziesiątki finalistów we współpracy z Automobilklubem Polski.

Słowa kluczowe: 
Źródło newsa: 
Źródło zdjęcia: 
Share

News

JÓZEF BIERNACKI
Z głębokim żalem i wielkim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 12 marca 2019 r.... więcej
Dzień Kobiet Jedyny Taki
22 panie przeszły  pierwsze z czterech szkoleń cyklu „New Model of... więcej
Dzień Kobiet na Torze Modlin - szkolenie z doskonalenia jazdy dla Pań
Kochasz samochody? Lubisz pomagać? Chcesz nabyć nowe umiejętności?  Masz... więcej
Ogromny sukces zimowej edycji "Karting Camp Tarnów 2019
Ponownie sport kartingowy był bardzo popularny podczas ferii w mieście. Bardzo... więcej
Ogólnopolska zbiórkę krwi dla poszkodowanych w wypadkach drogowych pod hasłem "200 lat Administracji Drogowej"
w związku z przypadającą w 2019 roku 200-tną rocznicą istnienia Centralnej... więcej
Paweł Adamowicz
Z wielkim żalem żegnamy sympatyka sportów motorowych, propagatora idei... więcej

Strony

- Archiwum