2. Rajd Mikołowski już za nami

Pierwsze porajdowe emocje opadają niczym kurz na szutrowym łączniku. Wielu zawodników, wielu kibiców, wiele wrażeń – to wszystko już za nami. 2. Rajd Mikołowski przeszedł do historii.

Frekwencja dopisała. 27 kwietnia ze startu honorowego na rynku w Mikołowie wyruszyło aż 71 załóg. Na rampie wszystkich zawodników witali prezes Automobilklubu Ziemi Tyskiej, pan Grzegorz Michalski oraz burmistrz Mikołowa, pan Marek Balcer. Po krótkiej prezentacji każda załoga wyruszała na odcinki specjalne w Gardawicach i Zgoniu. Trasy były ciekawe i przypadły do gustu uczestnikom rajdu. Zgodnie twierdzili, że były bardzo zróżnicowane – miejscami szerokie i szybkie, a miejscami ciasne i wymagające precyzji. Urozmaiceniem z całą pewnością był 900-metrowy łącznik szutrowy na odcinku specjalnym Zgoń. Nie wszystkim zawodnikom było jednak dane dojechać do mety. W ciągu dnia na serwisie można było zobaczyć mechaników pracowicie usuwających usterki w samochodach. Niestety, czasem mimo wszystko maszyny zawodziły, a czasem po prostu szczęście nie dopisywało. Na mecie rajdu stawiło się 57 załóg. Po szybkich obliczeniach komputerowych i obradach ZSS około godz.19:30 nastąpiło rozdanie nagród. Zwycięzcami w klasyfikacji generalnej oraz zdobywcami głównej nagrody ufundowanej przez firmę Taurus zostali Bartłomiej Grzybek i Kamil Suma. II miejsce zajęła załoga Cezary Cekiera/ Jerzy Muskalski, a III – Michał Bachula/ Mateusz Śliwa. Wśród gości zwyciężyli Jarosław i Marcin Szeja, Natomiast w Pucharze Legend szczęście dopisało załodze Kavalcotti/ Kazimierz Zeprzałka. W końcowych wynikach klasy Open widnieje tylko jedna drużyna: Tomasz Bętkowski/ Michał Poradzisz. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku grupy R, gdzie puchar dostała córka Roberta Gryczyńskiego, Balbina Gryczyńska i jej pilot, Tadeusz Burkacki. Zwycięzcami poszczególnych klas zostali: w klasie K-3: Michał Wójcik/Sebastian Dwornik, w klasie K-4: Cezary Cekiera/ Jerzy Muskalski, w a klasie K-5: Bartłomiej Grzybek/ Kamil Suma. Puchary i albumy Kroniki Fotograficznej Polskich Rajdów wręczył trzykrotny Mistrz Polski w rajdach samochodowych, Kajetan Kajetanowicz.

Rajd nie był jednak jedyną atrakcją tego dnia. Na rynku w Mikołowie przez klika godzin można było oglądać stare samochody. Szczególne zainteresowanie wzbudził Buick Riviera – amerykański klasyk z 1972 roku. Oczywiście można było też tam ujrzeć „maluszki”, czyli Fiaty 126p, Wartburga czy też stare motocykle. Wszyscy chętnie robili sobie zdjęcia na tle zabytków.

W tym samym czasie na parkingu Centrum Handlowego Auchan chętni mieli okazję skorzystać z atrakcji miasteczka Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zorganizowanego przez policjantów z Wydziały Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Bez wątpienia była to doskonała okazja, by w zupełnie inny sposób zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa na drodze. Chętni mogli skorzystać z symulatorów dachowania i zderzenia, a także spróbować swoich sił w jeździe na trolejach. Rad uczącym się kierowcom udzielał patron akcji „Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie”, Kajetan Kajetanowicz. Ten element imprezy cieszył się dużym zainteresowaniem i z pewnością będzie kontynuowany w przyszłości.

Organizator, Automobilklub Ziemi Tyskiej pragnie serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w organizację rajdu. Szczególne słowa uznania skierowane są do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz burmistrza Mikołowa, pana Marka Balcera i burmistrza Orzesza, pana Andrzeja Szafrańca. Wiadomo jednak, że impreza nie mogłaby się odbyć, gdyby nie sponsorzy. Do organizacji imprezy przyłączyły się takie firmy, jak: Proform – producent frontów meblowych, Infograf – drukarnia wielkoformatowa i reklama, FotoExperts, CH Auchan, Zywica.eu, Kronika Fotograficzna Polskich rajdów, Edmar gazy, Tech System, Audio Hit, Royal Sanitary, Firma Czesław Jóźwik, Truck Sevice Sikora oraz JB Elektro.

Samochody: 
Share

News

Peterhansel pisze historię, świetne wyniki Polaków!
Najważniejsze fakty: ➢  30 lat po swoim pierwszym dakarowym zwycięstwie na... więcej
Kurs na licencję RN 20-21.02.2021 r. Tychy
Kurs na certyfikat i licencję RN 20-21.02.2021 r. Tychy Termin: 20-21.02.... więcej
Jesienią druga edycja Igrzysk Sportów Motorowych – weź udział!
W dniach 20-24 października 2021 r. w Marsylii odbędą się drugie Igrzyska... więcej
DAKAR 2021 Przed ostatnią prostą
W centrum uwagiJedenasty etap Dakaru, chociaż skrócony o około 50 kilometrów... więcej
Kurs na licencję B,C; B,C Junior 12-13.02.2021 r., Słomczyn
SZKOLENIE NA LICENCJĘ B,C; B,C Junior1. Termin: 12-13 lutego  2021 (piątek... więcej
DAKAR 2021 Słodko-gorzki dzień Hondy
W centrum uwagiTrasa 10. etapu znów wiodła wśród niezwykłej scenerii i... więcej
DAKAR 2021 Dzień dramatów na trasie
W centrum uwagiWtorek był na Dakarze wymarzonym dniem dla fotografów, ale... więcej
DAKAR 2021 Nasser po raz czterdziesty
W centrum uwagiPlanowane miasto przyszłości Neom nie wyszło jeszcze z piasku i... więcej
DAKAR 2021 Odszedł Hubert Auriol
Hubert Auriol wygrał Dakar trzy razy, najpierw na motocyklu (1981 i 1983), a... więcej

Strony

- Archiwum