18. Grand Prix Sopot-Gdynia: Wygrana i dramat 'Killera'

Po podwójnych zwycięstwach w edycjach 2013 i 2014, także i w tym roku Rafał 'Killer' Grzesiński pewnie zmierzał po kolejny komplet zwycięstw, ustanawiając po drodze nowy rekord trasy. Niestety podczas drugiego niedzielnego podjazdu wyścigowego pokonały go problemy techniczne, a zwycięstwo przypadło Andrzejowi Szepieńcowi. Po erze należącej do Mariusza Steca, rekordzisty pod względem liczby zwycięstw w Sopocie, Grzesiński wyrasta na nowego króla jedynego w Polsce nadmorskiego wyścigu górskiego.

Startujący za kierownicą Mitsubishi Lancera VS Grzesiński nie dał szans rywalom podczas pierwszego dnia XVIII Grand Prix Sopot-Gdynia, stanowiącego XI rundę Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Druga lokata przypadła liderowi klasyfikacji generalnej GSMP 'Dubaiowi' (Mitsubishi Lancer Evo XIX),

a czołową trójkę uzupełnił Tomasz Myszkier (Porsche 911 GT3 Cup).

Zawodnik z Kielc przez kibiców nazywany 'Killerem', pomimo że w tym roku nie startuje regularnie, rozpoczął swoją dominację już podczas drugiego z podjazdów treningowych i utrzymał ją także podczas obydwu podjazdów wyścigowych. Popularny 'Dubai' uzyskał natomiast trzeci i drugi czas, co na koniec dnia zaowocowało drugim miejscem. Lokalny matador – pochodzący z Kolbud, ale reprezentujący Automobilklub Wielkopolski – Myszkier początkowo plasował się na drugim miejscu, jednak podczas drugiego podjazdu zanotował dopiero szósty czas. Podczas drugiego z podjazdów czołową trójkę zamknął natomiast Waldemar Kluza w Mitsubishi Colcie.

Grupę A wygrał czwarty w klasyfikacji generalnej Piotr Ostrowski (Mitsubishi Lancer Evo VIII), grupę N – piąty w klasyfikacji generalnej Michał Ratajczyk (Mitsubishi Lancer Evo XIX), z kolei wśród aut przednionapędowych najszybszy był 12. w klasyfikacji generalnej Roman Baran w Renault Clio.

Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem należącym do organizującego zawody Automobilklubu Orski okazał się 21. w klasyfikacji Karol Falk w Subaru Imprezie. Największe nadzieje wiązano jednak z występem Christiana Zaleskiego, który po podjazdach treningowych zamykał czołową dziesiątkę. Po 11. czasie podczas pierwszego podjazdu wyścigowego kierowca Porsche nie przystąpił do finałowej próby sportowej.

Podczas niedzielnej odsłony rywalizacji Grzesiński utrzymał doskonałą formę z soboty, pewnie wygrywając oba podjazdy treningowe. W obu przypadkach czołową trójkę uzupełnili 'Dubai' oraz Tomasz Myszkier.

Podczas pierwszego przejazdu o punkty 'Killer' ustanowił nowy rekord sopockiej trasy (1:25,399). Po raz pierwszy w ten weekend w czołowej trójce zameldował się Andrzej Szepieniec, uzyskując drugi czas. Trójkę skompletował 'Dubai'.

Drugi podjazd stał pod znakiem dramatów. Najpierw rywalizacja została przerwana po tym jak Eugeniusz Królikowski uderzył w szykanę, a następnie awaria półosi z walki o zwycięstwo wykluczyła zdecydowanego faworyta Grzesińskiego, który ostatecznie zameldował się na mecie z 21. czasem, co w klasyfikacji generalnej XII rundy dało mu siódme miejsce. W tej sytuacji zwycięstwo odziedziczył Andrzej Szepieniec, do którego na podium dołączyli 'Dubai' i Tomasz Myszkier.

Grupa A ponownie padła łupem Piotra Ostrowskiego, grupa N – zamykającego czołową dziesiątkę Krzysztofa Derenia (Mitsubishi Lancer Evo X), a wśród aut z napędem na przednią oś najszybszy był kolejny reprezentant lokalnego wyścigowego klanu Myszkierów – Wojciech w Renault Clio. Najlepszym zawodnikiem reprezentującym Automobilklub Orski okazał się dziewiąty kierowca niedzieli – Christian Zaleski, zwycięzca klasy C4.1-D3.

Samochody: 
Źródło newsa: 
Źródło zdjęcia: 

Zdjęcia

Zdjęcia autorstwa UMA Agnieszka Wołkowicz www.gsmp.pl

News

Szkolenie na licencję sędziego sportu samochodowego, 07-08.10.2023, Świdnica
PROGRAM kursu na licencję stopnia II organizowanego przez Global Sport1.... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 07-08.10.2023, Świdnica
PROGRAM kursu na licencję ND-R organizowanego przez Global Sport1. Termin:07-... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 07.10.2023r., Świdnica
PROGRAM SZKOLENIA SĘDZIÓW SPORTU SAMOCHODOWEGOŚwidnica, 07 października... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 07-08.10.2023r., Świdnica
PROGRAM kursu na licencję ND-R organizowany przez Stowarzyszenie G4 Sport Club... więcej
1. Wyścig Górski Szczawne: zakończenie sezonu wyścigów górskich
Niedzielna odsłona Wyścigu Górskiego Szczawne, podobnie jak sobotnia, należała... więcej
1.Wyścig Górski Szczawne: Waldemar Kluza Mistrzem Polski!
Jeżdżący Mitsubishi Lancerem EVO AMS Waldemar Kluza, zwyciężył w ... więcej
Szczawne: Znakomita frekwencja na finał sezonu
62 kierowców znalazło się na liście zgłoszeń 1 Wyścigu Górskiego Szczawne... więcej
Kurs i egzamin na licencję N-Drift, 18.09.2023, Marki
Harmonogram i Regulamin kursu na licencję N-DRIFT1. Termin: 18 września 2023 (... więcej
Rovanpera i Halttunen najszybsi w Rajdzie Akropolu. Kajetanowicz i Szczepaniak na podium w WRC2 Challenger
Kalle Rovanpera i Jonne Halttunen wygrali 10. rundę sezonu WRC 2023... więcej

Strony

- Archiwum