121 pojazdów na liście zgłoszeń

Aż 121 samochodów, motocykli, quadów i ciężarówek widnieje na listach zgłoszeń Baja Poland 2014. O punkty w Pucharze Świata FIA wśród samochodów będzie rywalizowało 37 załóg reprezentujących 14 krajów, a 23 staną do walki w rywalizacji CEZ (mistrzostwa Europy strefy centralnej), w tym także rzadko oglądane w Polsce rajdowe samochody ciężarowe. Baja Poland to także runda Pucharu Polski, w której zobaczymy kolejnych 21 „terenówek”. Poza nimi na starcie w Szczecinie stanie także 40 motocykli i quadów.
Wśród zawodników nie brakuje nazwisk ze światowej czołówki. Swój start w Polsce awizuje między innymi lider klasyfikacji Pucharu Świata FIA, Rosjanin Władimir Wasiliew, ale najbardziej znanym i utytułowanym kierowcą będzie Nasser Al-Attiyah z Kataru, który przed dwoma tygodniami zwyciężył w Baja Hungaria i jest jednym z głównych pretendentów do końcowego sukcesu. Katarczyk to zwycięzca Dakaru, zdobywca Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych, rajdowy mistrz świata w kategorii samochodów produkcyjnych, dziewięciokrotny rajdowy mistrz Bliskiego Wschodu i brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Londynie w……strzelaniu do rzutków.
Do czołowych lokat aspirują także Mirosław Zapletal z Czech czy Berhard Ten Brinke z Holandii oraz duża grupa kierowców polskich z Krzysztofem Hołowczycem, Martinem Kaczmarskim, Adamem Małyszem i Markiem Dąbrowskim. Sensacyjnie zapowiada się debiut na czterech kołach Tadeusza „Taddy’ego” Błażusiaka, wielkiej gwiazdy światowego enduro-crossu, pięciokrotnego mistrza świata Super Enduro.
W rywalizacji motocyklistów zobaczymy powracającego po kontuzji Kubę Przygońskiego, który obok Alessandro Rusou z Włoch, Adriena Mare z Monako oraz Alexa Zanotti z San Marino należy do grona głównych pretendentów do zwycięstwa w motocyklowym Pucharze FIM w Rajdach Baja. Wśród quadów do miejsc na podium aspirują Alexandre Giroud z Francji oraz Polacy Kamil Wiśniewski i Zbigniew Zych.
W najcięższej kategorii ciężarówek polsko-czeska załoga Robert Szustkowski / Jarosław Kazberuk / Filip Skrobanek będzie najgroźniejszym rywalem dla ekipy z Kazachstanu prowadzonej przez Artura Ardaviciusa, który ma już na swoim koncie miejsce na podium w maratonie do Dakaru.
Wśród samochodów rajdowych nie zabraknie Mini All4Racing ze słynnego teamu X-raid (min. Wasiliew, Hołowczyc, Kaczmarski) oraz Toyot Hilux przygotowanych przez belgijski Overdrive, kierowany przez Jeana-Marca Fortin’a, byłego pilota Hołowczyca. Japońskie samochody wybrali min. Al-Attiyah, Dąbrowski, Małysz oraz Błażusiak.
Motocykle i quady to przede wszystkim KTMy i Yamahy, a ciężarówki reprezentują Man, Mercedes Unimog i potężne Tatry z sinikami o mocy przeszło 1000 KM !
Listy zgłoszeń zostały opublikowane na www.bajapoland.eu w dziale dla zawodników.

Samochody: 
Źródło zdjęcia: 

News

Półmetek wyścigowego sezonu na Torze Poznań
Przed nami trzecia runda Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W... więcej
10 lat FIA EHC w Polsce!
Po raz dziesiąty Wyścig Górski w Limanowej będzie rundą FIA EHC... więcej
Grzegorz Rożalski królem nadmorskich wyścigów
Po rozgrywanej w zmiennych warunkach atmosferycznych sobotniej, 7... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 25-26.07.2024, Świdnica
1. Terminy:25.07.2024 - 26.07.2024 (czwartek - piątek)2. Miejsce:Sala Galerii... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 25.07.2024, Świdnica
Termin: czwartek 25 lipiec 2024 – Szkolenie teoretyczneMiejsce: Świdnica... więcej
Kucharczyk wraca na fotel lidera mistrzostw po znakomitej jeździe na Zandvoort
Po pechowej poprzedniej rundzie w Budapeszcie nie ma już śladów. Tymek... więcej
Decydujące 2,4 sekundy – Matulka i Dymurski najlepsi w Koszycach
Jakub Matulka i Daniel Dymurski (Skoda Fabia Rally2 evo) w świetnym... więcej
Garrett 50. Rajd Koszyc: zaskakująca końcówka I etapu
Trzy pierwsze oesy Garrett 50. Rajdu Koszyc zapowiadały, że rekord liczby... więcej
Długi wyścigowy dzień w Sopocie
Sobotnia odsłona 27. Grand Prix Sopot-Gdynia rozpoczęła się od prawie... więcej

Strony

- Archiwum