"EkoLiga" na Torze "Poznań"

To była doskonała okazja, aby na własne oczy przekonać się jak wyglądają wyścigowe auta elektryczne.
Podczas 7. i 8. rundy Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski na Torze "Poznań", odbyła się także po raz pierwszy w naszym kraju, polska edycja zmagań międzynarodowego cyklu Greenpower.

W pierwszy weekend września w Poznaniu do rywalizacji stanęli m.in. gimnazjaliści z Ustronia w aucie pod nazwą Atomowa Taczka. Jedno ze startujących aut polskich nazywa się Bullet. Było także auto z Wielkiej Brytanii pod nazwą Sonic. Wiceprezes Fundacji Greenpower - Michał Sobek nie krył zadowolenia, że wreszcie doszło do takiej rywalizacji w naszym kraju.

Fundacja Greenpower Polska została założona w lutym 2014 roku. Inicjatorami pomysłu, a zarazem założycielami fundacji są studenci Politechniki Śląskiej w Gliwicach, którzy w czasie studiowania czynnie uczestniczyli w projektowaniu oraz budowie pojazdów elektrycznych w ramach międzywydziałowego projektu studenckiego – Silesian Greenpower. Od kilku lat Automobilklub Wielkopolski umożliwiał bezpłatne testy i treningi pojazdów elektrycznych na Torze ”Poznań”. Pojazdy te, startując w wyścigach, notują sukcesy, dzięki którym projekt od lat cieszy się sporą renomą zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. To właśnie czynny udział w rozwoju projektu oraz w zawodach z cyklu Greenpower zainspirował grupę studentów do założenia fundacji promującej i organizującej wyścigi w Polsce. Zawody Greenpower narodziły się w Anglii, gdzie organizowane były wyścigi pojazdów elektrycznych konstruowanych przez brytyjską młodzież. Wraz z dołączeniem do rywalizacji polskiej drużyny zawody Greenpower przyjęły rangę międzynarodową. Obecnie w wyścigach biorą udział drużyny m.in. z USA, RPA czy Portugali. Rozgrywane są one w czterech klasach wiekowych, dlatego też mogą w nich brać udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich oraz studenci – napisano na stronie internetowej Fundacji Greenpower Polska.

U korzeni Fundacji leży wiele szczytnych idei, a promowanie ekologii jest jedną z nich. Propagowanie ekologicznego stylu życia wśród młodzieży jest doskonałym sposobem zaszczepienia świadomości i możliwości, jakie niosą za sobą odnawialne źródła energii elektrycznej. Ekologiczne wyścigi uczniów i studentów, razem z szerzeniem proekologicznej świadomości dają niespotykane możliwości zdobycia wiedzy teoretycznej i praktycznej z obszarów nie tylko ściśle związanych z mechaniką pojazdową, ale także z innych dziedzin nauki, takich jak fizyka, czy matematyka.

Pojazdy startujące w zmaganiach "EkoLigi" zasilane są dwoma akumulatorami elektrycznymi o jednakowej pojemności. Dostarczają one energię do szczotkowych silników prądu stałego o mocy 240 W. Cechy konstrukcyjne pojazdów skupiają się głównie na osiągnięciu maksymalnie najmniejszego poboru mocy, zminimalizowaniu oporów ruchu oraz zapewnieniu bezpieczeństwa kierowcy. Nadchodząca polska edycja zmagań z cyklu Greenpower będzie miała miejsce na Torze "Poznań". Pętla o długości ponad 4 km pozwala na osiągnięcie znacznych prędkości, gwarantujących odpowiednią dawkę adrenaliny w trakcie rywalizacji zawodników, a także daje pole do popisu dla młodych inżynierów w aspekcie obrania optymalnej strategii poruszania się po torze.

Komisje: