Warszawski w Żyrardowie

 

                   Oj, działo się na Warszawskim Rajdzie Pojazdów Zabytkowych, który odbył się w dniach 19-21 czerwca w Żyrardowie i okolicach. Od kilku edycji sztandarowej imprezy Komisji Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Polski organizatorzy odchodzą od centrum stolicy i słynnego kryterium na Karowej. Niestety polityka miasta jest jednoznaczna – nie ma miejsca na imprezy za którymi nie stoją duże pieniądze i duże koncerny. Dzięki temu w ostatnich latach WRPZ odwiedził m. in. Sochaczew, Otwock, Leszno czy Konstancin. Tym razem impreza zawędrowała jeszcze dalej, bo aż do Żyrardowa. Wybór można uznać za trafiony - jednak „warszawski” jest w stanie istnieć bez Karowej.

Pofabryczne zabudowania przemysłowego Żyrardowa idealnie pasują do pojazdów zabytkowych. Tym bardziej, że od jakiegoś czasu są sukcesywnie poddawane rewitalizacji. Baza rajdu znajdowała się w Starej Przędzalni, w samym środku miasta. Na rajdzie pojawiło się 28 załóg, w tym aż 6 z zagranicy (Białoruś, Holandia). Do najciekawszych pojazdów zaliczyć należy Forda Thunderbirda pierwszej serii, Tatrę T600 Tatraplan, Mercedesa 190SL, Jaguar E-type i Polskiego Fiata 508. Jak zawsze na warszawskiej imprezie nie zabrakło także bardziej popularnych wozów, takich jak: Polskie Fiaty 125p i 126p. Polonez 1500, Łada 2101 czy Mercedes W107.

Impreza naszpikowana była atrakcjami i ciekawym itinererem. Przede wszystkim było dużo jazdy – pierwszego dnia ponad 120 km. Uczestnicy odwiedzili m. in. Muzeum Motoryzacji w Nieborowie, Park w Arkadii i stadion kolarski w Żyrardowie. Trasa wiodła poprzez nieznane dukty w okolicach Bolimowa, Baranowa i Miedniewic. Drugi dzień był już bardziej Żyrardowski. Oprócz prób sportowych na torze kolarskim zorganizowano kilka prób OTJ (Ocena Techniki Jazdy) w pobliżu tzw. Bielnika czyli dawnej fabryki lnu. Przy okazji uczestnicy rajdu zwiedzili  nowo powstałe Muzeum Lniarstwa. Oczywiście były również odcinki poza miejskie, tego dnia prowadzące do Skansenu Maszyn Rolniczych w Starych Budach. Kulminacyjnym punktem imprezy był konkurs elegancji na głównym placu Żyrardowa.

Fot. Michał Leśniewski i Tomasz Groszewski

 

 

 

 

Galeria działu: 
Pojazdy zabytkowe: 

News

Biuletyn PZM Nr 18 - Luty 2020
Rok 2020 jest szczególny dla Polskiego Związku Motorowego, który obchodzi... więcej
Potocki, Stoch i Balicki w Le Mans Classic
Zgodnie z zapowiedziami z sezonu 2019 panowie Jan Potocki, Marian Stoch i... więcej
PZM świętował 70-lecie działalności
Działacze z całego kraju, wybitni zawodnicy sportów motorowych ... więcej
RMCH 2020: Pechowa końcówka Polaków
Polskie załogi w komplecie zakończyły rywalizację w tegorocznym Rallye Monte... więcej
RMCH 2020: Polacy robią swoje
Jak widać na powyższym obrazku Rallye Monte Carlo Historique to nie... więcej
RMCH 2020: Świetna jazda Polaków
Dobre wieści dochodzą do nas z Monte Carlo. Dziś polskie załogi dały pokaz... więcej
RMCH po dwóch etapach
Jesteśmy po dwóch etapach Rallye Monte Carlo Historique 2020. Na razie... więcej
Dziś startuje Rallye Monte Carlo Historique
Dziś, w piątek, z Monte Carlo wystartuje 5 polskich załóg startujących w Rallye... więcej
Zaproszenie na Retro Carpathia 2020 - I rundę MPHRR
Automobilklub Doliny Sanu zaprasza na drugą edycję Rajdu Retro Carpathia. ... więcej
Bałtycki Rajd - I runda motocyklowych MPPZ - zapowiedź
W dniach 23.04 – 24.04.2020 roku w Łebie, ośrodek Inter Camp'84, ul.... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi Poznańskie gdzie w dniach 25-27.10.2019r. Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski zaprezentowała historię motoryzacji na wystawie zatytułowanej „Państwa i miasta”.

Na powierzchni 3000 m2 przedstawiono:

  • okres 20-lecia międzywojennego w Polsce z Fiatem 508 Junak z 1937r. czy Fiatem 508 Łazik z 1938r. umiejscowionych tuż obok pracowni krawieckiej z charakterystycznym dla tego okresu wystrojem,
  • czasy PRL-u gdzie wśród blokowiska z trzepakiem prezentowały się warszawy, syreny, fiaty 125p i 126p, polonez czy mikrus oraz autobus Jelcz zwany „ogórkiem” wraz z żukami, nysami i tarpanem,
  • typową uliczkę włoską ze skuterami Vespa i Lambretta oraz fiatami m.in. Fiat 509 SM z 1926r. czy Fiat 514 z 1929r.,
  • w strefie amerykańskiej automobile przedwojenne jak Reo Roadster z 1908r. czy też Ford T z 1914r. w towarzystwie cadillac’ów, plymouth’ów, studebaker’ów, dodge’a czy też buick’a a wędrując dalej przenieśliśmy się do szalonych lat 50-tych i 60-tych prezentując dorobek motoryzacyjny tamtych lat: mustangi, chevrolety czy też corvetty z muzyką Elvisa Presley’a i szafy grającej w tle czy też uśmiechem Marylin Monroe,
  • w ‘30 rocznicę obalenia muru berlińskiego pojazdy z DDR: wartburgi, trabanty czy P70 a po drugiej stronie drutów kolczastych bogatą kolekcję volkswagenów, mercedesów czy BMW z Horch’em 853 Sport Cabrio z 1938r. na czele, którego wyjątkowość i piękność została nagrodzona w konkursie Retro Motor Show Awards 2019 w kategorii Retro Pojazd.

Całość wystawy dopełniała wyjątkowa scenografia, wystylizowani w stroje z dalej epoki członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych wczuwający się w swoje role, muzyka na żywo, konkursy i inscenizacje co zostało docenione przez kapitułę Retro Motor Show Awards 2019 przyznając nam nagrodę w Kategorii Retro Stoisko.

Tekst: Lidia Matuszek

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens