65 lat PZM

W dniu 31 stycznia 2015 r. miało miejsce uroczyste posiedzenie Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego z okazji jubileuszu 65.lecia. W spotkaniu udział wzięli członkowie Głównej Komisji Rewizyjnej PZM, Trybunału Związku, prezesi Zarządów Okręgowych PZM, prezesi Okręgowych Zespołów Działalności Gospodarczej PZM sp. z o.o., dyrektorzy Biura Zarządu Głównego PZM.
W okolicznościowym wystąpieniu prezes  PZM Andrzej Witkowski przedstawił historię Polskiego Związku Motorowego, która jego zdaniem dzieli się na 3 wyraźnie okresy:  1950 – 1956, 1956 – 1989 i  od 1989 roku.
Polski Związek Motorowy powstał 30 stycznia 1950 r. z połączenia Automobilklubu Polski i Polskiego Związku Motocyklowego. We wszystkich województwach (17) powołano Zarządy Okręgowe. Był to trudny czas w powojennej Polsce, brak przemysłu motoryzacyjnego, sprzętu, brak obiektów sportowych. W 1954 roku próbowano przyłączyć PZM do organizacji Liga Przyjaciół Żołnierza (LPŻ), na szczęście po roku wycofano się z tej błędnej decyzji.  
W roku 1956 na czele Polskiego Związku Motorowego -  decyzją Walnego Zjazdu , który miał miejsce 12/13 maja 1956 r. -  stanął mgr inż. Roman Pijanowski.  Prezes Pijanowski zaszczepił filozofię Związku, do najważniejszych zadań zaliczył rozwój sportów motorowych, turystyki, krzewienie kultury motoryzacyjnej, podnoszenie bezpieczeństwa ruchu drogowego.  Uważał, że nie można liczyć wyłącznie na dotacje zewnętrzne, że działalność gospodarcza jest warunkiem samodzielności, samorządności i gwarantuje realizację zadań statutowych. W tym czasie na terenie całego kraju powstały liczne Ośrodki Szkolenia Motorowego. Ponad 4 mln osób ukończyło  dzięki PZM  kursy  na prawo jazdy.
W 1989 roku zmienił się ustrój polityczny, społeczny, gospodarczy,  zaczęła obowiązywać gospodarka wolnorynkowa.  Została zmieniona struktura działalności gospodarczej PZM, powstały spółki prawa handlowego. W 1991 Krajowy Zjazd  PZM uchwalił w sposób demokratyczny pierwszy samodzielnie przygotowany Statut  Związku -  obowiązuje on z niewielkimi zmianami do dziś. Zawody sportowe organizowane przez PZM od wielu lat należą do najwyższej światowej i europejskiej rangi, jako  sztandarowe  prezes Witkowski wymienił Rajd Polski,  zawody Grand Prix na Żużlu, Wyścigi Górskie w Limanowej i Baja Poland w Szczecinie, Mistrzostwa Świata Enduro i w Trialu.  Jubileuszowy rok 2015 rozpoczął się największymi sukcesami w historii  startów Polaków w Rajdzie Dakar: zwycięstwem Rafała Sonika w kategorii Quad i 3 miejscem Krzysztofa Hołowczyca w kategorii Samochody.  W sezonie będziemy cieszyć się takimi imprezami bezpośrednio organizowanymi przez PZM jak Rajd Polski w Mikołajkach -  runda WRC i bezprecedensowym wydarzeniem jakim  będzie Grand Prix na Żużlu na Stadionie Narodowym w Warszawie.  Na zakończenie przemówienia prezes Witkowski przeczytał list otrzymany od prof. dr hab. Joanny Pijanowskiej, córki prezesa Romana Pijanowskiego, w którym wyraziła swoje najszczersze gratulacje oraz życzenia pomyślnej dla PZM przyszłości.
Przemówienie prezesa Andrzeja Witkowskiego zamknęło oficjalną cześć uroczystości. Następnie artysta Piotr Gąsowski umilił zebranym czas  występem nawiązującym do motoryzacji po czym wspólnie z prezesem pokroili urodzinowy tort częstując wszystkich obecnych.  

Do pobrania zdjęcie grupowe

 

Samochody: 
Motocykle: 
Żużel: 
Karting: 
Turystyka: 
Caravaning: 
Pojazdy zabytkowe: 
Assistance: 
Rzecznik kierowców: 
Share

News

Przekaż 1% Fundacji PZM
Okres rozliczania dochodów za 2016 rok to okazja do wsparcia potrzebujących... więcej
PKN ORLEN sponsorem tytularnym Rajdu Polski
Polski Związek Motorowy i PKN ORLEN zawarły porozumienie o współpracy przy... więcej
KONKURS na zorganizowanie płatnych punktów gastronomicznych podczas 74. Rajdu Polski
Komitet Organizacyjny 74. Rajdu Polski ogłasza konkurs na zorganizowanie... więcej
Kurs na certyfikat i licencje B,C , B,C Junior - Autodrom Słomczyn
1. Termin:18-19 marca 2017 r. ( popołudniowa  sobota i niedziela od rana)2... więcej
Polski klasyk z nowymi oesami
Już pierwsze dwie rundy w kalendarzu WRC pokazały, że przed nami jeden z... więcej
Informacja odnośnie warunków udziału polskich zawodników w Mistrzostwach Słowacji w Wyścigach Górskich
Główna Komisja Sportu Samochodowego Polskiego Związku Motorowego (GKSS PZM)... więcej
Kurs na licencje trenera, instruktora sportu samochodowego PZM
1. Termin:I zjazd : 04 – 05 marca 2017 , II zjazd +egzamin końcowy ... więcej
Kursu na certyfikat i licencję BC, BC Junior 18 i 19 lutego 2017r. Tor „Poznań”
PROGRAM kursu na certyfikat i licencję stopnia B,C, B,C Junior w dniach 18 i 19... więcej
Kurs na certyfikat i licencje B,C , B,C Junior - Autodrom Słomczyn
1. Termin:18-19 lutego 2017 r. ( popołudnie sobota, niedziela od rana)2.... więcej

Strony

- Archiwum